zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: W polskich sercach nigdy nie zgasła nadzieja na odbudowę Zamku Królewskiego

15:01, 26.01.2021;   autor: akune, msies;   źródło: PAP

– W polskich sercach nigdy nie zgasła nadzieja na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie, a także na odbudowę Polski po zgliszczach II wojny światowej – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 50-lecia rozpoczęcia prac nad odbudową królewskiej rezydencji.


Podziel się:   Więcej

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.15, ponieważ 17 września 1939 r. o godz. 11.15 zatrzymał się zegar na wieży Zamku Królewskiego bombardowanego przez Niemców. Godzinę 11.15 wskazywał przez wszystkie dni i miesiące okupacji, aż do czasu zniszczenia. Z kolei 26 stycznia 1971 roku odbyło się pierwsze historyczne posiedzenie Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

– Choć wskazówka zegara zamarła na godz. 11.15 na 32 lata, to w polskich sercach nigdy nie zgasła nadzieja na odbudowę Zamku Królewskiego, na odbudowę Polski po zgliszczach drugiej wojny światowej, wreszcie na odzyskanie niepodległości, na odzyskanie wolnej, suwerennej Rzeczypospolitej – powiedział szef rządu.

– Zamek Królewski był takim miejscem, takim symbolem, na odbudowę którego Polacy czekali. I jego odbudowę zawdzięczamy przede wszystkim narodowi polskiemu, wspaniałym ludziom, którzy nie dali umrzeć sprawie polskiej, i którzy Zamek Królewski traktowali jako swego rodzaju symbol tej odbudowy – dodał.

Szef rządu przypomniał, że 17 września 1971 roku położono tzw. pierwszą cegłę pod odbudowę Zamku. – To piękny symbol, że Polacy potrafili bronić swojej tożsamości i w skuteczny sposób walczyć o wolność, ale walczyć także o prawdę właśnie w czasach komunistycznego zniewolenia, bo to nie komunistom przecież zawdzięczamy odbudowę Zamku Królewskiego, tylko narodowi polskiemu – podkreślił premier.
 
 
 
...
 
Podczas uroczystości został odczytany okolicznościowy dyplom przekazany przez prezydenta Andrzej Dudę, który objął jubileusz patronatem honorowym.
<
„Z uznaniem i wdzięcznością dla wszystkich zaangażowanych w to dzieło społeczników, uczonych, muzealników oraz budowniczych, dla podkreślenia szczególnego miejsca, jakie zajmuje w naszych dziejach ta budowla będąca jednym z najważniejszych symboli »Świętej miłości kochanej ojczyzny«, suwerennej, polskiej państwowości oraz dramatycznych zmagań w jej obronie” – napisał prezydent.
<
„W przekonaniu, że troska jaką otaczamy materialne pomniki historii i sztuki, świadków żywotności i siły duchowej naszego narodu współtworzy fundamenty dobrej przyszłości Rzeczypospolitej i jej obywateli” – dodał prezydent.
Decyzję o powojennej odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie, finansowanej ze składek społecznych, podjęło 19 stycznia 1971 r. Biuro Polityczne KC PZPR, pod przewodnictwem Edwarda Gierka.

„Nie bez znaczenia dla podjęcia tej decyzji były krwawe wydarzenia Grudnia 1970 na Wybrzeżu, które wymusiły na rządzących spełnienie niektórych społecznych oczekiwań także w sferze kultury” – głosi komentarz historyczny na stronie internetowej muzeum rezydencji, w którym przypomniano też, że 26 stycznia 1971 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych