zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: wciąż bezpieczeństwo dostaw energii zapewniają nam elektrownie węglowe

17:46, 10.09.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Polska coraz częściej korzysta z odnawialnych źródeł energii, ale wciąż bezpieczeństwo dostaw energii zapewniają jej elektrownie węglowe – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. – Dokonujemy transformacji systemu elektroenergetycznego w kierunku dużo bardziej zielonym – zapewnił.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu podczas wtorkowego briefingu w Łowiczu był pytany m.in. o powody importu przez Polskę węgla z Mozambiku i o to kiedy Polska odejdzie od węgla, jako głównego surowca energetycznego.

Jak tłumaczył Morawiecki, istnieje kilka przyczyn pozyskiwania węgla z innych krajów. Wskazał, że realizowana przez rząd inwestycja w polskie kopalnie jest inwestycją wieloletnią. – Pan minister Tchórzewski, jako minister energii, odziedziczył po naszych poprzednikach sytuację w górnictwie węgla kamiennego – nie waham się użyć tego słowa – dramatyczną. Brak inwestycji, bankrutujące spółki, brak doinwestowania i bardzo trudna sytuacja z pracownikami, którzy byli zwalniani – tłumaczył.

Wskazał, że po czterech latach, sytuacja jest dużo bardziej stabilna. Jak mówił – jedna ze spółek jest rentowana „na bardzo przyzwoitym poziomie”, a druga radzi sobie coraz lepiej.

– Dbając jednocześnie, by energia była jak najtańsza, musimy dbać też o to, by była zgodna z regułami europejskimi. To jest trudne, bo koszt uprawnień do emisji CO2 gwałtownie wzrósł. I ten koszt kopalnie węgla kamiennego muszą wkalkulować w swój proces produkcyjny – zaznaczył.
Dlatego – jak mówił premier – przez politykę klimatyczną UE opłacalność wydobycia węgla jest dużo niższa. – Stąd też ta sytuacja jest taka skomplikowana. Dbamy o bezpieczeństwo, ale nie zapewni nam go tylko wiatr i słońce. Kochamy oczywiście energię zieloną, ale najdroższa energia jest ta, która jest niedostarczona – podkreślił.

Morawiecki zaznaczył, że Polska musi mieć bezpieczną „energię dostarczaną”, bo nie jest winą kraju, że po II wojnie światowej nie można było budować, jak np. w niepodległej Francji, elektrowni atomowych.

– Opierając się na bezpieczeństwie w podstawie systemu energetycznego, który jest bezpieczeństwem węglowym, jednocześnie dokonujemy transformacji systemu elektroenergetycznego w kierunku dużo bardziej zielonym – zapewnił szef rządu.

Wskazał, że w tym roku trzykrotnie wzrośnie moc pozyskiwana z zainstalowanych paneli słonecznych – z 500 megawatów do 1,5 gigawata. – Trudno o lepszy dowód na to, że idziemy w kierunku energetyki odnawialnej. Ale jednocześnie musimy mieć bezpieczeństwo dostaw energii, które zapewniają nam elektrownie węglowe i również do pewnego stopnia gazowe – podkreślił Morawiecki.

Podsumował, że ta cała skomplikowana „układanka” węglowo-klimatyczna „może i musi” być zmieniana w sposób stopniowy.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych