zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: wierzę, że będziemy w stanie osiągnąć wielkie sukcesy w piłce nożnej

15:41, 22.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Przy wsparciu finansowym kancelarii premiera przy szkole w Truskolasach (Śląskie) jeszcze w tym roku ma powstać boisko ze sztuczną nawierzchnią. – Wierzę, że będziemy w stanie osiągnąć wielkie sukcesy w piłce nożnej – mówił w poniedziałek Mateusz Morawiecki, zapowiadając przedsięwzięcie.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek Mateusz Morawiecki, zapowiadając przedsięwzięcie. Wieś Truskolasy na północy woj. śląskiego to rodzinna miejscowość trenera polskiej kadry piłkarskiej Jerzego Brzęczka i wieloletniego kapitana reprezentacji Jakuba Błaszczykowskiego, który od 9 lat zabiegał o budowę w Truskolasach boiska z prawdziwego zdarzenia. Obiekt ma kosztować ok. 2 mln zł, z czego 1 mln zł dołoży Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ze swojej rezerwy celowej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta – północna część woj. śląskiego – żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągać ich od tych głupstw, głupotek i (...) czasami jakichś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach, bo to chyba też jest teraz, niestety, zbyt częste zajęcie naszych dzieci. Cóż je lepiej odciągnie od tego niż właśnie zajęcia sportowe – mówił Morawiecki, który spotkał się w Truskolasach z Kubą Błaszczykowskim.
 
 
 
...
 


– Wierzę, że z Kubą, z takimi piłkarzami i z takim samozaparciem, taką dyscypliną, będziemy w stanie osiągnąć wielkie sukcesy w piłce nożnej. A wszystko to dla naszych dzieci, dla młodzieży; po to, żeby ich serca cieszyły się grą w piłkę nożną, a serca wszystkich Polaków cieszyły się z naszych zwycięstw – powiedział szef rządu. Dziękował też Błaszczykowskiemu „za jego wspaniałą postawę, wysiłek, wytrwałość, cierpliwość, dyscyplinę”.

– Bądźcie pewni, że droga ku sukcesom usiana jest przede wszystkim ciężką pracą, wysiłkiem. Nie wolno się załamywać, trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach, wstawać, iść do przodu, ciężko pracować w ramach pewnej dyscypliny. I wiem, że taką drogę przebył nasz ukochany piłkarz – dodał Morawiecki, zwracając się do licznie zabranych na boisku w Truskolasach dzieci – młodych piłkarzy.

– Chciałem podziękować Kubie za wspaniałą postawę; również taką postawę patriotyczną, za naukę patriotyzmu w praktyce dla naszej młodzieży – dodał premier. Dziękował piłkarzowi za zainspirowanie budowy boiska w Truskolasach i zapowiedział, że tego typu działania mają być rozwijane „szerzej w różnych gminach, powiatach Polski, również tych, które są zapomniane”. Podkreślił także rolę odpowiedniego szkolenia sportowego dzieci i młodzieży oraz wdrażania, własnych, kreatywnych rozwiązań w tej dziedzinie.

– Piłka nożna to nasz narodowy sport; kiedy słyszymy na Stadionie Narodowym Mazurka Dąbrowskiego, wydobywającego się ze wszystkich piersi, to serce rośnie – we mnie i u wszystkich Polaków; jest to niezapomniane przeżycie – powiedział Morawiecki, dziękując piłkarzom za wszystkie sportowe emocje.

Kuba Błaszczykowski, który – jak mówił – w Truskolasach wychował się, stawiał pierwsze piłkarskie kroki i uczył się charakteru – wyraził nadzieję, że projekt zostanie doprowadzony do końca, dając szansę kariery sportowej jego następcom.
Błaszczykowski: fajne w sporcie jest to, że zawsze nauczy charakteru

– Jeżeli uda nam się to wszystko doprowadzić do końca, a wierzę w to bardzo, piłeczka będzie po waszej stronie. Liczę na to, że takich Kubów Błaszczykowskich, Krzysztofów Piątków, Robertów Lewandowskich będzie z Truskolas jeszcze więcej – mówił Błaszczykowski, podkreślając, że nawet jeśli nie wszyscy młodzi chłopcy z tej miejscowości zrobią piłkarskie kariery, na pewno sport pomoże im wykształcić charakter.

– Nawet jeśli kariera nie ułoży się tak, że będziemy mogli z tego zbierać profity, to fajne w sporcie jest to, że zawsze nauczy charakteru. Myślę, że na przyszłość, i w życiu, to jest bardzo ważne i potrzebne, bo wtedy będziemy mogli sobie spokojnie poradzić z różnego typu problemami i będzie życie naprawdę łatwiejsze – ocenił b. kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski. Podkreślił, że przez sport można odciągnąć dzieci „od laptopów, od komputerów i nie daj Boże od jeszcze innych używek”.

Piłkarz dziękował za zaangażowanie w projekt ministrowi w Kancelarii Premiera Łukaszowi Schreiber, który m.in. zainteresował przedsięwzięciem premiera. – Ani minuty czasu nie trzeba było przekonywać pana premiera, żeby zechciał zainteresować się tym tematem – zapewnił Schreiber. Jak ocenił, chociaż w ten sposób jest możliwość odwdzięczenia się Błaszczykowskiemu za radość, której dostarczył Polakom jako piłkarz.

– „Cieszę się, Kuba, że po tych wszystkich marzeniach, które spełniłeś dla nas kibiców, my możemy spełnić jedno twoje – mówił Tomasz Osiński, wójt gminy Wręczyca Wielka, na terenie której leżą Truskolasy. – Kuba nauczył nas, że walka do końca, dbanie i praca nas swoimi marzeniami przynoszą efekt – powiedział wójt. Wskazał, iż boisko w Truskolasach będzie pierwszym tej klasy w całym powiecie. – To inwestycja w młodzież w oświatę; będzie można tu zrealizować nowatorski program klas sportowych o profilu piłki nożnej – dodał Osiński.

Przetarg na budowę przy szkole podstawowej im. Stanisława Ligonia pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią o oświetleniem ma być ogłoszony w ciągu miesiąca. Kolejny miesiąc zajmie wyłonienia wykonawcy, a czas budowy szacowany jest na 2–3 miesiące. – Marzy nam się, żeby inwestycję wykonać do końca roku – powiedział wójt. Kancelaria Premiera da na budowę 1 mln zł, pozostałą część wyłoży gmina.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych