zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: W Polsce działa już 200 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej

16:13, 22.02.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W całej Polsce działa już ok. 200 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że planowane jest uruchomienie kolejnych placówek, by takie centra działały w każdym powiecie.


Podziel się:   Więcej

Premier mateusz Morawiecki w poniedziałek przebywał z wizytą w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży EZRA UKSW w Warszawie. Premier poinformował, że w całym kraju takich centrów jest już ok. 200. Docelowo centra mają działać w każdym powiecie, planowane jest więc powstanie jeszcze ponad 100 takich placówek.

– One odgrywają już dzisiaj fundamentalną rolę w walce o zdrowie psychiczne naszych dzieci, naszej młodzieży - ocenił premier.

– Cieszę się, że ta obietnica o podwojeniu naszych wydatków na zdrowie psychiczne właściwie już została wypełniona, ponieważ w ciągu ostatnich pięciu lat przeznaczamy dwa razy więcej środków właśnie na terapię, pracę środowiskową, na zdrowie psychiczne i poradnictwo psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Ale nie zatrzymujemy się na tym, dlatego że zdajemy sobie sprawę z tego, jak kluczowe jest to, żeby w tym okresie pandemii i - mam nadzieję - za niedługi czas w okresie pocovidowym dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - powiedział premier.

O problemach psychiatrii dziecięcej podczas debaty w Senacie
 
 
 
...
 

Jest to „test wrażliwości i zadanie numer jeden”


Podkreślił, że państwo będzie dążyło do jak najszybszego powielenia tzw. modułu bielańskiego – „tego, jak tutaj grono specjalistów, fachowców, naukowców, terapeutów potrafiło w sposób całościowy dostosować metody, terapie, budowanie zaufania wzajemnego z dziećmi i młodzieżą”. – Rezultaty są naprawdę znakomite - powiedział Morawiecki.

Powtórzył, że rząd będzie starał się powielać metody, które zostały wdrożone w EZRA UKSW. Dodał, jest to „test wrażliwości i zadanie numer jeden”. – Nie będziemy szczędzili sił i środków na to, by pomóc dzieciom i naszej młodzieży - zadeklarował.

Reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zakłada m.in., że do lekarzy będą kierowane wyłącznie osoby potrzebujące diagnozy lub terapii farmakologicznej, a minimum 15 proc. świadczeń udzielanych w poradniach ma być realizowanych w środowisku pacjenta.

Kancelaria premiera na Twitterze opublikowała grafikę, w której podano, że „dodatkowych 220 mln zł na przeciwdziałanie negatywnym dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży skutkom epidemii SARS-CoV-2” przeznaczono na poprawę infrastruktury, całodobową infolinię, profilaktykę uzależnień cyfrowych i na podniesienie wyceny świadczeń psychiatrycznych.Marszałek Senatu i szef WOŚP zapowiadają debatę o psychiatrii dziecięcej

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
08-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych