zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Ukraina potrzebuje nadziei i tę nadzieję dzisiaj jej daliśmy

20:44, 23.06.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Dzisiaj w naszym bezpośrednim sąsiedztwie mamy do czynienia z barbarzyńską napaścią Rosji, aby dać jej odpór Ukraina potrzebuje nadziei i tę nadzieję dzisiaj jej daliśmy – powiedział w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Rada Europejska zdecydowała w czwartek o statusie kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii.

Dzisiaj w naszym bezpośrednim sąsiedztwie mamy do czynienia z barbarzyńską napaścią Rosji. Aby dać jej odpór Ukraina potrzebuje nadziei i tę nadzieję dzisiaj jej daliśmy – powiedział Morawiecki w czwartek w Brukseli.

Podkreślił, że powiedział o tym przed chwilą też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, „który się z nami połączył, który dziękował nam, dziękował Polsce”.

– Ja jestem też bardzo wdzięczny Ukrainie, prezydentowi i całemu narodowi, że bronią wolności, bronią suwerenności, że bronią integralności terytorialnej, że pokazują czym są prawdziwe europejskie wartości – oświadczył Mateusz Morawiecki.Premier: Na szczycie UE dalsza pomoc Ukrainie i status kandydacki do UE oraz kryzys energetyczny
 
 
 
...
 

„Nasze wysiłki okazały się skuteczne”


– Polska stoi ramię w ramię przy Ukrainie; nasza sprawczość została potwierdzona; cała Europa jest przy Ukrainie w jej walce o wolność – powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE.


– Jeszcze trzy miesiące temu na obradach Rady Europejskiej pod Paryżem w Wersalu było to niemożliwe, większość państw Europy Zachodniej bardzo mocno opowiadało się przeciw temu; niech to dzisiaj wybrzmi, niech to będzie wyraźnie odczytane – powiedział mediom szef rządu.

Polska – jak akcentował – i kilka innych krajów Europy Środkowej przystąpiło do szeroko zakrojonej akcji dyplomatycznej i politycznej.

– Nasze wysiłki okazały się skuteczne, nasza sprawczość została dzisiaj potwierdzona. Mamy ten historyczny moment dzisiaj osiągnięty – podkreślił Morawiecki.


Premier Morawiecki przybył do Brukseli. Weźmie udział szczycie Rady Europejskiej
Premier zaznaczył, że „Polska stoi ramię w ramię przy Ukrainie w walce o wolność, o suwerenności, bezpieczeństwo, przywrócenie pokoju w Europie; w walce z barbarzyńska, bestialską agresją Rosji”.Szefowa PE: Nadanie statusu kandydata Ukrainie i Mołdawii wzmocni UE
– Ukraina dzisiaj widzi, że może liczyć na Polskę jako na skutecznego sojusznika. Tego, który po trzech miesiącach bardzo trudnych zabiegów dyplomatycznych dopiął swego, dopięliśmy tego, że dzisiaj jesteśmy jako cała Europa przy Ukrainie w jej walce o wolność – podkreślił premier.Premier Morawiecki udaje się na dwudniowy szczyt UE

„Przyznanie statusu kandydackiego Ukrainie, to wielki krok”


– Przyznanie statusu kandydackiego Ukrainie to wielki krok, nikt się tego nie spodziewał jeszcze dwa miesiące temu. Myślę, że wszyscy obserwujący scenę polityczną w Brukseli potwierdzą, że bez Polski byłoby to niemożliwe – powiedział Mateusz Morawiecki. >

Rada Europejska zdecydowała w czwartek o statusie kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii. Szef rządu powiedział w Brukseli, że podczas obrad omawiano „także inne kluczowe kwestie, takie jak pomoc dla Ukrainy w utrzymaniu jej podstawowych funkcji”.

– Przecież dziś Ukraina jest w stanie wojny. Możemy sobie wyobrazić, co to znaczy dla przedsiębiorców, dla zbierania podatków, dla zabezpieczenia płac, dla pielęgniarek, dla lekarzy, dla nauczycieli. Dzisiaj Ukraina przeżywa naprawdę dramatyczne momenty – mówił Morawiecki.


KPRP o opinii KE: To wyraźny sygnał dla Rosji, że Ukraina i Mołdawia są częścią wspólnoty europejskiej
Według premiera „Unia Europejska musi być razem z Ukrainą8. – Organizujemy tę pomoc, również tutaj w Brukseli, organizujemy, aranżujemy proces sankcji, ale to jest jedno, to po to, aby Ukraina mogła przetrwać. Organizujemy dostawy broni – wymieniał Morawiecki.

– Chodzi również o to, aby była bezpośrednia pomoc finansowa. Owszem, dla Polski my ją już otrzymujemy, bo Polska pomaga w procesie przyjmowania uchodźców, ale przede wszystkim także dla Ukrainy, aby ona mogła dać skuteczny odpór tej bestialskiej napaści, o której na pewno długo jeszcze będziemy mówić i myśleć. Dziś musimy jednak tu i teraz walczyć o to, aby Ukraina odparła tę barbarzyńską agresję Rosji – powiedział Morawiecki.


Müller: Liczymy, że kraje członkowskie szybko zatwierdzą formalny status kandydata Ukrainy do UE

„Przeważyły racje strategiczne”


– Dziś w Brukseli mówiłem, że jesteśmy w momencie strategicznym i powinniśmy skoncentrować się na najważniejszych tematach. Nie będzie wolnej i bezpiecznej Europy bez Ukrainy -– to przeważyło, przeważyły racje strategiczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podczas briefingu po posiedzeniu Rady Europejskiej, na którym unijni liderzy podjęli decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej, premier ocenił, że w tej kwestii „przeważyły niewątpliwie różne rozmowy, debaty, ale także przekonywanie naszych partnerów z UE, że żyjemy w geopolitycznym momencie zwrotnym”.

– Dziś w Brukseli mówiłem, że jest to moment strategiczny, że nie powinniśmy dzielić włosa na czworo i skoncentrować się na najważniejszych tematach – dodał.


Duda: Uzyskanie przez Ukrainę statusu państwa kandydującego do UE rozstrzygnie się prawdopodobnie na Radzie Europejskiej
Jak poinformował, przedmiotem debaty był także status Bośni i Hercegowiny oraz innych państw Bałkanów Zachodnich. – Polska opowiada się za wielką, silną Europą, a nie będzie wielkiej i silnej Europy bez Bałkanów Zachodnich, ale nie będzie też prawdziwie wolnej i bezpiecznej Europy bez Ukrainy – to dzisiaj przeważyło, przeważyły racje strategiczne – powiedział premier.

Morawiecki zwrócił też uwagę na ubiegłotygodniowe spotkanie w Hadze z premierami Portugalii, Danii, Holandii, Belgii i Łotwy, na debaty o statusie kraju kandydackiego dla Ukrainy, ale także „o tym momencie zwrotnym w historii Europy” – jak podkreślił.

– Budowanie tego typu koalicji jest również bardzo ważne na Radzie Europejskiej – to także pomogło w osiągnieciu dzisiejszego kompromisu – wskazał.

Pytany, czy jakieś państwa jeszcze na posiedzeniu RE zgłaszały obiekcje ws. statusu dla Ukrainy, premier odparł, że "co się zdarzyło w Las Vegas, zostaje w Las Vegas" i że nie chce ujawniać kulisów. – Niech koledzy z innych krajów powiedzą, jeżeli będą chcieli. Chciałbym tę kuchnię zostawić dla nas, gdyż takie zaufanie może być jeszcze potrzebne w przyszłości – dodał szef rządu.


Kuźmiuk: Ukraina musi otrzymać status kandydata do UE

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
03-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych