zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: To życie kobiet naznaczone łzami i krwią było kluczem do naszej wolności

15:02, 14.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– To życie kobiet naznaczone łzami i krwią było kluczem do naszej dzisiejszej niepodległości i wolności – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji „Kobiety w walce o niepodległość” w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu podkreślił wielką rolę kobiet w polskiej drodze do wolności. – To im zawdzięczamy z całą pewnością przechowanie polskości, przechowanie wiary, języka i kultury – mówił Morawiecki.

– W życiu kobiet polskich, w (ich) sercach, umysłach dokonała się niesamowita synteza działań konspiracyjnych, walki, ale zarazem działań pozytywistycznych – dodał premier.

Mówił, że naszą drogę ku niepodległości powinniśmy dużo szerzej rozumieć niż tylko przez pryzmat powstań, bitew i wojen. – To na pewno kamienie milowe na drodze do niepodległości, ale bez tej patriotycznej głębokiej pracy naszych mam, babć, żon, sióstr, córek – jestem absolutnie pewny – nie doszlibyśmy do 1920 roku, do 1989, do 1980 rok, do tych naszych kamieni milowych na drodze do niepodległości – podkreślił szef rządu.

– W naszych czasach współczesnych panie jesteście tą pochodnia wolności, pochodnią prawdy, które stałyście wtedy po właściwej stronie we wszystkich zmaganiach z władzą komunistyczną, z władzą nieludzką (...). To wasze życie naznaczone łzami, krwią było kluczem do dzisiejszej niepodległości i wolności – powiedział do zebranych kobiet Morawiecki.

– Jako premier rządu RP składam wam hołd i wyrażam ogromna wdzięczność w imieniu wszystkich wolnych Polaków w Polsce i za granicą za wasza odwagę i przykład – powiedział premier.

Tablica upamiętniająca Annę Walentynowicz

Premier Morawiecki wcześniej wziął udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Annę Walentynowicz – działaczkę Wolnych Związków Zawodowych i współtwórczynię NSZZ „Solidarność”. Została ona odsłonięta na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.Premier wziął udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Annę Walentynowicz

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
25-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych