zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier skierował wniosek do TK ws. uchwały Sądu Najwyższego

09:24, 24.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów prawa, które zostały zastosowane do wydania czwartkowej uchwały trzech izb Sądu Najwyższego - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Jak podkreślił Müller, „wniosek ma na celu zbadanie przez jedyny konstytucyjny organ do tego uprawniony, czy przepisy, które zastosował wczoraj SN mogą być stosowane w tego typu sytuacjach”.

Rzecznik rządu podkreślił, że wniosek ma na celu zbadanie, „czy status sędziów powołanych przez prezydenta RP ma status rozstrzygający”.

Premier chciałby, by Trybunał rozpatrzył tę sprawę w pełnym składzie i trybie przyspieszonym – najszybszym, jaki jest możliwy.


Uchwała trzech izb SN o „nienależytej obsadzie sądu”
 
 
 
...
 
„SN nie ma kompetencji do tego, aby tworzyć treść obowiązujących w Polsce przepisów prawa”

– Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do tego, aby tworzyć treść obowiązujących w Polsce przepisów prawa — to kompetencja zastrzeżona dla parlamentu; SN nie ma też kompetencji do uchylania obowiązujących w Polsce przepisów ustaw, to kompetencja TK – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Podczas konferencji prasowej w KPRM rzecznik rządu poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o skierowaniu do TK wniosku o zbadanie z konstytucją przepisów prawa, które zostały zastosowane do wydania czwartkowej uchwały SN.

– Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do tego, aby tworzyć treść obowiązujących w Polsce przepisów prawa – to kompetencja zastrzeżona dla Sejmu i Senatu oraz dla organów wykonawczych, jeżeli oczywiście otrzymają stosowne upoważnienie w ustawie. Ponadto Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do uchylania obowiązujących w Polsce przepisów ustaw – ta kompetencja jest zastrzeżona dla Trybunału Konstytucyjnego – mówił na konferencji Müller.

Podkreślił ponadto, że SN nie ma także „kompetencji do tego, aby ustalać, kto jest, a kto nie jest sędzią w Polsce”. – Ta kompetencja jest zastrzeżona dla prerogatywy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i również jest uregulowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – dodał.


Jak mówił rzecznik rządu, uchwała trzech Izb wprowadza „ogromny chaos na niespotykaną do tej pory skalę”. – W związku z tym pan premier uznał za stosowne, aby to Trybunał Konstytucyjny ostatecznie rozstrzygnął jakiekolwiek wątpliwości prawne, które pojawiły się w związku z wczorajszą uchwałą – powiedział rzecznik rządu.


Ministerstwo Sprawiedliwości kwestionuje uchwałę SN: Wydana z rażącym naruszeniem prawa
Decyzja trzech izb Sądu Najwyższego

W czwartek trzy Izby Sądu Najwyższego podjęły uchwałę dotyczącą udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie i statusu takich sędziów.


Wynika z niej, że nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie.


Minister Woś o uchwale SN: „Uchwała” Sądu Najwyższego nie jest uchwałą

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
27-02-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych