zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier w zakładach Opla: To wielka obietnica dla tego regionu

11:32, 19.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Została podjęta decyzja na rozpoczęcie produkcji samochodów dostawczych Opla – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w nowym zakładzie Opel Manufacturing Poland w Gliwicach. Jak podkreślił, „decyzje podjęte dzisiaj będą miały skutek w latach 2030 – 2040”. Zakład zapewni minimum 300 nowych miejsc pracy. – To wielka obietnica dla tego regionu – dodał.


Podziel się:   Więcej

– Podjęta została decyzja o budowie, tutaj w Polsce, kolejnej wielkiej fabryki samochodów dostawczych – Opla, Peugeota. Wiadomo, że te dwa koncerny się integrują. Peugeot kupił Opla jakiś czas temu – mówił Morawiecki.

Przyznał, że rok czy dwa lata temu były pewne obawy, jak to się dalej potoczy. – Wiadomo, że każda fuzja pomiędzy poszczególnymi dużymi koncernami może skutkować pewnymi zamknięciami części zakładów. Tutaj mamy do czynienia z czymś odwrotnym – jakość pracy polskich pracowników, inżynierów, kadry zarządzającej jest tak wysoka, że ten wielki koncern francuski podjął decyzje nie tylko o kontynuacji produkcji samochodów, ale w szczególności podjął decyzje o rozpoczęciu produkcji samochodów dostawczych – powiedział premier.

Decyzje, które zostały podjęte teraz – jak mówił szef rządu – będą miały skutki jeszcze w roku 2030, 2040. – Nowe miejsca pracy, które tutaj będą utworzone, i nowe inwestycje w wysokości ponad 1 mld zł to wielka obietnica dla tego regionu – podkreślił Morawiecki.
 
 
 
...
 
„Przemysł samochodowy to niezwykle ważna część naszej gospodarki”

Szef rządu mówił, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przechodzi „kolejny etap mądrej reindustrializacji, ponownego uprzemysłowienia w duchu rewolucji przemysłowej 4.0”.

– Tutaj poziom nasycenia elektroniką, komputeryzacja, systemy elektroniczne, systemy komputerowe, jest już tak wielki i tak wysoki, że właśnie od zdolności naszych pracowników do posługiwania się odpowiednimi mechanizmami, algorytmami, systemami informatycznymi zależy coraz więcej – powiedział premier.

Podkreślił, że talenty informatyczne to jest nasze dobro narodowe. – Chcemy jak najbardziej, żeby to dobro narodowe było tutaj w Polsce we właściwy sposób zagospodarowane, żeby tutaj ludzie znajdowali pracę – mówił Morawiecki w zakładzie Opel Manufacturing Poland.

Premier wskazał, że przemysł samochodowy to ponad 15 proc. polskiego eksportu towarów.

– To oznacza, że jest to niezwykle ważna część całej naszej gospodarki. Jednocześnie też wiemy doskonale, że jest to rozsadnik nowych technologii, innowacyjności, poprawy procesów produkcyjnych, usprawniania procesów operacyjnych. I dzięki temu możemy powiedzieć, że jesteśmy w awangardzie rozwoju technologicznego całego świata – powiedział.
Zakłady Opla w Gliwicach

Pierwszy Opel Astra Classic, wytwarzany w Gliwicach do 2002 roku, zjechał z linii produkcyjnej fabryki 31 sierpnia 1998 r. Obecnie w Gliwicach powstaje m.in. Astra piątej generacji - dotąd wyprodukowano ok. 400 tys. egzemplarzy tego modelu. Od 2021 r. zakład ma stać się także producentem dużych samochodów dostawczych.

Opel Manufacturing Poland to część europejskiej spółki Opel, którą w 2017 r. która została przejęta od amerykańskiego General Motors przez francuską grupę PSA, właściciela marek Citroen i Peugeot. Zakład w Gliwicach jest jedną z dwóch polskich fabryk Grupy PSA - drugą jest zakład w Tychach, gdzie w styczniu tego roku Grupa uruchomiła produkcję silników benzynowych PureTech, stosowanych w wielu pojazdach tego koncernu.Gliwicka fabryka Opla będzie produkować duże samochody dostawcze

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych