zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: W całej Polsce są tysiące remontowanych, modernizowanych i budowanych dróg

16:08, 10.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Możemy wybrać drogę inwestycji i rozwoju, ujętą w planie prezydenta Andrzeja Dudy, albo drogę chaosu i konfliktu, którą szykuje jego konkurent – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził miejscowość Smolnica w gminie Sośnicowice (Śląskie).


Podziel się:   Więcej

Morawiecki, które ostatnie godziny kampanii wyborczej spędza na Śląsku przekonywał, że rząd przekazuje olbrzymie środki do samorządów i nie ma jakiegokolwiek sporu pomiędzy rządem a samorządami.

– W setkach, tysiącach polskich wiosek, gmin i we wszystkich powiatach toczą się teraz inwestycje, to są inwestycje z Funduszu Dróg Samorządowych – powiedział szef rządu na briefingu zorganizowanym przy modernizowanej drodze w Smolnicy.

– Dobrze by było zapytać samorządowców z różnych stron Polski, z różnych opcji (...) jak wyglądały inwestycje w drogi samorządowe, w drogi gminne, w drogi powiatowe, jeszcze pięć, jeszcze siedem lat temu – dodał Morawiecki.

Jak mówił, za poprzednich rządów wydawano na ten cel średnio 600 mln zł rocznie. – Tymczasem razem z tegorocznym naborem dla woj. śląskiego - zeszłoroczny, ten który się odbył i ten który będzie – to będzie też ok. 600 mln zł. Szanowni państwo porównajcie te dwie kwoty: tu 600 mln zł dla woj. śląskiego (...) i tam 600 mln zł średnio rocznie dla całej Polski. To dlatego teraz widać różnice – powiedział szef rządu.

Jak mówił, w całej Polsce są „tysiące” remontowanych, modernizowanych i budowanych od podstaw dróg, m.in. w położonych niedaleko gminy Sośnicowice Gliwicach, gdzie z rządowego program przeznaczono ponad 11 mln zł na budowę części południowej obwodnicy miasta.

– Teraz też stoimy przed takim momentem, że można wybrać drogę: drogę inwestycji, drogę rozwoju, drogę, która jest ujęta w planie pana prezydenta Andrzeja Dudy, albo drogę chaosu i drogę konfliktu, którą szykuje konkurent – uważa premier.

Zwracając się bezpośrednio do samorządowców, Morawiecki zaprzeczał, by istniał jakikolwiek spór pomiędzy rządem a samorządami. – My przywozimy do samorządów, w ramach rządowego programu inwestycji lokalnych znowu dla was, dla każdej gminy, dla każdego powiatu, kolejne 6 mld zł z uszczelnionego system podatkowego – powiedział.

Zarzucił poprzednikom „lekkomyślność, brak profesjonalizmu i umiejętności realizacji trudnych zadań”. – Rzeczywiście, jak przez durszlak przeciekało 40-50 mld zł – powiedział.

– To jest ten nasz rzekomy konflikt (...) Nie słuchajcie tych różnych bzdur, współpracujemy bardzo blisko – przekonywał Morawiecki, mówiąc min. o programie budowy dróg, kanalizacji i odnowy zabytków, inwestycje w drogi czy chodniki. – To jest nasza oferta dla samorządów i ją realizujemy od kilku lat i nie dajmy się omamić, nie dajmy się tej przedwyborczej gorączce, ale także pewnym obłudnym dość i nieprawdziwym stwierdzeniom, fałszującym rzeczywistość oszukać – mówił.

center>
Obecny na konferencji starosta gliwicki Waldemar Dombek pozytywnie ocenił współpracę administracji rządowej z samorządami i dziękował za inwestycje drogowe. – Ten powiat (ziemski) nie ma za dużo pieniędzy, ale chciałem powiedzieć, że to dobrze. To dobrze, dlatego że my do złotówki obracamy parę razy, zanim ją wydamy na coś konkretnego – przekonywał.

Także prezydent Knurowa Adam Rams podziękował za uruchomienie środków na inwestycje. – Rzeczywiście w tym bardzo trudnym okresie panowania pandemii byliśmy przerażeni również tym, ze będziemy musieli wstrzymać, minimalizować planowane wcześniej inwestycje – powiedział.