zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Sprawnie działający system ochrony zdrowia to zadanie o narodowym znaczeniu

12:37, 25.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Debata „Wspólnie dla zdrowia” to punkt wyjścia do utworzenia wieloletniego planu rozwoju systemu ochrony zdrowia opartego na porozumieniu różnych środowisk, sił politycznych i społecznych – wskazał premier Mateusz Morawiecki w przesłaniu wyemitowanym we wtorek podczas konferencji obradującej w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

Pod hasłem „Społeczny program zdrowia 2020+” w stolicy odbywa się ostatnia konferencja organizowana w ramach debaty „Wspólnie dla zdrowia”.

– Sprawnie działający system ochrony zdrowia to zadanie o narodowym znaczeniu. To interes nas wszystkich – stwierdził szef rządu.

Wskazał, że „podjęcie strategicznych decyzji o znacznym zwiększeniu wydatków państwa na zdrowie do poziomu 6 proc. PKB stworzyło wyjątkowa szansę na wprowadzenie zmian w ochronie zdrowia”. Szef rządu podkreślił, że „zmiany są już stopniowo realizowane, przy jednoczesnym stałym zwiększaniu finansowania”.

Premier przypomniał, że już w tym roku publiczne wydatki na ochronę zdrowia przekroczą 100 miliardów zł. Dodał, że, dla porównania, jeszcze w 2014 r. wynosiły one ok. 73 miliardy zł.

Gadomski: odsetek PKB na zdrowie w 2019 większy niż wymagany ustawowo
Morawiecki wskazał, że naprawa systemu ochrony zdrowia to jednak nie tylko kwestia finansowa. – Potrzebujemy spójnego systemu, który pogodzi potrzeby społeczeństwa, z możliwościami finansowymi i gospodarczymi państwa – stwierdził. Systemu, który – jak powiedział – skutecznie wykorzysta doświadczenia krajów najbardziej rozwiniętych gospodarczo i najbardziej zaawansowanych pod względem opieki zdrowotnej.

– Wprowadzenie takiego systemu wymaga dłuższego czasu, przekraczającego jedną kadencje parlamentarną. Wymaga również szerokiego porozumienia, obejmującego organizatorów służby zdrowia, jej pracowników oraz pacjentów, dla których system ten jest tworzony – ocenił premier.

Wskazał, że w tym celu minister zdrowia Łukasz Szumowski zainicjował narodową debatę „Wspólnie dla zdrowia”. – Podczas konferencji odbywających się w różnych regionach Polski dyskutowano nie tylko o kwestiach finansowych, ale też o innych kluczowych uwarunkowaniach ochrony zdrowia, takich, jak starzenie się społeczeństwa, szybki rozwój kosztownych technologii czy wreszcie konieczność odbudowy kadr, obejmująca wszystkie zawody medyczne – podniósł szef rządu.

Dodał, że publiczna dyskusja obejmowała też rozwiązania prawne i organizacyjne, w tym kwestie odpowiedzialności państwa i samorządu oraz ustalenie priorytetów ochrony zdrowia i związanej z nią pomocy społecznej.

– Narodowa debata „Wspólnie dla zdrowia” jest dla nas punktem wyjścia do utworzenia wieloletniego planu rozwoju systemu ochrony zdrowia, opartego na porozumieniu różnych środowisk, sił politycznych i społecznych – zaznaczył. – Podejmując wysiłek zmian w systemie ochrony zdrowia, budujemy nowy fundament pod lepszą przyszłość dla naszego kraju – dodał.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych