zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Wypełniamy umowę paryską programami o wartości ponad 20 mld euro

16:43, 02.12.2019;   autor: akune, msies;   źródło: TVP Info, Twitter, PAP

– Musimy stawić czoła wyzwaniu, którym jest neutralność klimatyczna. Kiedy stawiamy czoła wyzwaniom cywilizacyjnym, wtedy musimy się wszyscy zobowiązać do współpracy i wzajemnej pomocy – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie.


Podziel się:   Więcej

Szef polskiego rządu wyjaśnił, że chodzi o cztery programy, które mają przede wszystkim za zadanie ochronę klimatu, a także polepszenie jakości życia w kraju.

– Programy te pozwalają na zwiększenie wydajności energetycznej w gospodarstwach domowych i na zmianę na czystą mobilność, jednocześnie zajmując się naszym środowiskiem i publiczną służbą zdrowia – dodał Morawiecki.

Przemawiając podczas inauguracyjnej sesji szczytu COP25, zorganizowanego na terenie madryckich targów Ifema, premier zaznaczył, że działaniom na rzecz klimatu musi towarzyszyć uświadamianie społeczeństwa w tej kwestii.

– W Polsce znamy wartość solidarności, cieszymy się wolnością i szanujemy innych. Rozumiemy jak ważne jest, żeby mieć obywateli za sobą. Ale bez ich akceptacji odważne działania w zakresie klimatu po prostu nie powiodą się i są skazane na porażkę – podkreślił Morawiecki.


Premier: Polska musi mieć odpowiednią rekompensatę za zmianę systemu energetycznego

 
 
 
...
 
Wspólny cel – lepszy klimat dla naszej przyszłości

Premier wskazał na wagę „wyzwania, jakim jest neutralność klimatyczna”. Odnotował, że sprostanie mu może udać się tylko w ramach wspólnego wysiłku. – Kiedy stawiamy czoła wyzwaniom cywilizacyjnym, wtedy wszyscy musimy się zobowiązać do współpracy i wzajemnej pomocy - dodał.

Morawiecki przyznał, że cieszy się, iż przekazuje prezydencję w ramach organizowania szczytu klimatycznego ONZ Chile, wspieranemu przez Hiszpanię.

– Porozumienie paryskie i deklaracja katowicka wskazują na to, że wszyscy mówimy jednym głosem. Mam nadzieję, że madrycki szczyt klimatyczny COP25 odniesie taki sam sukces jak szczyt COP24 w Katowicach - podsumował Morawiecki.

W poniedziałek rano, krótko przed inauguracją szczytu w Madrycie, premier Morawiecki wyraził przekonanie, że Polska może się podejmować kolejnych wysiłków przy zmianie swojego systemu energetycznego i zmniejszania emisji, ale musi otrzymać w zamian odpowiednią rekompensatę.

Szczyt klimatyczny COP25: Premier Morawiecki w Madrycie