zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier spotkał się z funkcjonariuszami, którzy udaremnili przemyt kokainy

15:29, 10.12.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Dziękuję za wzorcową współpracę KAS z CBŚP. To od przepływu informacji między służbami bardzo dużo zależy. To świadczy o profesjonalizmie polskich służb – powiedział we wtorek podczas spotkania z funkcjonariuszami KAS i CBŚP premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Morawiecki spotkał się we wtorek z funkcjonariuszami z Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy bezpośrednio brali udział w udaremnieniu przemytu z Kolumbii narkotyków wartych 2 mld zł. – Spotkanie miało charakter zamknięty z uwagi na niejawność osób prowadzących to postępowanie – zaznaczył Müller.

W spotkaniu wzięli również udział zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kamil Bracha oraz szef Krajowej Administracji Skarbowej gen. Piotr Walczak.

Premier zwrócił się do funkcjonariuszy, że zawdzięczamy im dzięki tej akcji, dzięki ujawnieniu największego przez ostatnie 30 lat przemytu narkotyków, bardzo wiele: normalne życie dla setek tysięcy rodzin.

– Chcę wyrazić uznanie dla profesjonalizmu służb CBŚP i KAS. To dzięki takim działaniom zawdzięczamy normalne życie setkom tysięcy rodzin. Policyjna służba niesie za sobą wiele wyrzeczeń i wymaga odwagi oraz zaangażowania, do jej pełnienia – mówił premier.

Szef rządu dodał, że przestępcy bardzo umiejętnie się ukrywają. – Za 5 minutami wspaniałego sukcesu, który odnieśliście, często stoją długie, żmudne tygodnie, miesiące analiz i pracy. To, co zrobiliście to wielka sprawa – dodał premier.

– Będziemy zapobiegać wszelkim patologiom i przestępstwom. Jestem pewny, że Polska jest bezpieczna, kiedy jest w rękach ludzi takich jak Wy – funkcjonariuszy KAS i CBŚP – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Udaremniony przemyt kokainy

Rozbita grupa przestępcza była pod obserwacją służb od kilku miesięcy. W listopadzie w gdyńskim porcie przeszkolony do wykrywania nielegalnych substancji pies Edek wyczuł kokainę w kontenerach, które przypłynęły z Kolumbii. Funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni przeszukali je i odnaleźli 1600 worków zawierających kredę, mieszankę kredy z kokainą oraz czystą kokainę.

Badania fizykochemiczne wykazały, że w 74 workach znajdowało się 1,8 tony wysokiej jakości kokainy o czarnorynkowej wartości około 2,2 mld zł. Narkotyki miały trafić do Europy Zachodniej i Skandynawii.

Wspólna akcja KAS i CBŚP

Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa poprosiła o pomoc w śledztwie Centralne Biuro Śledcze Policji z Gdańska.

30 listopada 2019 r. do Polski z Niemiec przyjechało czterech Kolumbijczyków i Irańczyk czasowo przebywający w Hamburgu. Zamieszkali w posesji położonej w lesie w Prądówku (gm. Miedzichowo, woj. wielkopolskie). Zorganizowali tam laboratorium, w którym Kolumbijczycy mieli otrzymywać z mieszanki czystą kokainę.

Polacy byli kurierami przewożącymi i przechowującymi narkotyki. W tym celu w miejscowości Obrzycko w woj. wielkopolskim wynajęli magazyn.

Wszyscy członkowie grupy byli obserwowani przez służby, które wkroczyły do akcji, kiedy Polacy przyjechali do Prądówka po towar. Funkcjonariusze zatrzymali wszystkich członków grupy i przeszukali posesję. Znaleźli 10 kg kokainy – która miała trafić do Niemiec – 600 litrów płynu, który miał posłużyć do odseparowania narkotyku od kredy, pojemniki na roztwory, odczynniki chemiczne, grzałki, kilkaset litrów chemikaliów, specjalistyczną prasę pneumatyczną z formą z logo kolumbijskiego kartelu narkotykowego.

Areszt dla podejrzanych

W miniony piątek Sąd Rejonowy Gdańsk Południe przychylił się do wniosku prokuratury i wydał nakaz tymczasowego aresztowania dla zatrzymanych przez CBŚP i KAS podejrzanych o przemyt kokainy.

Aresztowani to dwóch Polaków w wieku 26 i 30 lat, 38–letni Irańczyk i czterech Kolumbijczyków – w wieku 70, 49, 42 i 30 lat.

– Czterech prokuratorów przesłuchało podejrzanych w obecności 5 biegłych tłumaczy. Do winy przyznało się 4 Kolumbijczyków i jeden Polak – powiedział nadzorujący postępowanie prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Remigiusz Signerski.

Wszyscy mężczyźni usłyszeli po cztery zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu do Polski 1859 kg kokainy, wyprodukowania 10 kg kokainy w Polsce, usiłowania wytworzenia kolejnych narkotyków. Grozi za to od 3 do 15 lat więzienia.Premier: Udaremniono największy przemyt narkotyków w ciągu ostatnich 30 lat

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
29-01-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych