zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Zamieniliśmy puste obietnice na realizację zadań. Nie zwalniamy tempa

12:42, 10.09.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Obecny rząd zamienił puste obietnice, jak miało to miejsce wcześniej, na realizację zadań, dzięki czemu m.in. obecnie w Polsce notujemy najniższe bezrobocie w historii – wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego podczas piątkowej konferencji podsumowującej akcję „10 programów na 100 dni”.


Podziel się:   Więcej

– W polskiej polityce ostatnich kilku lat zamieniliśmy najsłabszą walutę Trzeciej Rzeczpospolitej na twardą walutę, to jest zmieniliśmy puste obietnice na realizację, do których się zobowiązujemy i taki charakter ma program Polski Ład. Bo co jest warta polityka, jeżeli miałaby polegać na tym co tak często obserwowaliśmy do roku 2015, czyli na obiecywaniu, a później te słowa były rzucane na wiatr i z realizacji pozostawało bardzo niewiele – powiedział premier.

Morawiecki podkreślił, że miejsca pracy były dla rządu jednym z najważniejszych zadań i dodał, że obecnie w Polsce jest najniższe bezrobocie w historii i jedno z najniższych w Unii Europejskiej.

Na początku czerwca premier Mateusz Morawiecki przedstawił 10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu, które miały być przeprowadzone w ciągu najbliższych 100 dni.
 
 
 
...
 
10 projektów na 100 dni to: 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla wszystkich; emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł; zniesienie limitów do lekarzy specjalistów; harmonogram zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB; mieszkanie bez wkładu własnego; dom bez formalności do 70 m kw.; Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wspierający wychowanie dzieci; program inwestycji strategicznych, który ma wspierać rozwój wspólnot lokalnych oraz dużych inwestycji w miastach; wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników; Małe Centra Nauki Kopernik w Polsce, które ułatwią dostęp do możliwości edukacyjnych w powiatach.

Polski Ład to nowy program społeczno–gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

„Zdecydowaliśmy się na jedną z największych w historii Polaków obniżek podatków”


– Zdecydowaliśmy się na jedną z największych w historii Polaków obniżek podatków; to pozostawienie w portfelach Polaków 16,5 mld zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki w konferencji podsumowującej akcję „10 programów na 100 dni”. „Polski Ład” ma służyć powrotowi na szybką ścieżkę wzrostu – dodał.

– Pandemia postawiła przed nami ogromne zadania, to czas, który zaburzył ten regularny systemowy, systematyczny wzrost, I dzisiaj +Polski Ład+ służyć ma właśnie temu, żebyśmy z powrotem weszli na szybką ścieżkę wzrostu – powiedział Morawiecki.

Jak dodał, szybka ścieżka wzrostu to wyższe wynagrodzenia Polaków, to lepsza edukacja, lepiej opłacana służba zdrowia.

– Dlatego zdecydowaliśmy się na jedną z największych w historii Polski obniżek podatków – jeśli nie największą – obniżkę podatków. To pozostawienie w portfelach Polaków 16 i pół miliarda zł. To jednocześnie dla 18 milionów Polaków obniżka podatków. I stąd nasze kolejne zobowiązanie – realizowane już teraz – przyjęta przez rząd ustawa w wyniku, której do 30 tys. zł zarobków rocznych, Polacy nie będą płacili podatku – powiedział.

Szef rządu wskazał, że to wyższy poziom kwoty wolnej, „czyli pracy bez podatku”, niż we Francji, we Włoszech, Hiszpanii, a nawet w Danii.

– Podobnie ten drugi próg podatkowy, ten budujący także aspiracje, też spełniający ambicje Polaków, też kształtujący polską klasę średnią, podnosimy pierwszy raz od 12 lat – z 85 na 120 tys. zł. dla tych Polaków, którzy w ten drugi próg już teraz wpadali, czyli ich zarobki roczne przekraczały 85 tys. zł – wskazał premier.

Morawiecki: do 2,5 tys. zł emerytura nie będzie obciążona podatkiem


– Do wysokości 2,5 tys. zł emerytura nie będzie obciążona podatkiem, a także dla tych emerytów, którzy czują się na siłach, chcą dalej pracować proponujemy pracę bez podatku, ponieważ chcemy, żeby ci, którzy mają doświadczenie dzielili się tym doświadczeniem, żeby uczyli młodszych, a jednocześnie, żeby zarabiali na swój kapitał emerytalny jak najwięcej – powiedział szef rządu.

Premier: zapewnimy gwarancję wkładu własnego ze strony Skarbu Państwa


– Dla każdego, kto będzie chciał, dla każdej pary każdego małżeństwa, młodych ludzi, którzy będą chcieli kupić mieszkanie i nie stać ich dzisiaj na wkład własny zapewnimy gwarancję wkładu własnego ze strony Skarbu Państwa – powiedział premier.

Stwierdził, że naszą gospodarkę na to stać. – Dlatego, że z mozołem naprawiliśmy te oka, sita, jakim był polski budżet, zacerowaliśmy je, wdrożyliśmy dziesiątki, setki nowych rozwiązań, przeszkoliliśmy pracowników – powiedział.

Dodał, że dzisiaj ten system jest zupełnie inny. Zaapelował, by tego nie zmarnować, bo to „wielki dar, wielka szansa” dla naszej ojczyzny.

W środę rząd przyjął projekty kilku ustaw związanych z programem Polski Ład, w tym projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego.

Kredytem bez wkładu własnego ma być mieszkaniowy kredyt hipoteczny spełniający warunki określone w ustawie i udzielany przez banki przystępujące do programu na podstawie umowy zawartej z BGK. Państwo, za pośrednictwem BGK, będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, w związku z urodzeniem się dziecka. Będzie to tzw. spłata rodzinna – będzie to 20 tys. zł w przypadku, gdy powiększenie gospodarstwa domowego dotyczy drugiego dziecka w rodzinie i 60 tys. zł w przypadku trzeciego lub kolejnych dzieci.

Kredyt ma być udzielany na minimum 15 lat. Ma być udzielany tylko w polskiej walucie, a osoby zaciągające tego rodzaju kredyt nie mogą posiadać własnego lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego.

Morawiecki: rosną nakłady na ochronę zdrowia, oczekiwań jest wiele


Morawiecki zwracał uwagę, że rząd przygotował regulacje dotyczące wzrostu nakładów na zdrowie. Uchwalona w sierpniu przez Sejm nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw przewiduje osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB na ochronę zdrowia w 2023 r. i określa ścieżkę wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 r. W czwartek Senat opowiedział się za tym, by nakłady na ochronę zdrowia wzrosły do 7,2 proc. PKB na zdrowie zamiast 7 proc. i by stało się to szybciej. Uchwałą Senatu zajmie się Sejm.

– Wejście w trzecią dekadę XXI wieku chcemy zacząć od naprawy służby zdrowia. Zdaje sobie sprawę, że dziś wokół nas jest dużo oczekiwań, oczekiwań także po stronie służby zdrowia i medyków, pracowników systemu ochrony zdrowia. W sposób szybszy, niż w innych częściach państwa, będziemy starali się podnosić wynagrodzenia, po to by nasi wspaniali medycy (...) mogli w spokoju skupić się na leczeniu pacjentów, na pomocy Polakom – powiedział.

Premier przypominał też w piątek, że trwa program Profilaktyka 40 plus. W jego ramach dla zainteresowanych przygotowano badania diagnostyczne m.in. morfologię krwi, stężenie cholesterolu, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe), kreatyninę i badanie ogólne moczu, a mężczyźni mogą wykonać badanie PSA (w kierunku raka prostaty).

Szef rządu akcentował również m.in., że od początku lipca zniesione zostały limity do lekarzy specjalistów. Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej. Wcześniej takie limity zniesiono przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej i ortopedycznej.

Premier o „Polskim Ładzie”: nie zwalniamy tempa


– Polski Ład jest pełen wielu bardzo dobrych dla Polaków programów. Programów, które spełniają nasze marzenia i aspirację– mówił premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że „niektóre z tych 10 kroków, do których się zobowiązaliśmy, a które mogliśmy zrobić bez ingerencji w długi proces ustawodawczy, są już wdrożone”, a „niektóre ustawy są już przyjęte – jak ta o służbie zdrowia”, inne zaś są obecnie procedowane. – Nie zwalniamy tempa – zapewnił Morawiecki.

Premier: drugi raz zwiększamy dopłaty do paliwa rolniczego


Jak zapowiedział w piątek premier, szczegóły Polskiego Ładu dla rolnictwa pokazane zostaną w październiku.

– To, do czego już się zobowiązaliśmy, to uwolnienie jeszcze bardziej rolniczego handlu detalicznego i zmniejszenie jego opodatkowania i zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego do poziomu 110 zł – zaznaczył

Morawiecki podkreślił, że to pierwszy krok. – Na początku października pokażemy wielki kompleksowy program „rolniczy Polski Ład” – zapowiedział

„Polski Ład dla rolnictwa” przewiduje kompleksowe programy zabezpieczenia przed klęskami żywiołowymi, nowe podejście do rodzinnego gospodarstwa rolnego. Zaplanowano m.in. wyższe dopłaty do paliwa rolniczego o ponad 160 mln zł oraz ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników.

Premier: znacząco podnieśliśmy płacę minimalną do już wkrótce 3 tys. zł


Premier podczas konferencji podkreślał wartość pracy. – Czy praca była wystarczająco godna, kiedy w czasach pana (Donalda) Tuska ogłoszenia liczne – do dziś możemy je odnaleźć w internecie – mówiły o tym, że zapraszamy do pracy za 4 albo 5 zł za godzinę, kiedy płaca minimalna była na tak niskim poziomie? Oczywiście nie – mówił premier.

Morawiecki podkreślił, że rząd znacząco podwyższył płacę minimalną. W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wzrosnąć o 200 zł i wynosić 3 tys. zł. brutto. Z kolei minimalna stawka godzinowa ma być wyższa od obecnej o 1,30 zł i wynieść 19,60 zł.

– Ostatnio jestem często pytany, czy aspiracje Polaków, które przebijają przez kolejne badania to powód do radości czy do obaw. Drodzy państwo, szanowni rodacy: to powód do ogromnej radości. Przecież ja pamiętam znakomicie filozofię panującą w III Rzeczpospolitej, tę pedagogikę wstydu, to wciskanie Polaków do kąta, to branie przez Polaków cudzych win na swoje własne sumienie. Dość tego, nie chcemy absolutnie takiej postawy – powiedział szef rządu.

– Mnie cieszy to sięganie coraz bliżej, te aspiracje Polaków, bo one wyznaczają kolejny horyzont. One dla Prawa i Sprawiedliwości, dla naszego rządu, są wyzwaniem, wielkim zadaniem, któremu będziemy chcieli sprostać i po tej drodze idziemy zdecydowanie. Czasami się potykamy, popełniamy błędy. Za te błędy przepraszam, za wszystkie potknięcia także, ale chyba lepiej jest starać się robić jak najwięcej, realizować to, do czego się zobowiązujemy, czasami popełniać błędy, niż siedzieć z założonymi rękami i patrzeć jak przez budżet państwa przeciekają dziesiątki miliardów złotych rocznie – dodał premier.

Premier: za miesiąc drugi nabór wniosków dla samorządów w ramach Programu Inwestycji Strategicznych


– Koncentrujemy się na akumulacji kolejnej puli środków pod realizację drugiej fazy „polskich Inwestycji Strategicznych”, czyli tego co nazywamy rządowym programem Polski Ład. Wszyscy samorządowcy wiedzą co to jest. Zgodnie z obietnicą za miesiąc ruszy druga transza, możliwość składania wniosków, która będzie na podobnie korzystnych warunkach wspierała inwestycje na najbliższe lata – powiedział premier na konferencji.

Rządowy Fundusz Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

W sierpniu BGK informował, że w ramach pierwszego pilotażowego naboru wniosków, który trwał od 2 lipca do 15 sierpnia samorządy zawnioskowały w sumie o 93,33 mld zł. Rozdysponowanych ma zostać 20 mld zł. Bank wyjaśniał, że na podstawie raportu, przygotowanego przez BGK, komisja przy KPRM zajmie się przygotowaniem rekomendacji. Na jej podstawie premier zdecyduje o tym, które inwestycje dostaną dofinansowanie z programu. BGK zapowiadał ponadto, że kolejny nabór wniosków dla samorządów ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Premier: pomyśleliśmy o zliberalizowaniu Prawa budowalnego przy zachowaniu parametrów bezpieczeństwa


W środę rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa budowlanego, zakładający możliwość budowy domu do 70 m. kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Premier wskazał, że po znowelizowaniu Prawa budowlanego możliwa będzie budowa domów „do 70 m2 w podstawie, a więc z małym poddaszem, ze skośnym dachem, które mogą mieć nawet 100–110 m2”. – Bez otrzymywania zgody, tylko na podstawie zgłoszenia, tam gdzie jest plan zagospodarowania przestrzennego, a tam gdzie potrzebna jest zgoda, w ciągu 21 dni samorząd będzie musiał udzielić odpowiedzi co do warunków zabudowy na danym terenie – powiedział szef rządu.

– Marzenie milionów Polaków – mam nadzieję – że jest trochę bliżej. Pomyśleliśmy o tym, by zliberalizować prawo budowlane zachowując parametry bezpieczeństwa – dodał Morawiecki.

Jednocześnie zauważył, że projekt oprotestowały firmy deweloperskie. – Myślę, że jeśli jest coś w interesie wąskiej grupy, nie musi być w interesie wszystkich Polaków. To dlatego jest dziś taki potężny atak na Polski Ład, tych kilku procent, którzy zarabiają 20, 30, 60 tys. zł miesięcznie i nie chcą dołożyć tych dodatkowych kilkuset zł do służby zdrowia – stwierdził premier.

Dom bez formalności do 70 m kw. to jeden z projektów ustaw opracowanych w ramach wprowadzania „Polskiego Ładu”. Zakłada możliwość budowy domu o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. w trybie uproszczonego zgłoszenia z projektem budowlanym, bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez konieczności ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Ma to skrócić proces budowlany nawet o kilka tygodni.

Projekt przewiduje, że łączna powierzchnia użytkowa takiego domu nie będzie mogła przekroczyć 90 m. kw., a minimalna powierzchnia działki ma wynosić 1000 m.kw.

Premier: plan przebudowy ubezpieczeń rolniczych – w październiku


– Obok składek rolniczych, w ogromnym stopniu, znacznie większym niż składki rolnicze, wejdzie państwo polskie po to, żeby zapewniać godziwą rekompensatę strat w oparciu o nowy system ubezpieczeń rolniczych i ten system zaprezentujemy na samym początku października – powiedział szef rządu.

Premier podkreślił, że rolnictwo jest obarczone licznymi ryzykami, jak np. klęski żywiołowe, biologiczne, w tym np. ptasia grypa czy ASF. Jak zaznaczył Morawiecki, takich ryzyk nie ubezpieczają towarzystwa ubezpieczeniowe.

„Wrażamy potężny program wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego”

– Wraz z ministrem zdrowia i ministrem edukacji i nauki wdrażamy potężny program wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek podczas wystąpienia dotyczącego Polskiego Ładu.

Premier zwrócił uwagę, że w czasie pandemii COVID–19 „dla wielu dzieci, młodych ludzi – ale także i dla starszych – to siedzenie w domu, ta niepewność i oczekiwanie jutra było czymś tak przytłaczającym psychicznie, że dziś zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo jest to częste w społeczeństwie”.

– Dlatego już wkrótce nie tylko przeznaczymy na ten cel dodatkowe środki, ale także finansujemy nowe ośrodki lecznicze czy doradztwa po to, żeby pomóc ludziom poradzić sobie z tymi dolegliwościami – zapowiedział.

„Polska będzie najlepszym miejscem do życia”


– Jakże cieszę się, że przez ostatnie dwa lata wróciło do Polski od 150 do 200 tys. ludzi, takie statystyki do mnie docierają. To ogromna radość – przekonywał.

– W Tykocinie, w Zabrzu, w wielkich i małych miastach ludzie często do mnie podchodzą i mówią: panie premierze, wróciłem z moją rodziną, z trójką, czwórką dzieci z Irlandii, Anglii, Niemiec. Wierzcie mi państwo, chce się żyć, chce mi się skakać z radości i to jest dla mnie najlepsza nagroda, jaką sobie mogę wyobrazić, za wszystko co robię. W związku z tym wszystkie ataki i kłamstwa są dla mnie niczym – wyznał.

Przekonywał też, że „Polska dzięki Polskiemu Ładowi ma się stać najlepszym miejscem do życia w Europie”. – Naszym celem jest to, żeby była krajem, w którym aspiracje Polaków, oby jak największe, mogły się spełniać – podkreślał.

Zapowiedział, że rząd PiS będzie się starał „nadążać za tymi aspiracjami”.

– Będziemy starali się robić wszystko, żeby te wewnętrzne, endogenne siły polskiej gospodarki, polskiego społeczeństwa, których nam tak bardzo brakowało, które były przyćmione, żeby działały jak pozytywne sprzężenie zwrotne, jak machina, która się napędza w kierunku szybszego wzrostu gospodarczego – mówił Morawiecki.

„Obiecuję, że będziemy przeznaczać kolejne miliardy złotych na służbę zdrowia”


Szef rządu poruszył na konferencji prasowej temat debaty nad wynagrodzeniami w służbie zdrowia. – Wiem, że dzisiaj, jutro i w najbliższym czasie na pewno będą rozliczne protesty. Jeden z postulatów dotyczy podwojenia, czy potrojenia budżetu – powiedział Morawiecki.

Premier zaznaczył, że jeszcze parę lat temu, w czasach rządów Platformy Obywatelskiej na służbę zdrowia wydawano siedemdziesiąt parę miliardów złotych. – Wtedy wynagrodzenia dla budżetówki przez sześć lat stały w miejscu. My podnieśliśmy wydatki na służbę zdrowia do kwoty ponad 120 miliardów przez 5, 6 lat. Nigdy nie było takiego procentowego sukcesu, patrząc też na wzrost realny, bo zawsze jest jakaś inflacja i trzeba porównać to do wzrostu realnego – powiedział premier.

Według niego, kwestię podwojenia, czy potrojenia budżetu na służbę zdrowia trzeba rozłożyć w latach. – Każdy we wszystkich zawodach na pewno chciałby więcej zarabiać. I to jest rdzeń naszej polityki. To właśnie dlatego te nowe miejsca pracy – wskazał Mateusz Morawiecki.

I – jak dodał – „po to to robimy, żeby wynagrodzenia były jak największe, także w służbie zdrowia”. – I także będziemy przeznaczać kolejne miliardy złotych, to obiecuję. Może nawet powyżej 10 mld złotych rocznie na służbę zdrowia rok po roku w najbliższych latach – zadeklarował Morawiecki.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
08-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych