zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Premier tryumfuje, a powinien zastanowić się, czy jest jeszcze rząd większościowy”

21:39, 04.05.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki tryumfuje po przyjęciu przez Sejm ustawy ratyfikacyjnej; na jego miejscu raczej zastanowiłbym się, czy musi szukać trwałego porozumienia poza koalicją, czy powinien podać się do dymisji i czy jest jeszcze rząd większościowy - powiedział we wtorek lider PO Borys Budka.


Podziel się:   Więcej

- Albo jest się hipokrytą, albo jest się konsekwentnym w swoich działaniach - powiedział lider Platformy Obywatelskiej dziennikarzom w Sejmu po tym, gdy została uchwalona ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację Funduszu Odbudowy.

- Pan premier nie ma większości we własnej koalicji. Musiał szukać głosów na zewnątrz. No cóż niektórzy się nabrali na jego słowa. Myśmy od samego początku mówili: „tak” dla pieniędzy unijnych, „nie” dla bezkarności PiS-u, „nie” dla uznaniowości - podkreślił Budka.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 211 posłów z klubu PiS, 46 posłów Lewicy, 22 posłów KP-PSL, 5 posłów koła Polska 2050, 2 posłów koła Kukiz'15 i 3 posłów niezrzeszonych. Za zagłosował również 1 poseł KO - zdecydowana większość posłów tego klubu wstrzymała się od głosu. Przeciwko wyrażeniu zgody na ratyfikację opowiedzieli się m.in. niemal wszyscy posłowie współtworzącej koalicję rządową Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro (17 osób) oraz 3 posłów PiS.


Jest zgoda Sejmu na ratyfikację decyzji o Funduszu Odbudowy
Budka wskazywał, że „niestety nie przyjęto żadnych gwarancji ustawowych na to, by pieniądze z Funduszu Odbudowy nie zostały potraktowane jak wcześniej Fundusz Inwestycji Lokalnych”. - Nie ma żadnej gwarancji, że samorządowcy będą mieli cokolwiek do powiedzenia. Kolanem dopchnięto Krajowy Plan Odbudowy bez żadnej dyskusji w Sejmie i dzisiaj doprowadzono do dopchnięcia kolanem ratyfikacji - mówił lider PO.

Podkreślił, że rząd w głosowaniu nad ratyfikacją nie miał większości. - Tylko 211 posłów Zjednoczonej Prawicy - jak się okazuje nie tak zjednoczonej - głosowało za - zaznaczył Budka.

Jak dodał, przez całe posiedzenie Sejmu minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro „próbował dopchać się do głosu”. - Jestem ostatnim, który byłby fanem Ziobry, no ale na Boga, jest Regulamin Sejmu. Członek Rady Ministrów może zabrać głos w każdej chwili - wskazywał przewodniczący PO.

Budka dodał, że chciałby wysłuchać argumentów Ziobry. - Czy pan Zbigniew Ziobro jeszcze raz z mównicy sejmowej powiedziałby, że pan premier Morawiecki zdradził interes Polski, że ograniczył naszą suwerenność? - zastanawiał się Budka.


Opozycja podzielona w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy
 
Według Budki „dzisiaj była wielka szansa na to, by opozycja mogła narzucić swoje warunki, by mogła narzucić rozwiązania dobre dla Polski, byśmy tu w parlamencie wreszcie usiedli i mogli coś postanowić wspólnie - opozycja i rządzący”. - Niestety Lewica wybrała zacisze gabinetów a to parlament jest miejscem do tego, by negocjować - stwierdził.

Jego zdaniem, możliwe było też skrócenie rządów premiera Morawieckiego. - Można było zakończyć rządy PiS-u i środki z KPO mógł wydawać demokratyczny rząd w oparciu o demokratyczne zasady z udziałem samorządów - mówił Budka. - Niestety tę nadzieję odebrała Lewica.

- Nie obrażam na nich. Wybrali złą taktykę. Chcieli dopiec opozycji a tak naprawdę zostawili wyborców, samorządowców, organizacje pozarządowe. Ale mogą zmienić swoją decyzję Senacie, tam jest większość demokratyczna, można wprowadzić poprawki - powiedział lider Platformy.

Według niego w obliczu tego, że „jak widać rząd nie ma większości, gdy ustawa wróci do Sejmu trzeba jeszcze raz głosować poprawki Senatu”. - Tylko trzeba mieć do tego odwagę, nie można skupiać się na tym, że na chwilę poudaje się, że ma się coś do powiedzenia - dodał.
      
  

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
08-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych