zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Wzrost wynagrodzeń szybszy niż wzrost cen to podstawowy współczynnik Polskiego Ładu

15:33, 26.08.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Wzrost wynagrodzeń szybszy niż wzrost cen to podstawowy współczynnik Polskiego Ładu i naszego rozwoju gospodarczego – powiedział w czwartek podczas kongresu Forum Wizja Rozwoju w Gdyni premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki goszcząc na Akademii Marynarki Wojennej, gdzie odbywa się Kongres FWR powiedział, że Polska powróciła na tory szybkiego wzrostu gospodarczego po pandemii, jako jeden z pierwszych krajów UE.

– Już teraz, po II kw. tego roku, nasz poziom wzrostu gospodarczego przekroczył poziomy sprzed pandemii – zaznaczył premier. – To oznacza, że nasze plany, plany strategiczne dotyczące rozwoju, wizji rozwoju, mogą z powrotem nabierać tempa – dodał.

Jak stwierdził szef rządu, jednym z najważniejszych wskaźników opisujących gospodarkę jest dla niego wzrost wynagrodzeń Polaków.

– To jest ten współczynnik, ta dana, która interesuje mnie najmocniej – zaznaczył. – U źródeł naszego programu jest człowiek. Jest polityka społeczna, społeczno-gospodarcza, coś, co w dawnych czasach, w rozumieniu polityki gospodarczej, było traktowane odrębnie – mówił Morawiecki.


Premier: Polska cieszy się zaufaniem inwestorów amerykańskich
 
 
 
...
 
Zdaniem premiera z owoców wzrostu gospodarczego muszą korzystać wszyscy Polacy. – Wtedy to poczucie współodpowiedzialności za państwo będzie powszechne, a dzięki temu idea solidarności (...) będzie wyznacznikiem naszej polityki gospodarczej – podkreślił.

– Dlatego – w przeciwieństwie do wielu poprzednich ekip - koncentrujemy się na człowieku, na rodzinie, na pracownikach i właśnie dlatego ten szybszy niż wzrost cen wzrost wynagrodzeń interesuje mnie jako podstawowy współczynnik Polskiego Ładu, naszego rozwoju gospodarczego – powiedział premier.Posłowie Lewicy nie poprą programu Polski Ład?
Morawiecki dodał odnosząc się do sytuacji w Afganistanie oraz do tej związanej z COVID-19, że „od tego wszystkiego, jak świat ukształtuje się w najbliższych miesiącach, kwartałach mogą zależeć kolejne dekady”.

Szef rządu podkreślił, że u „źródeł bezpieczeństwa musi być mocna gospodarka”. – Tak zawsze było, ale w szczególności tak jest także dzisiaj – powiedział.

Jak wskazał, „w szczególności teraz, kiedy - korzystając z tej znanej chyba już wszystkim państwu metafory o +czarnych łabędziach+, czyli o tych rzadkich zjawiskach, które dawniej od czasu do czasu tylko pojawiały się na globalnym firmamencie, a dzisiaj, niestety, są to klucze czarnych łabędzi, całe stada zjawisk, które – niestety – wpływają coraz bardziej destabilizująco na porządek światowy”.

– Korzystając z tej metafory, musimy zachować ogromną czujność, odporność i właśnie wzmacniać przede wszystkim naszą gospodarkę. Bo to będzie źródło naszej siły i to będzie źródło naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa, które we współczesnym świecie, tak bardzo jest nam potrzebne, coraz bardziej jest nam potrzebne – podkreślił Morawiecki.Premier: Jesteśmy gotowi przekazać pomoc migrantom na granicy
Premier mówił też o ważnej roli państwa dla „odbudowy sprawności i odbudowy sprawczości całego aparatu państwowego i całej gospodarki”.

Morawiecki wskazał, że praprzyczyną uratowania milionów miejsc pracy, utrzymania szczodrej polityki społecznej, rozwinięcia inwestycji infrastrukturalnych jest naprawa finansów publicznych.

– Dzięki tej naprawie możemy śmiało patrzeć w przyszłość – stwierdził Morawiecki, zauważając, że czasy są niepewne, światowy hegemon – USA z własnej woli abdykują z tej roli. – Widać inne potężne rosnące siły, a to dla nas niedobra wiadomość – mówił.


Premier: Chcemy bardziej dynamicznego rozwoju
Zdaniem Morawieckiego nastaje świat hegemonii chińskiej, a "nie możemy zapominać o wielkim imperium rosyjskim, które cały czas zagraża naszemu bezpieczeństwu”.

Jak dowodził szef rządu, w takich czasach Polska musi być silna, a dające siłę pieniądze biorą się ze sprawnego systemu finansów publicznych.

Jak wskazał podczas czwartkowego Forum Wizji Rozwoju w Gdyni premier, pracowitość i talenty Polaków są nagradzanie - w ostatniej pięciolatce najszybszym wzrostem wynagrodzeń w III Rzeczpospolitej.

– Dziś mamy szansę wybić się nie tylko na tę z dawna upragnioną wolność, niepodległość gospodarczą, którą coraz mocniej osiągamy, ale także mamy szansę być wśród tych najlepszych; wśród tych, którzy do niedawna stanowili niedościgły wzór dla nas – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.


Premier: Aby Polski Ład był skuteczny, musi być opłacalny dla przedsiębiorców i pracowników
Jak mówił, dziś nasi przedsiębiorcy coraz częściej podbijają kraje zachodniej Europy w różnych branżach, w różnych sektorach.

Szef rządu życzył uczestnikom gdyńskiego Forum, by prezentowane tam nowe myśli, szanse, „wzmocniły potencjał gospodarki polskiej dla dobra całego polskiego społeczeństwa”.


Premier: My Polacy idziemy podobną ścieżką jak Japonia, chcemy rozwoju i zachowania tradycji

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
08-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych