zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami

14:48, 16.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Realizacja działań zawartych w strategii ma umożliwić osobom z niepełnosprawnościami niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach.


Podziel się:   Więcej

Premier na wspólnej konferencji z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg oraz wiceministrem Pawłem Wdówikiem poinformował, że rząd przyjął w we wtorek Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030.

Realizacja działań zawartych w strategii ma umożliwić osobom z niepełnosprawnościami niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach, w taki sposób, aby mogły funkcjonować w społeczeństwie na zasadzie równości z innymi osobami.

Celem dokumentu jest również wdrażanie w Polsce postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.


Wdówik: Osoby z niepełnosprawnościami chcą uczestniczyć we wszystkich wymiarach życia 
 
 
...
 

„Dla osób z niepełnosprawnościami ważne jest włączenie do życia; to element naszej strategii”


– Choć pieniądze są ważne dla osób z niepełnosprawnościami, to równie ważne jest włączenie ich do życia w szerokim rozumieniu tego słowa. To element naszej strategii – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier na wspólnej konferencji z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg oraz wiceministrem Pawłem Wdówikiem poinformował, że rząd przyjął we wtorek Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030.

Zdaniem premiera Morawieckiego strategia ta jest „całościowa i wszechstronna”. Poinformował też, że powstawała we współpracy wiceministra i pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Wdówika oraz przedstawicieli środowisk z niepełnosprawnościami.
Mówiąc o niej premier wskazywał na 01 130 zaplanowanych działań wraz z konkretnymi wskaźnikami". Według niego wskaźniki te pokażą, "czy wypełniamy i kiedy wypełniamy cele tej strategii tak, żeby była jak najbardziej konkretna i realistyczna”.

– Pamiętajmy jednak, że choć pieniądze są ważne (dla osób z niepełnosprawnościami – PAP), to równie ważne jest włączenie ich do życia, do edukacji, pracy zawodowej, życia towarzyskiego, artystycznego czy gospodarczego, w szerokim rozumieniu tego słowa – przekonywał Morawiecki. Dlatego – dodał – „kładziemy nacisk na tę strategię".

– Obecnie współczynnik aktywności zawodowej to nieco powyżej 28 proc. My stawiamy sobie co najmniej 45 proc. za 10 lat i to będzie powyżej średniej bardzo bogatych krajów zachodnich, a więc jest to cel, na ten moment, bardzo ambitny – podkreślił Morawiecki.

Osiem obszarów priorytetowych Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami


Niezależne życie, dostępność, edukacja, praca, warunki życia i ochrona socjalna, zdrowie, budowanie świadomości i koordynacja - to obszary priorytetowe Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030, o których poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier mówił na konferencji po posiedzeniu rządu, na którym Rada Ministrów przyjęła strategię, że realizowane będą działania zmierzające m.in. do likwidowania niedostępności i poprawy edukacji.

Poinformował, że opracowany zostanie Narodowy program zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. – Nadal będziemy kontynuować poprawę warunków życia, ochrony socjalnej, ochrony społecznej, warunków bytowych osób z niepełnosprawnościami – dodał premier.

Zapowiedział też, że w obszarze zdrowia „zwiększona zostanie dostępność usług rehabilitacyjnych, pakietów medycznych, usług medycznych".

– Pragniemy podjąć kolejne działania, które zwiększą świadomość społeczną. Poprawimy pomoc osobom z niepełnosprawnościami, również na poziomie administracyjnym i koordynacyjnym – zaznaczył szef rządu.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
08-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych