zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier w Sejmie: Staramy się usuwać szklane sufity, usuwać bariery dla osób niepełnosprawnych

10:23, 17.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Od początku kadencji staramy się usuwać szklane sufity, bariery dla tych grup społeczeństwa, które w poprzednich latach miały zdecydowanie najtrudniej – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Sejmie podczas pierwszego czytania ustawy o dodatku 500 plus dla niepełnosprawnych. – Wyciągamy rękę do opozycji i prosimy o pomoc – zaznaczył premier w swoim wystąpieniu. - Poprzyjcie ten wniosek - zwrócił się do przeciwnej strony w Sejmie.


Podziel się:   Więcej

Dodatek w wysokości 500 zł ma być przyznawany osobom, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności oraz są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Premier zaznaczył, że niepełnosprawni to grupa, która ze strony całego społeczeństwa wymaga szczególnej troski, opieki i wsparcia. – Do takich grup należą oczywiście rodziny wielodzietne, stąd nasz program Rodzina 500 plus, do takich grup należą również seniorzy, emeryci, a także osoby z niepełnosprawnościami.

– Niepełnosprawni to ta grupa osób, która jest pozbawiona możliwości do samodzielnej egzystencji. To grupa, która wymaga szczególnej opieki i wsparcia – wskazał premier.

– Dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie kolejnego programu (...) społecznego, który będzie starał się chociaż odrobinę pomóc w życiu tym osobom, które są najbardziej poszkodowane przez los, osobom z niepełnosprawnościami – mówił Morawiecki.

– Wyciągamy rękę do opozycji i prosimy o pomoc – zaznaczył premier w swoim wystąpieniu. - Poprzednim razem nie poparliście naszego wniosku. Teraz proszę wszystkich o solidarną postawę.
 
 
 
...
 
Wsparcie dla osób niepełnosprawnych „nie może oznaczać tylko koperty na miejscach parkingowych”

Premier podkreślił, że rząd wprowadził dyscyplinę finansową tak, że jest możliwość przekazania kolejnych środków niepełnosprawnych. – W liczbach wygląda to w taki sposób: ok. 15,5 mld zł w roku 2015, w roku 2019 będzie to powyżej 20 mld zł, a uwzględniając efekt tej ustawy, co do której mam głębokie przekonanie, że wysoka izba ją przyjmie i głęboką prośbę o to, będzie to w cyklu rocznym ok. 23 mld zł. A więc zdecydowanie powyżej 33 proc., ok. 40 proc. większe wydatki w ciągu kilku lat i zdecydowanie przekraczające wzrost PKB, czy jakikolwiek inne miary tego typu porównawcze - zauważył szef rządu.

– Przeznaczamy większą proporcjonalnie pulę środków na wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedział Morawiecki.

– Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami nie może oznaczać tylko koperty, która na miejscach parkingowych zaznacza się niebieską farbą - mówił premier. – Te koperty, które my przeznaczamy, ten projekt - 500 zł co miesiąc dla osób z niepełnosprawnościami, tych najbardziej pokrzywdzonych przez los, to zasadnicza zmiana paradygmatu wsparcia państwa dla osób niepełnosprawnych - dodał szef rządu.

„W kolejnych latach postaramy się przeznaczać ponadproporcjonalną pulę środków dla niepełnosprawnych”

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w swoim wystąpieniu, że demokracja musi być również demokracją sumienia. – Nie może być demokracją, która w niewielkim stopniu uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami - zaznaczył.

– To jest miara człowieczeństwa. Dlatego właśnie będziemy starali się również w kolejnych latach, jeżeli wyborcy w taki sposób zadecydują jesienią, ponaproporcjonalną pulę środków na wydatki społeczne przeznaczać na pomoc dla osób z niepełnosprawnościami - oświadczył Morawiecki.
Projekt 500 plus dla niepełnosprawnych powinien być poza sporem politycznym

Premier w swoim wystąpieniu podkreślił, że „znakiem firmowym” jego ugrupowania jest wiarygodność i rzetelność względem własnych obietnic.

Morawiecki zwrócił uwagę, że kilka miesięcy temu, kiedy wdrażanych był Fundusz Solidarnościowy, to „ogromna większość PO nie głosowała za tym projektem”. Jak podkreślił projekt „miał na celu przeznaczenie środków dla osób z niepełnosprawnościami”. – Platforma w ogromnej większości wstrzymała się od głosu, więcej osób było przeciw, kilka osób było za – dodał szef rządu.

– Proszę dzisiaj Wysoką Izbę o to, żeby ten projekt, ten cywilizacyjnie ważny projekt dla osób niepełnosprawnych – zaproponowany przez rząd PiS – był wsparty przez całą Wysoką Izbę. Jest to ten rodzaj wsparcia społecznego, działań politycznych, który powinien być wyjęty poza nawias sporu politycznego – oświadczył premier. – Wyciągamy rękę do opozycji po to, aby nie toczyć sporu o wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami – zaznaczył Morawiecki.
Ustawa 500 plus dla niepełnosprawnych

Rządowy projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest pierwszym punktem porządku obrad; projekt 500 plus dla niepełnosprawnych został przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przyznawany osobom, które ukończyły 18 lat i które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
04-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych