zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: z szefową KE będę rozmawiał o kandydatach na komisarzy

13:38, 23.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Mamy naszych kandydatów na komisarzy Komisji Europejskiej; z szefową KE Ursulą von der Leyen będę rozmawiał o zakresie ich kompetencji – podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Wiadomo, że pewne teki – przede wszystkim gospodarcze – są niezwykle ważne – zaznaczył.


Podziel się:   Więcej

W czwartek nowa szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Warszawie; spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Premier został zapytany we wtorek na konferencji prasowej w KPRM, czy podczas rozmów z szefową KE zostanie przedstawiona kandydatura polskiego komisarza i czy rząd weźmie pod uwagę to, że przyszły skład Komisji będzie musiał też zostać zaakceptowany przez Parlament Europejski.

– Wszystko oczywiście bierzemy pod uwagę, ale przede wszystkim suwerenną decyzją państwa jest – zgodnie z traktatami – przedstawiać swoich reprezentantów do Komisji Europejskiej – podkreślił Morawiecki.

Jak wskazał, strona polska ma takich kandydatów. – Przede wszystkim trzeba podkreślić, że będę rozmawiał z panią przewodniczącą Ursulą von der Leyen o zakresie kompetencji, bo oczywiście szanuję zakres kompetencji wszystkich komisarzy, ale wiadomo też, że pewne teki – przede wszystkim gospodarcze – są niezwykle ważne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego całej Unii Europejskiej, ale nam chodzi w szczególności o Polskę – podkreślił szef rządu.

Ursula von der Leyen przyjedzie do Warszawy. Spotka się z premierem Morawieckim
 
 
 
...
 
„Chcemy przede wszystkim szukać obszarów, które nas łącza z UE”

Szef rządu był pytany czego spodziewa się po spotkaniu z Ursulą von der Leyen.

Morawiecki uznał za „pozytywny gest” fakt, że wizyta w Polsce będzie drugą wizytą zagraniczną von der Leyen. – Ale oczywiście polityka składa się nie tylko z gestów, ale z konkretnych rozwiązań. Polityka realna, polityka kompromisu musi do tego prowadzić – to jest moja filozofia działania – żeby wygrane były obie strony albo przynajmniej, żeby obie strony mogły w wielu aspektach wykazać, że ich priorytety, w tym przypadku nasze priorytety, były zapewnione – mówił Morawiecki.

Jak zaznaczył, podczas spotkania z szefową KE będzie dążył do tego, „żeby powiedzieć o bardzo ważnych sprawach, które nas dzielą z Unią Europejską, z (unijnymi – PAP) instytucjami, a przede wszystkim z Komisją Europejską w jej dotychczasowym kształcie personalnym”.

– Chcemy jednak przede wszystkim szukać obszarów, które nas łączą z Unią Europejską i niejako przerzucić pomost ku przyszłości, walczyć razem o leprze jutro dla wszystkich obywateli, lepsze miejsca pracy, wyżej płatne, o prosumencką energetykę, o dobre miejsca pracy w przemyśle, o badania, rozwój, o zagospodarowanie talentów polskich tutaj w Polsce, a nie na emigracji. To są te tematy, o których przede wszystkim będą rozmawiał panią przewodnicząca – zapowiedział premier.

Ursula von der Leyen: Najważniejsze dla mnie jest zjednoczenie i wzmocnienie Europy

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
14-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych