zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Wniosek o odwołanie Jacka Sasina jest kuriozalny

21:36, 28.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Mam do wicepremiera Jacka Sasina nie tylko pełne zaufanie, ale mam pełne przekonanie, że jest on najlepszą osobą stojącą na straży polskiego kapitału, polskich spółek skarbu państwa, polskiej własności – powiedział w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

W debacie nad wnioskiem KO o odwołanie Sasina, Morawiecki dziękował mu za „znakomite działania” podczas pandemii koronawirusa. Wskazał, że jest on członkiem Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz specjalnego zespołu do zarządzania kryzysem gospodarczym.
Premier pokazał też wykres jednego z hiszpańskich instytutów, obrazujący ochronę przed COVID-19 mierzoną liczbą zgonów na milion mieszkańców.

Morawiecki mówił, że Polska na tym wykresie znajduje się w miejscu, w którym chciałby się znajdować każdy kraj na świecie. – To jest również zasługa pana premiera Sasina – podkreślił szef rządu.

Morawiecki nawiązał też do tarczy antykryzysowej podkreślając, że przy pracach nad nią pracował m.in. Sasin. – Mam do premiera Sasina nie tylko pełne zaufanie, ale mam pełne przekonanie, że pan premier Sasin jest najlepszą osobą stojącą na straży polskiego kapitału, polskich spółek skarbu państwa, polskiej własności – podkreślił Morawiecki.

 
 
 
...
 
„Sasin działał, po to, żeby wykonać obowiązek konstytucyjny”

– Wniosek o odwołanie ministra aktywów państwowych Jacka Sasina jest kuriozalny – powiedział premier Morawiecki. Jest rzeczą jasną dla Polaków, że stosowaliście całą paletę uników, żeby nie doprowadzić do wyborów prezydenckich w terminie – zwrócił się do opozycji.

– Wasz wniosek to wielkie przyznanie się do błędu, wielkie przyznanie się do winy, bo jest rzeczą jasną dla Polaków, że stosowaliście całą paletę uników, żeby do tych wyborów nie doprowadzić. Najpierw obwieściliście światu, że są to śmiercionośne koperty, zabójcze koperty. Pamiętamy wszyscy, jakie to miało być niebezpieczne, pamiętamy doskonale obstrukcję Senatu – mówił szef rządu w trakcie debaty w Sejmie, zwracając się do opozycji.

Jak dodał, „już w trakcie pandemii marszałek Senatu wyjechał na narty do Włoch, więc chyba tam się nauczył strajku włoskiego i z tego względu, rozumiem, że ten strajk włoski stosował wtedy i stosuje teraz”. Jak podkreślił premier „dzisiaj Polacy już coraz mniej rozumieją skąd bierze się taka potrzeba obstrukcji”.

– Wasz wniosek od odwołanie premiera Sasina jest kuriozalny. Znajduje się tam zarzut, że pan premier Sasin działał, po to żeby wykonać obowiązek konstytucyjny. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że jednak pan marszałek Senatu po dwóch tygodniach podjął decyzję o tym, żeby ta ustawa jednak mogła wejść w życie na czas. Wtedy jak wyglądałby wniosek KO? Otóż zapewne tak, że pan premier Sasin nie działał – mówił premier.

Według Morawieckiego „absurdalność tych zarzutów polega na tym, że do wykonania obowiązków konstytucyjnych potrzebne było działanie wicepremiera Sasina”.

– Wasz ogromny strach przed gigantyczną porażką doprowadził do tego, że wasz marszałek Senatu przetrzymywał rzeczywiście (ustawę), zamrażał, stosował mnóstwo możliwych uników, by wybory się nie odbyły – oświadczył szef rządu.


W Sejmie wniosek o odwołanie Jacka Sasina

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych