zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Za programami społecznymi stoją wartości, które są dla nas ważne

20:34, 13.05.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Za programami społecznymi, które realizujemy stoi wizja państwa zorientowanego na jakość życia polskich rodzin, stoją wartości, w które są dla nas ważne i w które wierzymy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w piątek w mediach społecznościowych podcaście.


Podziel się:   Więcej

W podcaście szef rządu przypomniał, że w niedzielę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodzin.

– Jeszcze kilka lat temu nie było o tym dniu u nas szczególnie głośno. Teraz zyskuje coraz większy rozgłos. I może to coś mówi o ewolucji naszego myślenia o państwie i w ogóle naszego podejścia do rodziny, bo choć w tradycji mamy dobrze zakorzeniony Dzień Matki i Dzień Dziecka, nawet ostatnio coraz mocniej Dzień Ojca, to rodzina, jako całość przez długi, długi czas nie była wcale głównym bohaterem polityki i państwa polskiego – powiedział Morawiecki.

– I jeśli mówimy, że rok 2015 jest cezurą w najnowszej historii naszego kraju, to właśnie z tego powodu. Prawo i Sprawiedliwość po prostu ukierunkowało politykę tak, aby każdego dnia państwo służyło polskim rodzinom – podkreślił.

– Ktoś powie, że to banał. W porządku, ale wystarczy rzucić okiem na podstawowe liczby i zestawienia, żeby dostrzec o jak ogromnej skali, o jakiej ogromnej zmianie mówimy – zaznaczył.


Morawiecki: Wykluczamy możliwość obcięcia świadczeń społecznych


Od nowego roku nowy instrument wsparcia dla rodzin z dziećmi oraz zmiany w 500 plus
Premier wspomniał o swojej wizycie w poniedziałek we wsi Mały Kościół w Małopolsce, gdzie odwiedził Samorządowy Klub Dziecięcy. Poinformował, że ten klub dziecięcy działa od września 2019 r. dzięki państwowej dotacji budżetowej.

– To nie jest historia jednostkowa. Takich przykładów jest cała masa. Po 6 latach rozwoju programu Maluch Plus zwiększyliśmy o blisko 150 proc. liczbę miejsc w klubach dla dzieci i w żłobkach. 150 proc. - to naprawdę jest przełom. Gdy zaczynaliśmy rządzić, w 2015 r. liczba miejsc żłobkowych wynosiła niecałe 85 tys., dzisiaj to ponad 210 tys., i budujemy kolejne – podał.

– Powiedziałem o Maluchu Plus, ale myślę, że dla bardzo dużej liczby Polaków pierwsze skojarzenie z Prawem i Sprawiedliwością to 500 Plus, i bardzo dobrze, bo 500 Plus było prawdziwą rewolucją godności. Ale to nie wszystko, bo jest przecież również Wyprawka 300 Plus, jest też Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To są realne rozwiązania i realne pieniądze dla polskich rodzin – powiedział Morawiecki.


Premier: Zwiększyliśmy o ponad 100 proc. liczbę miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych
– Tu chciałbym podkreślić coś, do czego w krótkim czasie antenowym zwykle nie ma sposobności. Chcę powiedzieć, że te programy społeczne to nie tylko programy. Stoi za nimi bardzo konkretna wizja - wizja państwa aktywnego i zorientowanego na jakość życia polskich rodzin. Słowem: za programami, które realizujemy stoją po prostu wartości, które są dla nas ważne i w które wierzymy – wskazał.

– Mówię to, bo po 6 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości ten prorodzinny kierunek niektórzy mogą potraktować jako coś oczywistego. No właśnie, nic bardziej mylnego – dodał.


Maląg: Nie zejdziemy z drogi realizowania naszej polityki prorodzinnej
Jak mówił, „jakoś tak się składa, że w czasach rządów liberalnej Platformy Obywatelskiej państwo nie poczuwało się do takiej roli”.

– Życie od pierwszego do pierwszego, było niestety normą wielu rodzin w Polsce, a symbolem tej antyrodzinnej polityki były kwitnące niestety w całym kraju tzw. chwilówki i praca za 5 zł za godzinę. Jak to jest, że ludzie, którym z ust nie schodziły frazesy o metaforycznej europejskiej rodzinie, zapomnieli o dosłownej, zupełnie namacalnej rodzinie – pytał.

– Więc powtórzę raz jeszcze: są dwa modele państwa. Jeden model to państwo spod znaku nocnego stróża, państwo w gruncie rzeczy bierne i jest drugi model – państwo czuwające, państwo silne i solidarne, państwo aktywne, ale skoro mówimy o rodzinie to można dodać określenie z nieco innego słownika: państwo czułe – powiedział.


Premier: Państwo musi pomagać w tworzeniu odpowiednich miejsc dla wychowania i opieki nad najmłodszymi
Szef rządu wskazał, że „właśnie nasza prorodzinna filozofia zbudowała całą naszą strategię, także na czas kryzysu”.

Zauważył, że przed kryzysem pandemicznym polskie rodziny, pracowników i firmy chroniła Tarcza Antykryzysowa.

– Przed inflacją, która zaczęła dawać się we znaki polskim rodzinom, jeszcze przed 24 lutego, polskie rodziny chroniła i chroni nadal do pewnego stopnia Tarcza Antyinflacyjna – zaznaczył. – Przed gospodarczymi konsekwencjami wojny polskie rodziny chroni Tarcza Antyputinowska – dodał.


Premier: Przekazujemy do konsultacji projekt przepisów ws. wsparcia dla kredytobiorców
– Nie czekaliśmy, nie czekamy na rozwój wypadków, tylko ten rozwój wypadków staramy się wyprzedzać. I teraz, kiedy wprowadzamy i organizujemy pomoc dla kredytobiorców postępujemy wedle tej samej zasady. Na tyle, na ile to możliwe ochronimy polskie rodziny przed konsekwencjami inflacji i wojny na Ukrainie – zadeklarował premier.


Premier: Pomoc dla kredytobiorców nie będzie impulsem inflacyjnym
Międzynarodowy Dzień Rodzin został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 r. Każdego roku to święto jest obchodzone 15 maja.

Dzień ten jest szczególną okazją do refleksji nad rolą rodzin w życiu społecznym.


Premier: Polska będzie silna na fundamencie rodziny

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych