zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Zatrzymujemy osoby, które są prawdopodobnie współpracownikami służb białoruskich

11:24, 06.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Zatrzymujemy osoby, które są prawdopodobnie współpracownikami służb białoruskich i które współpracują z reżimem Łukaszenki, starając się przerzucić do Polski imigrantów w sposób nielegalny – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował też do Białorusi o zaprzestanie tych prób.


Podziel się:   Więcej

Premier poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że prób nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią i współpracy z przemytnikami polska strona zidentyfikowała „bardzo wiele”.

Według niego Białorusini „miejsc nielegalnego przekraczania granicy planowali stworzyć więcej”.

– Zatrzymujemy osoby, które są niestety prawdopodobnie na służbie służb Białoruskich i które współpracując z tym służbami współpracują z reżimem Łukaszenki. Starają się przerzucić do Polski imigrantów w sposób nielegalny – powiedział Morawiecki.

Stwierdził też, ze strona Polka wie, iż „służby białoruskie zaopatrują migrantów w specjalne środki, żywność i pomagają im w ich próbach przedarcia się na terytorium Polski”.

– Po raz kolejny apelujemy do władz Białorusi o zaprzestanie tych prób i o przyjęcie naszej pomocy humanitarnej (dla migrantów -PAP), która w wielu miejscach czaka na możliwość przedostania się przez granicę Białoruską – powiedział.„Rząd wystąpił do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie dwóch województw”
 
 
 
...
 

„Ćwiczenia wojskowe o tak wielkim zasięgu jak Zapad mogą wiązać się z prowokacjami”


– Ćwiczenia wojskowe o tak wielkim zasięgu jak Zapad-2021, obejmujące tak wielką liczbę żołnierzy mogą wiązać się z licznymi prowokacjami – stwierdził na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu na konferencji prasowej po odprawie służb w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią przypomniał, że 10 września rozpoczną się rosyjskie ćwiczenia wojskowe Zapad-2021.

– Ćwiczenia wojskowe o takim wielkim zasięgu obejmujące tak wielką liczbę żołnierzy mogą wiązać się z licznymi prowokacjami – mówił Morawiecki.

Relacjonował, że słyszane były wybuchy po stronie białoruskiej, blisko granicy z Polską.

– Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu wyjątkowego – tłumaczył szef rządu.Kamiński: Wprowadzenie stanu wyjątkowego wiąże się z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej

„Będziemy apelowali do wszystkich w Sejmie o poparcie dla stanu wyjątkowego”


– W poniedziałek w Sejmie będziemy apelowali do wszystkich w Sejmie o poparcie dla stanu wyjątkowego – powiedział podczas konferencji w KPRM premier Mateusz Morawiecki. Dziękował blisko 2 tys. funkcjonariuszom SG i WP, którzy kontrolują granicę między Polską a Białorusią.

– Wprowadziliśmy stan wyjątkowy, zawnioskowaliśmy (o to) do pana prezydenta. Pan prezydent podpisał stosowne rozporządzenie. Dziś w Sejmie będziemy apelowali do wszystkich sił politycznych, aby wsparły ten stan wyjątkowy – powiedział w poniedziałek premier. Sejm będzie rozpatrywał rozporządzenie Andrzeja Dudy w poniedziałek od godz. 16.30.

Poinformował, że zakończyła się odprawa z udziałem ministra administracji i spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego, komendanta głównego straży granicznej, komendanta straży granicznej w Białej Podlaskiej oraz wojewodów podlaskiego i lubelskiego.Jest decyzja prezydenta ws. stanu wyjątkowego
– Chciałem podziękować wszystkim funkcjonariuszom, którzy wypełniają swoje obowiązki wzorcowo - znakomita współpraca między funkcjonariuszami Staży Granicznej i Wojska Polskiego, którzy w liczbie blisko 2 tys. pomagają kontrolować granicę białorusko-polską – zaznaczył premier.

– W imieniu rządu Rzeczpospolitej Polskiej - myślę, że wszystkich Polaków – winniśmy im wdzięczność i podziękowanie za tak ofiarną i owocną służbę – podkreślił Morawiecki.Müller: Wprowadzenie stanu wyjątkowego było konieczne dla bezpieczeństwa Polski i Polaków

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych