zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Wspieranie małych i średnich firm ma stworzyć przestrzeń do ich rozwoju

16:09, 16.05.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Będziemy patrzeć na legislację tworzącą się w Brukseli przez pryzmat małych i średnich firm – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Business & Science Poland (BSP), centrum lobbingowego mającego wspierać polski biznes.


Podziel się:   Więcej

W inauguracji placówki wziął udział Mateusz Morawiecki, a także wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.

Polski premier mówił, że to, co się dzieje w Brukseli, która jest centrum wszystkich instytucji europejskich, ma ogromny wpływ na to, co dzieje się Polsce, w prawie gospodarczym, czy w różnych dziedzinach życia publicznego.

Jak tłumaczył, wspieranie małych i średnich polskich firm ma stworzyć odpowiednią przestrzeń do ich rozwoju. Przestrzeń regulacyjna – tłumaczył – tworzona przez dyrektywy kreuje odpowiednie pole do rozwijania skrzydeł, albo jest czymś co utrudnia rozwój. 16.05.2019


Strajk kontrolerów lotu w Brukseli opóźnił wylot premiera

 
 
 
...
 
„Chcemy mieć mocne mechanizmy wpływania na prawodawstwo w Brukseli”

– Chcemy mieć mocne mechanizmy wpływania na prawodawstwo w Brukseli, tak żeby swoboda świadczenia usług była również realizowana – powiedział Mateusz Morawiecki.

W wystąpieniu szef rządu zwracał uwagę na cztery swobody zapisane w unijnych traktatach – swobodę świadczenia usług, przepływu towarów, ludzi i kapitału. Jak ocenił, trzy z tych swobód są „w miarę zabezpieczone w prawie europejskim”.

– Ale obszar swobody świadczenia usług, w której my, czyli przedsiębiorstwa polskie i środkowoeuropejskie odnieśliśmy spory sukces, nie jest jeszcze cały czas zrealizowany – wskazywał Morawiecki. – Dlatego chcemy mieć mocne mechanizmy wpływania na prawodawstwo w Brukseli, tak żeby swoboda świadczenia usług była również realizowana – dodał.

Premier zauważył, że 12 tys. podmiotów – instytucji i firm – zarejestrowanych jest w Brukseli i tylko niewielka część z nich jest polskich. – To świadczy o tym, jak wielkie pole do popisu jest jeszcze przed nami – stwierdził.

Szef polskiego rządu nawiązywał też do czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie sporu Polski z KE na temat podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. – Cieszę się, że Polska, a nie Komisja Europejska wygrała ten spór. Aż się boję pomyśleć, jak będziemy wygrywali wszystkie spory, jak się okaże, że nasza obecność tutaj jest bardzo sprawna, skuteczna, efektywna – zauważył. – Po to tworzymy to centrum biznesowe, centrum naukowe – powiedział.

„Otwarcie BSP to przełomowy moment”

– Otwarcie Business & Science Poland (BSP) to przełomowy moment – podkreślał premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji centrum lobbingowego. – Jestem przekonany, że w najbliższych kwartałach polski głos w UE będzie jeszcze bardziej słyszalny – zaznaczył Morawiecki.

Jak ocenił powołanie BSP świadczy o tym, że polskie firmy potrafią ze sobą współpracować.

Formalnie Business & Science Poland to Związek Pracodawców zarejestrowany w Polsce. Jego eksperci mają zajmować się wsparciem polskich przedsiębiorców i nauki na forum instytucji UE.

Na razie do związku należą: Orlen, Lotos, PLL LOT, Grupa Azoty, KGHM, PPL Porty Lotnicze, Giełda Papierów Wartościowych, Totalizator Sportowy, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Invest Park i Poczta Polska.

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych