zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Uzgodniliśmy z prezesem AstraZeneca nowe inwestycje

18:44, 22.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Mogę potwierdzić, że uzgodniliśmy z prezesem firmy biofarmaceutycznej AstraZeneca, Leif'em Johansson'em ogromne, nowe inwestycje w obszarze badania i rozwój – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w Davos. Firma podała, że chodzi 1,5 mld zł w najbliższych pięciu latach.


Podziel się:   Więcej

– Rozmawialiśmy o inwestycji w Polsce, o dalszych inwestycjach. Dzisiaj, z ogromną radością mogę potwierdzić, że uzgodniliśmy ogromne, nowe inwestycje i to w obszarze, na którym bardzo mi zależy, czyli badania, rozwój, wdrożenia, tam gdzie wartość jest bardzo wysoka, tam gdzie są wysokopłatne różnego rodzaju prace – powiedział dziennikarzom premier po spotkaniu z prezesem AstraZeneca podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Jak dodał, jest to też typ inwestycji, „na której w Polsce najbardziej zależy”.

– Cieszę się, że dzisiaj mogliśmy niejako podsumować ten kilkumiesięczny okres ostatnich kilku miesięcy, gdzie dogadaliśmy się, co do tej kolejnej, bardzo dużej inwestycji – powiedział szef polskiego rządu.

Prezes globalnej firmy biofarmaceutycznej AstraZeneca Leif Johansson wskazał, że „to jest wielka inwestycja, realizowana w oparciu o 30 letnie doświadczenie w Polsce”. – Zostaliśmy przyciągnięci w dużym stopniu przez politykę rządu – powiedział.

„Będziemy opracowywali nowe lekarstwa”

Szef AstraZeneca wskazał, że firma widzi rozwój społeczności uczelnianej w Polsce.

– Będziemy opracowywali nowe lekarstwa, właśnie tego rodzaju, które oferujemy. I znaleźliśmy dobrą bazę uczelniano – naukową i z tego punktu widzenia oceniamy nasze inwestycje w Polsce bardzo pozytywnie. Z góry cieszymy się na dalsze sukcesy – powiedział Johansson. Dodał, że firma w szczególności opracowuje lekarstwa na astmę.

AstraZeneca poinformowała w środowym komunikacie, że w trakcie spotkania z premierem Morawieckim, firma AstraZeneca przedstawiła swoje plany rozwoju w Polsce.

„Bazując na blisko trzydziestoletniej obecności firmy w naszym kraju oraz doświadczeniu polskiego zespołu w prowadzeniu globalnych projektów badawczych, podjęto decyzję o zwiększeniu zaangażowania koncernu w działania B+R. Oznaczać to będzie między innymi szersze zaangażowanie kadry akademickiej oraz dalszy transfer know-how i technologii do Polski” – czytamy w komunikacie.

Leif Johansson, cytowany w komunikacie, powiedział, że „AstraZeneca myśli strategicznie i długofalowo o Polsce, w której istnieje przyjazne środowisko dla rozwoju biznesu”.

– W ciągu najbliższych 5 lat planujemy zainwestować ponad 1,5 miliarda złotych, z czego większość zostanie przeznaczona na inwestycje napędzające dalszy rozwój globalnego centrum badawczo-rozwojowego. Wierzymy, że będzie to katalizator dynamicznego rozwoju całego sektora biotechnologii w Polsce – powiedział prezes AstraZeneca.

Warszawskie centrum B+R

W komunikacie przekazano, że warszawskie centrum B+R to jedno z najważniejszych centrów badawczo-rozwojowych firmy na świecie. Kluczowe obszary medyczne, nad którymi pracuje warszawskie B+R to onkologia w szczególności rak płuca, kardiologia, choroby metaboliczne, choroby nerek, diabetologia i astma.

AstraZeneca to innowacyjna firma biofarmaceutyczna o korzeniach brytyjsko-szwedzkich, znajdująca się w czołówce największych firm tego sektora na świecie.

W Polsce AstraZeneca zatrudnia blisko 1800 osób, z czego blisko 1000 zajmuje się kluczowymi procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. Skalę zaangażowania firmy w Polsce obrazuje wartość środków finansowych przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową. W 2017 r. to: 155 672 875 zł, natomiast 2018 r.: 221 088 132 zł.

W Warszawie pracuje ponadto prawie 250 analityków w regionalnym centrum analityczno-finansowym, ponad 100 osób w globalnym centrum zakupowym, oraz blisko 80 osób w regionalnym centrum HR. AstraZeneca zatrudnia 102 pracowników po doktoratach.


Premier Morawiecki w środę weźmie udział w Forum Gospodarczym w Davos

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych