zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier wręczył medal „Odwaga i Wiarygodność” prof. Gunnarowi Heinsohnowi

07:32, 20.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Prof. Gunnar Heinsohn znakomicie potrafi łączyć wiedzę z bardzo wielu obszarów – powiedział w niedzielę w Warszawie premier Mateusz Morawiecki, wręczając socjologowi, ekonomiście i demografowi medal „Odwaga i Wiarygodność”. To człowiek, który rozumie Polskę i ma serce dla Polski–- podkreślił.


Podziel się:   Więcej

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w ramach XI Kongresu Polska Wielki Projekt, zorganizowanego w Arkadach Kubickiego w Warszawie.

Laureatem medalu „Odwaga i Wiarygodność”, przyznawanego osobom aktywnie działającym na rzecz kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie, został socjolog, ekonomista i demograf prof. Gunnar Heinsohn.

Wręczając medal naukowcowi, premier mówił o tym, jak przyrastające w zawrotnym tempie zasoby wiedzy trafiają na bariery poznawcze u człowieka.

– Nawet w zespołach badawczych podział na dziedziny, na wiedzę staje się coraz bardziej poszatkowany. Ta wiedza potrzebuje dzisiaj ludzi renesansu. Potrzebuje takich ludzi, którzy potrafią łączyć ze sobą różne jej wymiary. Takim człowiekiem jest pan prof. Gunnar Heinsohn, który znakomicie potrafi łączyć wiedzę z bardzo wielu obszarów – powiedział.Soloch: Więzi transatlantyckie fundamentem bezpieczeństwa Europy i świata
– Zostaliśmy – również jako Polska, ale także jako świat – skonfrontowani z jedną uniwersalną próbą uzurpacji naukowej, politycznej, socjologicznej o nazwie neoliberalizm. My po 1989 r. bardzo mocno staliśmy się zależni od pewnego spojrzenia na świat. Ta zależność miała także odzwierciedlenie w typie polityki prowadzonej, modelu gospodarczo-społecznym, modelu naukowym. Dlatego tak bardzo dzisiaj potrzebujemy tych, którzy potrafią w brawurowy sposób, czasami prowokacyjny sposób przenikać te modele, które tak naprawdę są zależne bardzo mocno od aktualnych poglądów, a w neoliberalizmie widzimy jednocześnie, jak mocno przeplatają się ze sobą wiedza i władza – mówił Morawiecki.Premier: Kongres Polska Wielki Projekt fundamentem koncepcji przebudowy państwa
Szef polskiego rządu zaznaczył ponadto, że wielkie przemiany techniczne i technologiczne nie muszą „służyć jednej opcji” czy „uzurpacji ponadnarodowych instytucji”. – Mogą opierać się o Europę suwerennych narodów. Silną Europę, która realizuje swoje cele i dba o swoją tożsamość, dba o tożsamość suwerennych narodów – powiedział.

Premier podkreślił, że świat potrzebuje niezależnie myślących naukowców. – Na pewno taką osobą jest tegoroczny laureat – dodał. – Z wdzięcznością możemy skierować ku panu profesorowi słowa podziękowań, że opisuje nasze relacje w sposób pełen wyczucia, czułości do Rzeczypospolitej i Polaków – mówił Morawiecki. Jak podkreślił, mowa o człowieku, który „rozumie pogranicze kultur” oraz „rozumie Polskę i ma serce dla Polski”.X Kongres Polska Wielki Projekt pod hasłem „Nowe pokolenie”
Prof. Gunnar Heinsohn urodził się 21 listopada 1943 r. w Gdyni w rodzinie Roswithy Heinsohn i Heinricha Heisonha. Pod koniec wojny jego rodzina wyjechała do zachodnich Niemiec. W 1971 r. został absolwentem studiów socjologicznych na Freie Universität Berlin. Trzy lata później uzyskał tytuł doktora nauk społecznych. Doktorat z ekonomii ukończył w 1982 r. Od 1984 r. wykładał na Uniwersytecie w Bremie. Jest autorem licznych publikacji dotyczących m.in. ekonomii, ludobójstwa, związku demografii z polityką bezpieczeństwa oraz wpływu kształcenia na sukces społeczeństw.

W laudacji na cześć prof. Heinsohna wygłoszonej przez dyrektor Instytutu Zachodniego Justynę Szulc podkreślono, że ze względu na szerokość zainteresowań trudno go zakwalifikować, używając polskiej specjalizacji naukowej.

– Nie można stwierdzić bowiem, czy jest socjologiem, ekonomistą, pedagogiem czy historykiem – we wszystkich wymienionych dziedzinach może pochwalić się swoim oryginalnym wkładem – powiedziała Szulc.


Premier: Poziom zadowolenia z polityki społeczno-gospodarczej najwyższy od 30 lat
Jak dodała, w badaniach i analizach naukowca Polska i polskie doświadczenia są wpisywane w doświadczenia europejskie i uniwersalne. – W ten sposób polska tradycja i doświadczenia stają się częścią uniwersalnej debaty i kultury, służą jako punkt odniesienia – wskazała.

Pierwszą osobą uhonorowaną medalem „Odwaga i Wiarygodność" była prof. Ewa Thompson. Pozostali odznaczeni medalem to: sir Roger Scruton, Irena Lasota, dr Anca-Maria Cernea, maestro Fabio Biondi oraz profesor George Weigel.


Prezydent: Kongres „Polska Wielki Projekt” ważnym forum wymiany myśli nad kondycją Polski

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
22-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych