zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza

14:48, 16.01.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza; po konsultacjach z rodziną pogrzeb będzie organizowany przez władze miasta z elementami państwowymi - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

„Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza. Po konsultacjach z rodziną pogrzeb będzie organizowany przez władze miasta z elementami państwowymi” - podał na Twitterze Dworczyk.

– Zgodnie z tradycją, ponieważ mówimy o wieloletnim prezydencie Gdańska, pogrzeb Pawła Adamowicza organizowany jest przez miasto z elementami państwowymi. W pogrzebie weźmie udział premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski – powiedział PAP Dworczyk.

Jak dodał, najważniejsze jest uszanowanie woli bliskich i taka formuła została uzgodniona z rodziną zmarłego prezydenta.


Prezydent skierował rozporządzenie ws. żałoby narodowej do kontrasygnaty premiera

Zabójstwo i śmierć prezydenta Gdańska

W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Uroczystości pogrzebowe

Urząd Miejski w Gdańsku poinformował, że uroczystości w Gdańsku rozpoczną się w czwartek o godz. 15 uroczystą sesją Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa, w której uczestniczyć będą radni wszystkich kadencji od 1990 r.

Od godz. 17 w czwartek trumna Pawła Adamowicza będzie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności, w piątek o g. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę do Bazyliki Mariackiej, gdzie w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany. O godz. 12 pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa.

Organizatorem uroczystości pogrzebowych jest miasto Gdańsk przy udziale rodziny prezydenta Adamowicza.

Parlament Europejski uczcił pamięć Pawła Adamowicza