zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: zależy nam na polskim kapitale i polskich przedsiębiorcach

13:19, 23.05.2018;   autor: msies;   źródło: PAP

– Od początku 2019 r. zaproponujemy kilka rozwiązań dla małej działalności gospodarczej - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przedsiębiorcami w Przygodzicach (Wielkopolskie). Chodzi o ułatwienia zawarte w Konstytucji Biznesu, m.in. o ulgę na start czy działalność nierejestrową.


Podziel się:   Więcej

Premier uczestniczył w środę w Przygodzicach spotkaniu przedsiębiorców i urzędników ws. reformy prawa gospodarczego, w tym głównie Konstytucji Biznesu.

W trakcie swojego wystąpienia ocenił, że w wyniku transformacji ustrojowej polscy przedsiębiorcy odnieśli sukces „jakby wbrew regulacjom, legislacji” i działaniu „otoczenia państwowego”. Jak zaznaczył, małe i średnie przedsiębiorstwa często miały pod górkę, płacąc uczciwie podatki, podczas gdy właściciele m.in. wielkich wieżowców komercyjnych tego opodatkowania unikali.

– Zależy nam przede wszystkim na polskiej własności, polskim kapitale, polskich przedsiębiorcach i tak na to patrząc, przystąpiliśmy do najgłębszej przebudowy systemu gospodarczego w ostatnich 30 latach – mówił szef rządu. Jak dodał, nie jest to łatwe zadanie i porównał je do sytuacji zmieniania „marynarki, jadąc na rowerze”. Jak tłumaczył, wtedy „nie wszystko widać bardzo dokładnie”.

Morawiecki podkreślił, że w wprowadzone przez rząd niemal 100 zmian legislacyjnych związanych m.in. z Konstytucją Biznesu ma wymierny wpływ na przedsiębiorców. – 2 mld zł mniej więcej rocznie oszczędzają na tym małe i średnie polskie firmy – zaznaczył premier.

Prezydent podpisał pięć ustaw składających się na Konstytucję Biznesu
 
 
 
...
 
„Proponujemy zmiany wzmacniające wymiar demokratyczny”

– Zmiany, które my proponujemy mają służyć na każdym kroku wzmocnieniu tego wymiaru demokratycznego – mówił Morawiecki.

– Nasze programy społeczne, w tej warstwie najbardziej elementarnej prowadzą do demokratyzacji, nasze działania regulacyjne, w tym wobec małych i średnich przedsiębiorców mają głównie taki cel – mówił dalej szef rządu.

Podczas wystąpienia mówił o dwóch filarach działania rządu. Wskazał tu na uszczelnienia systemu podatkowego, który doprowadził do „małego cudu gospodarczego , który się dzieje”. – Myślicie państwo, że skąd my mamy super niski deficyt budżetowy (...), dług publiczny praktycznie zmalał (...) – mówił premier zwracając się do uczestników konferencji. Podkreślał, że dzięki uszczelnieniu systemu odzyskano 40 mld zł.

– Jednocześnie dla was przedsiębiorców wyrównaliśmy pole gry – mówił dalej w kontekście ukrócenia działalności mafii vatowskich. – Dzisiaj praktycznie wyeliminowaliśmy z wielu sektorów przestępców podatkowych i mafie vatowskie i w systemie polskim pojawiło się dodatkowo 40 mld zł , które przekazaliśmy na 500 plus; głównie na rodziny i trochę na budowę infrastruktury (...) – powiedział Morawiecki.

Odnosząc się do Konstytucji Biznesu Morawiecki mówił, że zaproponowane zmiany nie zmienią się z miesiąca na miesiąc. – Nie jestem naiwny, ale od czegoś trzeba zacząć, od przepisów trzeba zacząć – zaznaczył.

– Wspólnie z wami ja będę się starał i posłowie tej ziemi, aby urzędy i urzędnicy starali się być jak najbardziej przystępni i wykonywać te założenia Konstytucji Biznesu, które są korzystne przede wszystkim dla biznesu – powiedział.
Zostanie powołany Rzecznik Praw Małego i Średniego Przedsiębiorcy

Zapowiedział jednocześnie, że wkrótce będzie powołany Rzecznik Praw Małego i Średniego Przedsiębiorcy. – Rzecznik praw, który i wobec urzędów skarbowych, i wobec wszystkich innych urzędów miejskich, gminnych ma pełnić rolę waszego ambasadora, adwokata w sprawach, które czasami nie działają tak, jak powinny – mówił.

