zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier w Londynie: Napływ migrantów pokazuje, że to problem dla nas wszystkich

12:37, 26.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR, Twitter

– Polska i Zjednoczone Królestwo mają niemal te same priorytety. Napływ migrantów pokazuje, że to problem dla nas wszystkich i nie można tu działać osobno – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu spotkał się w piątek w Londynie z szefem rządu Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.


Podziel się:   Więcej

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w Londynie znaczenie sojuszniczej solidarności w obliczu wyzwań takich jak kryzys migracyjny. Szef polskiego rządu został przyjęty na Downing Street przez brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

Piątkowa wizyta premiera Morawieckiego w Londynie wpisuje się w zapoczątkowaną w niedzielę serię spotkań z europejskimi liderami. Od niedzieli szef polskiego rządu odwiedził osiem krajów i podczas spotkań z europejskimi liderami rozmawiał o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

W czwartek szef polskiego rządu był w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza tego kraju.

W środę Morawiecki w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Udał się też do Lublany na spotkanie z szefem słoweńskiego rządu Janeszem Janszą.

W poprzednich dniach polski premier spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji.Morawiecki będzie rozmawiał z Johnsonem nt. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
 
 
 
...
 
Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów.

UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.Premier: Europie grozi wiele kryzysów; naszym priorytetem musi być jedność
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.

Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni - do 2 grudnia.


Morawiecki po spotkaniu z Merkel: Stosujemy zasadę nic o nas bez nas

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych