zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: W sprawie praworządności uzyskaliśmy najlepsze możliwe rozwiązania

10:49, 03.08.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

W sprawie praworządności uzyskaliśmy najlepsze możliwe rozwiązania, jakie były do uzyskania w tych okolicznościach – mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki został zapytany w kontekście ustaleń szczytu UE, co z tzw. praworządnością; jak zwrócono uwagę kluczowe zdanie głosi, że na końcu Rada Europejska, czyli premierzy i prezydenci, „szybko wróci do tej sprawy" i jaką mamy gwarancję, że będzie to oznaczało konieczność jednomyślności, czyli nasze prawo weta.

„To pytanie należy zestawić z obecnym stanem. A wygląda on w ten sposób, że procedura wiązania praworządności z warunkowością przyznawania środków biegnie już od dwóch lat i bardzo rychło mogła zostać zakończona. I nadal może być rychło zakończona, teoretycznie zupełnie bez udziału Rady Europejskiej, więc bez możliwości jej zatrzymania z naszej strony. My z Viktorem Orbanem wywalczyliśmy rzecz kluczową: deklarację, że Rada Europejska ma brać udział w tym procesie” – odpowiedział szef rządu.

„Rzecz jasna istnieje ryzyko jakichś rozgrywek, spisków i prób oszustwa. Wiele sił w Europie jest bardzo rozczarowanych, że te ustalenia wyglądają tak, a nie inaczej, że Polska otrzymała tak ogromne fundusze, a jednocześnie mechanizm tzw. praworządności jest ujęty tak, że media mówią o zwycięstwie Polski” – zaznaczył premier.

„Są tacy, którzy chcieliby Polskę i Węgry ukąsić i znów traktować nie po partnersku, tylko jak uczniaków. To się nie udało, jesteśmy asertywni i skuteczni, stąd u niektórych zgrzytanie zębami” – dodał.


Morawiecki: Nie ma uzależnienia środków z budżetu UE od tzw. praworządności
Na pytanie kto ma trudniej na takich szczytach Polska czy Węgry, kogo bardziej nie lubią Morawiecki odparł: „Lewicowo-liberalny establishment europejski nie przepada za premierem Orbanem i za mną, mówiąc delikatnie”.

Premier ocenił, że „w sprawie praworządności uzyskaliśmy najlepsze możliwe rozwiązania, jakie były do uzyskania w tych okolicznościach”.


Morawiecki: W unijnym porozumieniu nie ma zapisów łączących środki unijne z praworządnością
Szef rządu pytany na co Polska powinna wydać zapowiedziane środki z UE; czy będzie jakiś plan rozwoju, czy inwestycji na kolejną dekadę podkreślił: „Kierunek może być tylko jeden: podniesienie Polski na zdecydowanie wyższy poziom życia i zaawansowania technologicznego”. Jak dodał, zależy mu na tym, by Polacy więcej zarabiali, a Polska była modernizowana.


Dworczyk: Szczyt unijny to wielki sukces Polski, rządu i przede wszystkim premiera
Pytany, czy „węgiel jest w dłuższej perspektywie nie do obrony”, premier zapewnił: „Będziemy tak długo bronili polskiego węgla, jak będzie to nakazywał polski interes. To mogę zagwarantować”.


Morawiecki: Przyjmuję zaproszenie górników do rozmów o programie dla branży

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych