zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Virtus et Fraternitas to wyraz wdzięczności RP za pomoc udzieloną jej obywatelom

20:10, 19.06.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Virtus et Fraternitas jest wyrazem wdzięczności Rzeczpospolitej za pomoc udzieloną jej obywatelom. Misją polskiego państwa jest zapisanie tych szlachetnych czynów w powszechnej świadomości historycznej – napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników uroczystości wręczenia medali.


Podziel się:   Więcej

Gala wręczenia odznaczeń z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbywa się w środę w Teatrze Polskim w Warszawie.

„+Człowieka trzeba mierzyć miarą serca+ – te słowa papieża Jana Pawła II przywołują pamięć o ludziach, którzy w najtrudniejszych okolicznościach nie zapomnieli o ludzkiej solidarności i swoim człowieczeństwie (...) Okres dwóch wojen światowych, ekspansji niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, czystki etniczne, masowe deportacje i przesiedlenia przyniosły milionom polskich obywateli cierpienie i śmierć. Stali się oni wygnańcami na kilku kontynentach” – napisał do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył, w czasach pogardy dla człowieczeństwa i panującego terroru polscy obywatele doświadczali aktów solidarności i pomocy, które nie tylko ratowały im życie, ale także przywracały wiarę w dobro i ludzką przyzwoitość.


Kuchciński: Uhonorowani mieli odwagę nieść pomoc ofiarom zbrodniczych systemów
„Naszym zadaniem jest odkrywanie historii bohaterów dotąd nieznanych ogółowi społeczeństwa”

„Okazywana im bezinteresowna pomoc, nierzadko związana w osobistym ryzykiem, wymagała męstwa i niezwykłej odwagi. Przezwyciężenie strachu o los najbliższych ze względu na potrzebującego jest aktem heroizmu i świadectwem tego co w człowieku najpiękniejsze. Naszym wspólnym zadaniem jest upamiętnianie takich postaw i odkrywanie historii bohaterów dotąd nieznanych ogółowi społeczeństwa” – podkreślił premier.

„Naszą wspólną misją, misją polskiego państwa jest zapisanie tych szlachetnych czynów w powszechnej świadomości historycznej. Medal Virtus et Fraternitas jest dlatego tak bardzo potrzebny. To odznaczenie jest wyrazem wdzięczności Rzeczpospolitej za pomoc udzieloną jej obywatelom” – dodał szef rządu.

„Jest również formą docenienia osób, które poza granicami kraju, z potrzeby serca pielęgnują pamięć o tych, którzy wojny nie przetrwali. Pierwsza uroczystość wręczenia medali jest szczególną okazją, aby na bolesną historię XX w. spojrzeć przez pryzmat przejawów szlachetności, męstwa i braterstwa, wartości uniwersalnych i potrzebnych także nam współczesnym” – podkreślił premier.


„Na terror wobec nas, oni odpowiedzieli odwagą, sercem”. Prezydent wręczył medale Virtus et Fraternitas


Medale Virtus et Fraternitas dla ratujących Polaków przed zbrodniami w XX w.