zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier weźmie udział w wideokonferencji UE ws. pandemii

10:01, 29.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek weźmie udział w wideokonferencji UE dotyczącej pandemii COVID-19. Polska - jak podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie - popiera dążenia UE do lepszej koordynacji środków, które mają złagodzić rozprzestrzenianie się pandemii.


Podziel się:   Więcej

W czwartek podczas nadzwyczajnego posiedzenia w formie wideokonferencji, które ma rozpocząć się o 18.30 przywódcy 27 państw UE będą rozmawiać o problemach dotyczących pandemii COVID–19. Na poprzednim szczycie, 15 października, liderzy postanowili kontynuować działania koordynacyjne, jeśli chodzi o: przepisy dotyczące kwarantanny; transgraniczne ustalanie kontaktów zakaźnych; strategie testowania; wspólną ocenę metod testowania oraz tymczasowe ograniczenie innych niż niezbędne podróży do UE.

„Nasz kraj popiera dążenia do lepszej koordynacji środków, które mają na celu złagodzenie rozprzestrzeniania się pandemii w UE. Polska pozytywnie ocenia także dotychczasowe działania UE dotyczące zapewnienia równego dostępu do bezpiecznej i skutecznej szczepionki” – podkreśliło w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

CIR zaznaczył, że wciąż nie wiadomo, którą potencjalną szczepionkę na koronawirusa uda się opracować i dopuścić do obrotu.

„Obecnie trwają działania mające na celu zapewnienie państwom UE dostępu do możliwie szerokiego zestawu potencjalnych szczepionek stworzonych w oparciu o różne podejścia technologiczne, aby zwiększyć szanse na szybkie opracowanie, produkcję i dystrybucję dobrej szczepionki dla wszystkich Europejczyków” – dodano w komunikacie.

Morawiecki: Dzięki szybkiej reakcji rządu, Polska po pandemii w lepszej sytuacji niż inne kraje
CIR podkreślił także współpracę Grupy Wyszehradzkiej, która tydzień temu zorganizowała wideokonferencję szefów rządów na temat aktualnej sytuacji epidemicznej i działań podejmowanych w poszczególnych krajach, które mają obniżyć liczbę zakażeń COVID–19 i złagodzić skutki pandemii.

„9 października br. powołano Centrum Wymiany Informacji V4 ds. COVID–19, które ma ułatwić krajom Grupy Wyszehradzkiej przekazywanie informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej oraz podejmowanych środków, m.in. dotyczących zarządzania systemem ochrony zdrowia, ruchu granicznego, transportu lotniczego oraz wewnętrznych przepisów i restrykcji wdrażanych przez poszczególne państwa. Pierwsze spotkanie wirtualnego sekretariatu V4 ds. COVID–19 odbyło się w 20 października 2020 r.” – czytamy w komunikacie CIR.

Müller: Zabiegamy o to, aby ściągnąć dodatkowe rezerwy szczepionek
Rekomendacje KE dot. szczepionki

Na dzień przed szczytem, w środę, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że KE przedstawiła rekomendację w sprawie europejskiej strategii szczepień przeciwko nowemu koronawirusowi, której elementem ma być m.in. wykorzystanie szybkich testów antygenowych. Komisja chciałaby, aby w przypadku, gdy państwa członkowskie nakładają wymogi dotyczące wcześniejszych badań podróżnych, a w kraju pochodzenia nie ma możliwości przeprowadzenia testów dla osób bezobjawowych, miały one możliwość poddania się badaniu po przyjeździe.

Plan KE określa kluczowe elementy, które miałby być brane pod uwagę przy krajowych, regionalnych lub lokalnych strategiach testowania. Chodzi o ustalenie ich zakresu, grup priorytetowych i kluczowych punktów, związanych z możliwościami i zasobami testowania. KE podała, że mobilizuje 100 mln euro w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, aby zakupić szybkie testy antygenowe i dostarczyć je państwom członkowskim.

Szefowa Komisji poinformowała, że dostawy potencjalnej szczepionki w Europie mogą się zacząć na początku kwietnia. KE zabezpieczyła na ten cel 2,5 mld euro. Von der Leyen podkreśliła, że jeśli wszystkie prace zakończyłby się sukcesem, to w przyszłym roku dostępnych byłoby 1,1 mld dawek.

Komisja przekazała, że przedłuża także czasowe zawieszenie ceł i VAT na import sprzętu medycznego z krajów spoza UE. Bruksela chce też szybkiej ścieżki kontroli granicznych, jeśli chodzi o towary transportowe koleją, drogą morską i lotniczą.

„Europa jednoczy się w celu pokonania koronawirusa”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych