zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: W najbliższych dniach nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny

21:16, 12.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Facebook, Twitter

W tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, liczba zakażeń koronawirusem zaczęła spadać; jest to pierwszy sygnał stabilizacji; wspólnym wysiłkiem wyhamowaliśmy zakażenia tuż przed punktem krytycznym; nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny – ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

We wpisie na Facebooku szef rządu napisał, że w tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, liczba zakażeń koronawirusem zaczęła spadać.

„Choć stosunek zakażonych - 65/100 000 mieszkańców to wciąż dużo, to jednak pierwszy sygnał stabilizacji i dowód, że nasza strategia i obostrzenia zaczynają przynosić skutek. Co to oznacza? Nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny” – napisał szef rządu.

„Wspólnym wysiłkiem wyhamowaliśmy zakażenia tuż przed punktem krytycznym. Dyscyplina działa Dlatego wciąż proszę i będę prosił - zostańmy w domu. Zasada jest prosta - im mniej kontaktów społecznych, tym mniejsza szansa na zakażenie i wyhamowanie epidemii” – napisał premier.

W nagraniu wideo dołączonym do wpisu premier powiedział, że „dane z tego tygodnia sprawiają, że w najbliższych dniach nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny".


Müller: Kluczowe dla decyzji ws. narodowej kwarantanny będą liczby zakażeń z wtorku i środy

Konsultacjae Radą Medyczną


– Po konsultacjach z Radą Medyczną, z którą dziś po raz kolejny się spotkałem, ustaliliśmy ostatni próg alarmowy na poziomie 70/75 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. W ostatnich dniach udało nam się wyhamować dokładnie przed tym punktem krytycznym – powiedział.

Podkreślił zarazem, że „dystans, jaki dzieli nas od progu narodowej kwarantanny, nadal jest niewielki i nie pozwala na swobodę”.

– To dzięki naszej odpowiedzialnej postawie, dzięki konsekwentnej realizacji zasady DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka - zyskaliśmy delikatną przewagę w tej walce z wirusem. Teraz nie możemy jej zmarnować – oświadczył szef rządu.


Szef KPRM: Wprowadzenie narodowej kwarantanny nie jest nieuchronne

„Podejmujemy wiele decyzji”


Jak mówił premier, „jeśli teraz odpuścimy, cały wysiłek ostatnich tygodni może pójść na marne”. – Podejmujemy wiele decyzji; czasem są one trudne do zaakceptowania. To niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy na horyzoncie czeka ogromne wsparcie w postaci szczepionki – powiedział Morawiecki.Szef KPRM: Mamy nadzieję, że nie dojdzie do ogłoszenia narodowej kwarantanny

Szczepienia będą w pełni dobrowolne


Premier Morawiecki poinformował, że na spotkaniu z Radą Medyczną w czwartek rozmawiano m.in. o tym, kiedy i w jaki sposób dostarczyć szczepionkę wszystkim Polakom.

– Ustaliliśmy, że szczepienia będą w pełni dobrowolne a jednocześnie powszechnie dostępne – oświadczył. Zaznaczył, że w pierwszej kolejności otrzymają ją osoby najbardziej zagrożone: seniorzy, chorzy na choroby przewlekłe oraz służby medyczne.

Dodał, że „to będzie ogromne przedsięwzięcie logistyczne”. Jak powiedział, rząd jest w stałym kontakcie z przedstawicielami producenta pierwszej szczepionki na korona wirusa firmy Pfizer.

– Zabiegamy o jak największe i jak najszybsze dostawy. Rozmawiamy też z innym firmami farmaceutycznymi, które są na dobrej drodze przygotowania dobrych rozwiązań – powiedział szef rządu.


Premier: Szczepionka na COVID -19 „będzie dostępna na zasadzie dobrowolności”

„Szczepionka pozwoli pokonać koronawirusa i wrócić do normalności”


Premier wyraził nadzieję, że na początku przyszłego roku szczepionka „stanie się tą bronią, która pozwoli ostatecznie pokonać koronawirusa i wrócić do normalności".

Zanim szczepionka do nas dotrze – podkreślił Morawiecki – czeka nas jeszcze co najmniej kilka miesięcy kiedy możemy polegać przede wszystkim na sobie nawzajem.
>br/> – Niech dobre wieści z tego tygodnia będą dla nas najlepszą motywacja. Bądźmy dla siebie szczególnie dobrze i wyrozumiali. Głęboko wierzę w to, że uśmiechy na twarzach naszych dzieci biegnących do szkoły, zobaczymy w niedługim czasie – powiedział Morawiecki.


Premier: Kupimy w najszybszym możliwym terminie maksymalną liczbę dawek szczepionki

Kolejne 22 tys. 683 osoby zakażone koronawirusem


W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 22 tys. 683 osób; łącznie wykryto dotąd 641 tys. 496 przypadków. Resort przekazał, że zmarło dalsze 275 osób, w sumie odnotowano 9080 zgonów.

W środę MZ informowało o 25 tys. 221 nowych zakażeniach, we wtorek o 25 tys. 484, w poniedziałek o 21 tys. 713, w niedzielę o 24 tys. 785, w sobotę o 27 tys. 875, a w piątek o 27 tys. 86 nowych zakażeniach.Premier: Wielkie wyzwania, a takim jest pandemia, wymagają specjalnych rozwiązań

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych