zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Składam wszystkim najlepsze życzenia trwania w polskości

09:51, 02.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Składam dziś wszystkim Państwu najlepsze życzenia trwania w polskości oraz owocnej pracy na rzecz jedności i poczucia narodowej wspólnoty - przekazał w niedzielę w nagraniu wideo premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Premier Mateusz Morawiecki w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych powiedział, że Dzień Polonii i Polaków za Granicą i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone w niedzielę, „przypadają w przeddzień majowej jutrzenki swobody” – święta Konstytucji 3 maja.

– Wspominanie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji jest wspaniałą okazją do podkreślenia poczucia wspólnoty, wspólnoty, której nie wyznaczają granice państwa, ale pamięć, tożsamość i solidarność z rodakami – podkreślił premier.

Morawiecki wyraził przekonanie, że dla każdego z Polaków, gdziekolwiek żyją, majowe święta mają szczególny wymiar – budują i umacniają patriotyzm, rodzą troskę o byt państwa i przyszłość narodu. Premier przytoczył słowa papieża Jana Pawła II, który wskazywał, że wolności nie można posiadać ani zużywać, ale trzeba stale ją zdobywać i tworzyć.

– W tym wymiarze nie do przecenienia jest rola Polonii oraz Polaków poza granicami kraju. Odczuwam szczególną satysfakcję, że tegoroczne święto mogę uczcić w Wilnie – mieście szczególnie bliskim milionom polskich serc. To tu spotykam się ze wspaniałą polską społecznością – powiedział Morawiecki.

Dodał, że w trakcie tej wizyty będzie obecny na uroczystości podpisania aktu erekcyjnego rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

– Składam dziś wszystkim Państwu najlepsze życzenia trwania w polskości oraz owocnej pracy na rzecz jedności i poczucia narodowej wspólnoty. Obyśmy jako Polacy mogli w pokoju i w szacunku, dokądkolwiek zaniosło nas nasze życiowe przeznaczenie, stale zdobywać i tworzyć wolność, o którą z determinacją oraz wyjątkową wizją zabiegali i walczyli nasi przodkowie – powiedział.

Szef rządu rozpoczął w niedzielę rano wizytę na Litwie. Morawiecki omówi z litewską premier Ingridą Szimonyte m.in. sprawy związane z Unią Europejską, tematy dwustronne, a także zagadnienia z zakresu polityki regionalnej.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych