zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Zdecydowałem o skierowaniu do TK wniosku ws. konwencji stambulskiej

12:09, 30.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją – oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, „sprawy tak wielkiej wagi należy rozpatrywać w ramach przejrzystej, prawomocnej procedury”.


Podziel się:   Więcej

Premier podkreślił, że „w dyskusji publicznej wiele osób formułuje poważne zarzuty w stosunku do konwencji stambulskiej, a mianowicie, że godzi ona w nasz porządek prawny, że ma ideologiczne podłoże, niewłaściwie definiuje realne źródła przemocy wobec kobiet i nie dostarcza skutecznych narzędzi do walki z przemocą domową”.

Jak zaznaczył, „to są bardzo poważne wątpliwości”.

– Wątpliwości, nad którymi nie można przejść do porządku dziennego, trzeba te wątpliwości we właściwy sposób zaadresować – dodał Morawiecki.

– Jako rząd podzielamy częściowo te obawy i mamy prawo sądzić, że dokument może być niezgodny z konstytucją w zakresie m.in. bezstronności państwa ws. światopoglądowych oraz prawa rodziców do wychowywania dzieci w zgodzie z własnym sumieniem. Dlatego zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją – oświadczył szef rządu.

Jak dodał, „sprawy tak wielkiej wagi należy rozpatrywać w ramach przejrzystej, prawomocnej procedury”.Dworczyk: W czwartek premier przedstawi stanowisko ws. konwencji stambulskiej
 
 
 
...
 
„Rząd z całą mocą realizuje zadania i działania służące zapobieganiu przemocy domowej”

– Rząd Zjednoczonej Prawicy z całą mocą realizuje różne zadania i działania, które mają służyć zapobieganiu przemocy domowej, ale także w przypadku kiedy ona wystąpi mają wspierać ofiary przemocy – oświadczył premier Morawiecki.

Szef rządu nawiązując do sprawy konwencji stambulskiej zwrócił uwagę, że jest wiele osób, które zastanawiają się na różnymi „ideologicznymi uwarunkowaniami związanymi z tą konwencją”. Dodał, że jest też szereg innych osób, które zastanawiają się czy ewentualne wypowiedzenie tej konwencji nie wiązałoby się z osłabieniem „całego naszego arsenału działań przeciwko przemocy, czyli ochronie tych najsłabszych, głównie kobiet, dzieci przed przemocą domową”.


– W tym momencie chciałbym przede wszystkim rozwiać jedną wątpliwość. Nasz rząd, rząd Zjednoczonej Prawicy z całą mocą realizuje różne zadania i działania, które mają właśnie służyć zapobieganiu przemocy domowej, ale także w przypadku kiedy ona wystąpi mają wspierać ofiary przemocy – podkreślił.


Paweł Mucha o konwencji stambulskiej: Na tym etapie to sprawa wewnątrz rządu
Morawiecki wskazał, że rząd wdrożył ustawę antyprzemocową i znacząco rozszerzył sieć placówek pomocy ofiarom przemocy. – To sieć, z której korzystają dzisiaj w realny sposób dziesiątki, setki ludzi miesięcznie – zaznaczył szef rządu.


Jak mówił, ta sieć jest rozbudowywana, bo jest ona potrzebna i jest to najlepszy dowód na to, że „bardzo poważnie podchodzimy do tego tematu”.


Terlecki o konwencji stambulskiej: Byłoby pożyteczne przygotować własną wersję
„Protestuję przeciw tezie, że jakikolwiek ruch dot. konwencji stambulskiej to przyzwolenie na przemoc”

– Bardzo głośno chce zaprotestować przeciwko manipulacjom, które imputują, że jakikolwiek ruch związany z konwencją stambulską oznacza jakiekolwiek przyzwolenie na przemoc; ta oburzająca i niedopuszczalna manipulacja powinna zniknąć z debaty publicznej – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Nasza konstytucja zawiera szereg wartości, które trzeba chronić, które są podstawą naszej wspólnoty politycznej, narodowej, społecznej; do których wszyscy możemy się odwołać. Wierzę, że procedura kontroli konstytucyjności raz na zawsze przetnie ten spór na podstawie naszych wspólnych wartości zapisanych w konstytucji – powiedział Morawiecki na briefingu prasowym.

Jak podkreślił, chce „bardzo głośno zaprotestować przeciwko manipulacjom, które imputują, że jakikolwiek ruch związany z konwencją stambulską oznacza jakiekolwiek przyzwolenie na przemoc”.

Według premiera zestawiając polską legislację z rozwiązaniami w innych krajach europejskich dotyczącymi ochrony ofiar przemocy, to porównanie wypada zdecydowanie na korzyść naszego kraju.

– Ta oburzająca i niedopuszczalna manipulacja powinna zniknąć z przestrzeni dyskusji publicznej. Skuteczna walka z przemocą wymaga skutecznych narzędzi i prawdziwego obrazu problemu. Wymaga uwzględnienia i zwalczania, takich zjawisk jak bieda, alkoholizm, narkomania czy rozpad więzi społecznych, rozpad więzi rodzinnych – powiedział szef rządu.

Dodał, że to są właśnie praprzyczyny, źródła przemocy domowej, a przeciwdziałanie im jest bardzo ważne w przeciwdziałaniu przemocy domowej. – Ochrona przed przemocą i pomoc ofiarom przemocy nie może być w pełni skuteczna, jeżeli kiedy zamiast realnych recept na realne źródła przemocy wygrywa ideologia – zaznaczył Morawiecki.

„Za ofiarami przemocy domowej musi stać silne prawo”

Za ofiarami przemocy domowej, musi stać silne prawo, jesteśmy zwolennikami surowego karania sprawców; ochrona przed przemocą i pomoc ofiarom nie może być w pełni skuteczna, jeśli zamiast realnych recept wybiera się ideologię – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier mówił na konferencji prasowej, że ochrona przed przemocą i pomoc ofiarom przemocy nie może być w pełni skuteczna, „jeśli zamiast realnych recept, na realne źródła przemocy wybiera ideologię”. – A takie ryzyko zachodzi w przypadku wspomnianej konwencji stambulskiej – ocenił premier.

– W rozwiązaniach antyprzemocowych może być wzięty pod uwagę tylko jeden jedyny interes i jest brany (pod uwagę) jeden jedyny interes: to jest interes potencjalnych ofiar przemocy – podkreślił Morawiecki.

– Jeśli konwencja nawet okaże się niezgodna z polskim prawem, co rozstrzygnie TK lub częściowo, w jakimś zakresie niezgodna, to my od paru lat skutecznie wzmacniamy pozycję ofiar przemocy domowej (...). I będziemy to robić, będziemy szukać wszelkich najlepszych praktyk po całym sicie, jeżeli jakiekolwiek jeszcze nie zostały wdrożone w tym zakresie, ponieważ za Polkami, za kobietami w szczególności, za dziećmi, które najczęściej padają ofiarą przemocy domowej, musi stać silne prawo – zadeklarował premier.

– Jesteśmy zwolennikami surowego karania wszelkich sprawców przemocy domowej i każdej innej – zapewnił szef rządu.
Wniosek do TK zawiera pytanie o właściwie przetłumaczenie słowa „gender” na język polski

We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją zawiera się też pytanie o to, czy słowo „gender” zostało właściwie przetłumaczone na język polski jako płeć społeczno-kulturowa – poinformował Mateusz Morawiecki.

– W moim wniosku do Trybunał Konstytucyjnego zawiera się pytanie dotyczące właściwego interpretowania, przetłumaczenie słowa +gender+, które zostało przetłumaczone na język polski jako płeć społeczno-kulturowa. I jeśli to jest źródłem pewnych niepokojów, to tę sprawę warto wyjaśnić, ale to nie tylko ta kwestia – powiedział Morawiecki.

Jak podkreślił, sprawa konwencji stambulskiej „jest niezwykle ważną kwestię nie polityczną, ideologiczną, ale realną w społeczeństwie”. – Ochrona ofiar przemocy i zapobieganie przemocy domowej to główna i jedyna przyczyna naszych działań – oświadczył szef rządu.