W trakcie wystąpienia szef rządu mówił też o repolonizacji banków w Polsce, wskazując, że jeszcze niedawno 75 proc. banków w naszym kraju było w zagranicznych rękach. – Dzisiaj już jest 47 proc., po wielkiej akcji repolonizacyjnej – mówił.
Od 2019 r. kilka rozwiązań dla małych firm

– Od początku roku zaproponujemy małej działalności gospodarczej kilka rozwiązań – podkreślił premier Morawiecki. Pierwsze z ułatwień to tzw. rozbiegówka, czyli pas startowy dla firm. Zakłada, że początkujący przedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych sześć miesięcy działalności gospodarczej. Chodzi, jak wyjaśnił, o tzw. „pas startowy, albo jak niektórzy mówią drugie życie dla małego przedsiębiorcy” – wskazał.

Jak dodał, drugim rozwiązaniem jest działalność nierejestrowa. To możliwość prowadzenia mikrodziałalności gospodarczej bez rejestrowania się w rejestrze CEIDG, w sposób w pełni legalny. Premier zaznaczył, że w ten sposób rząd chce eliminować szarą strefę.

Trzecie rozwiązanie, to jak wskazał, mała działalność gospodarcza, czyli „proporcjonalny ZUS”. To tzw. mała działalność gospodarcza skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy uzyskują przeciętne miesięczne przychody nieprzekraczające 2,5–krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 5250 zł).

– Czwarta – to cały czas utrzymujemy obniżony ZUS do wysokości 30 proc., realnie rzecz ujmując, czyli ok. 400 zł przez pewien okres – mówił Morawiecki. Jak podkreślił premier, da to „realny oddech” małym przedsiębiorcom.
– Nasza filozofia działania to państwo silne dla silnych, a wyrozumiałe dla słabszych. Pomagać tym najmniejszym, (...) ale też tym, co płacą CIT – podkreślił szef rządu. Zaznaczył, że rząd stara się tak przebudowywać system podatkowy, by „był korzystniejszy dla małych przedsiębiorstw”.

Jak powiedział premier, firm, które płacą CIT w Polsce jest 465 tys. A nasza obniżka podatku do 9 proc. obejmie 93 proc. tych firm – ok. 430 tys., więc dbamy przede wszystkim o polską własność, o polski kapitał – zaznaczył.

Obniżony CIT dla MŚP ma, jak przypomniał Morawiecki, obowiązywać 1 stycznia 2019 r.

Premier podkreślił też, że filozofią działania rządu jest starać się „rekonstruować rynek”. – Tam gdzie możemy, to repolonizujemy albo sprzyjamy, staramy się sprzyjać polskim przedsiębiorcom, żebyście to wy (...) z mikro (firm) stawali się mali, z małych średni, ze średnich, żeby powstawały duże przedsiębiorstwa zdolne do ekspansji międzynarodowej – mówił.

Dodał, że Polska dla średnich firm „jest już często trochę za mała na skalę biznesu, którą się tutaj udało wytworzyć”.
„Potrzebujemy inicjatyw promujących patriotyzm gospodarczy”

Premier podkreślił, że należy tworzyć jak najlepsze warunki dla polskich przedsiębiorców. „Dbam przede wszystkim o polskie interesy” – zadeklarował.

Szef rządu ocenił, że to, czego dotychczas brakowało to ogólnonarodowy program i sposób myślenia dotyczący kupowania polskich produktów. – Patriotyzm gospodarczy jeszcze kilka lat temu, kiedy mówiłem o tym, jeszcze w mojej poprzedniej roli, to ludzie się czasami za głowę łapali. Bo w III RP za dużo było tych mechanizmów o charakterze pedagogiki wstydu – powiedział Morawiecki.

Jak ocenił, polskich przedsiębiorców nie było m.in. stać na reklamy telewizyjne i ciężko było im przebić się do konsumentów. – To, czego bardzo potrzebujemy i co ja będę wspierał – wszelkie oddolne inicjatywy, ale też ogólnopolskie – które w sposób dopuszczalny prawem UE – będą promować patriotyzm gospodarczy, promować polskich przedsiębiorców – dodał.

– Proszę Was o dumę z polskiej przedsiębiorczości, dumę z polskich przedsiębiorców i dumę z Rzeczypospolitej, która doprowadzi nas do silniejszej gospodarki i do wielkiego sukcesu polskiego biznesu i przedsiębiorczości, a w związku z tym całej naszej Ojczyzny – tymi słowami zakończył wystąpienie premier.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
08-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych