zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Timmermans nie jest kandydatem kompromisu na szefa KE

07:34, 01.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Frans Timmermans nie jest kandydatem kompromisu na szefa Komisji Europejskiej; on bardzo mocno dzieli Europę i z całą pewnością nie rozumie Europy Środkowej – ocenił premier Mateusz Morawiecki, który w niedzielę przybył na szczyt UE w Brukseli. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Grupa Wyszehradzka zagłosuje przeciwko kandydaturze Timmermansa, jeśli ta pojawi się podczas szczytu. Poparcia odmówili mu także szefowie państw i rządów, należący do centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL).


Podziel się:   Więcej

Początek szczytu, na którym szefowie państw i rządów próbują ustalić zestaw nazwisk do objęcia kierownictwa instytucji unijnych opóźnił się ponad trzy godziny. Około 20.30 liderzy zebrali się już w sali, w której toczone są rozmowy, ale ostatecznie wystartowały one jeszcze godzinę później (około godz. 21.30).

Powodem były konsultacje i kontrowersje, które wywołała kandydatura Timmermansa. Zgodę na to, aby to on został przewodniczącym Komisji - według nieoficjalnych informacji - wypracowali na piątkowo-sobotnim szczycie G20 w Osace przywódcy Francji, Niemiec, Holandii i Hiszpanii. Reprezentują oni główne rodziny polityczne w UE: chadeków, socjalistów oraz liberałów.

Jednak sprzeciw Polski, Czech, Węgier i Słowacji, a także rebelia w Europejskiej Partii Ludowej przeciw ustaleniom kanclerz Angeli Merkel, radykalnie zmniejszyły szanse Holendra.

– Jestem przekonany, że wiele delegacji, większość państw, jeśli nie wszystkie, żywi takie przekonanie, że powinniśmy znaleźć kandydata na to najważniejsze stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, który będzie potrafił jednoczyć, będzie potrafił budować mosty, szukać kompromisów, czasem ponad różnymi zdaniami i ponad różnymi podziałami – powiedział dziennikarzom premier Morawiecki.

Pytany, czy takim szefem KE mógłby być kandydat socjalistów, szef polskiego rządu odparł: „Frans Timmermans nie jest kandydatem kompromisu. Frans Timmermans jest oczywiście kandydatem, który bardzo mocno dzieli Europę i z całą pewnością nie rozumie Europy Centralnej, nie rozumie Europy, która wydobywa się z zapaści postkomunistycznej”.


Morawiecki: nasze poparcie dla kandydatów na szefów KE i RE zależne od ich poglądów
 
 
 
...
 
header("X-php: 103");
Ważne decyzje

Morawiecki podkreślił, że Europa stoi przed wielkimi decyzjami dotyczącymi ochrony klimatu, budżetu UE, polityki zewnętrznej i handlowej. – W takich okolicznościach Europa musi mieć kandydatów, którzy potrafią łączyć, potrafią wypracowywać konsensus, potrafią wypracowywać kompromis. Polska opowiada się za takimi kandydatami – wskazał.

Z Grupą Wyszehradzką w niedzielne popołudnie spotkali się kanclerz najpierw Merkel, a potem prezydent Francji Emmanuel Macron. V4 rozmawiała też z premierem Włoch Giuseppe Conte, który również był sceptyczny wobec obecnego wiceszefa KE odpowiadającego za kwestie praworządności. Dwustronne konsultacje przed szczytem prowadził też szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Rozmawiał z premierem Węgier Viktorem Orbanem, premierem Słowacji Peterem Pellegrinim (Słowacja przewodzi V4 do 1 lipca), premierem Holandii Markiem Rutte, prezydentem Francji oraz szefem włoskiego rządu.

Sytuację Timmermansa, który wydawał się niemal „pewniakiem” skomplikowało podejście liderów Europejskiej Partii Ludowej. Przekonania należącej do EPL Merkel nie podzielili inni szefowie państw i rządów tej rodziny politycznej, który uznali, że to przedstawiciel ich partii, powinien szefować Komisji.

Premier Morawiecki – według źródeł rządowych – Rozmawiał z szefem chorwackiego rządu Andrejem Plenkoviciem. Doradcy Morawieckiego kontaktowali się z kolei z doradcami premiera Bułgarii Bojko Borisowa (obaj należą do EPL). Zagrzeb i Sofia zapewniły, że dołączają sprzeciwiających się Timmermansowi.


Premier przybył na szczyt UE dotyczący obsady najważniejszych stanowisk
Niechęć Włoch

Niechęć wobec kandydatury Timmermansa wyraził też Rzym. Jeszcze w sobotę wicepremier Włoch Matteo Salvini oświadczył, że rząd jego kraju nie poprze kandydatury Timmermansa. Źródła PAP wskazują też na Estonię i Litwę jako te państwa, których przywódcy są sceptyczni wobec Holendra.

Morawiecki rozmawiał w ostatnich dniach z prezydentem-elektem Litwy (wprawdzie na szczycie jest jeszcze obecna prezydent Dalia Grybauskaite, ale jej kadencja wkrótce się kończy). W niedzielę szef rządu konsultował się też z premierem Estonii.


Grupa Wyszehradzka nie ma wspólnego kandydata na szefa KE
Możliwe scenariusze

Jednym ze scenariuszy przedstawianych jako możliwy do zrealizowania ma być teraz zaproponowanie przez kanclerz Niemiec Bułgarki Kristaliny Georgiewy. Według źródeł miałby pozwolić wyjść Angeli Merkel z twarzą z sytuacji, w której kandydat przedstawiany jako jej odpadł.

Dla Polski Bułgarka byłaby do zaakceptowania. w kuluarach szczytu pojawiło się też nazwisko komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana. Spekuluje się też, że w razie pata 15 lipca zwołany byłby kolejny, już czwarty od eurowyborów szczyt UE.

W niedzielę późnym wieczorem szczyt został przerwany przez szefa Rady Europejskiej na spotkania dwustronne z przywódcami. Ma zostać wznowiony po ich zakończeniu.


Morawiecki: Pakiet stanowisk w UE musi być zrównoważony

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych