zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: zdrowie Polaków jest dla rządu priorytetem

19:49, 24.02.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Każdy odpowiedzialny rząd na świecie podejmuje aktualnie wszelkie niezbędne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa jego obywateli przed możliwą epidemią koronawirusa – podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że zdrowie Polaków jest dla rządu priorytetem.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek odbyło się spotkanie premiera z ministrem zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym i szefem MSWiA, a także odprawa w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa z wojewodami i z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi.

Po odprawie premier poinformował o podejmowanych działaniach z związku ze wzrostem liczby zachorowań wywołanych koronawirusem we Włoszech. Stan na poniedziałek po godzinie 16.00 to 229 zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2 w tym kraju, w tym sześć ofiar śmiertelnych. Trzy z nich zmarły w poniedziałek. Główne ogniska zachorowań to region Lombardii i Wenecji Euganejskiej.

W poniedziałek wieczorem we wpisie na Facebooku premier napisał, że „każdy odpowiedzialny rząd na świecie podejmuje aktualnie wszelkie niezbędne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa jego obywateli przed możliwą epidemią koronawirusa”. Zapewnił, że polski rząd „również staje na wysokości zadania”. „Co więcej – chcemy być przygotowani nawet nadmiarowo, na wszelki wypadek, gdyby wirus pojawił się w Polsce i gdyby pojawił się u większej liczby osób – zaznaczył szef rządu.

Przywołując dotychczasowe działania rządu Morawiecki zaznaczył, że przeprowadzone zostały „szczegółowe konsultacje z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz osobami, które specjalizują się w dziedzinie medycyny”. „Po rozmowach na szczeblach wojewódzkich mamy gotowe 2 laboratoria i uruchamiamy kolejne 6 laboratoriów na terenie całego kraju” – podkreślił.

Jak dodał, uruchomiono „79 oddziałów zakaźnych, które działają w trybie nadzwyczajnym”. „Dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy przygotowaliśmy komunikaty SMS z niezbędnymi informacjami. Zwiększamy poziom kontroli na granicach i lotniskach - wprowadzamy dodatkowe badania temperatury i wyposażamy służby w odpowiedni sprzęt” – napisał szef rządu.

Morawiecki zaznaczył też, że pozostaje w bieżącym kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowski oraz najlepszymi specjalistami. „Jeszcze raz pragnę zapewnić, że rząd Polski traktuje zdrowie naszych obywateli jako priorytet. Proszę wszystkich o czujność – pamiętajmy, że miarą skutecznej walki z każdym zagrożeniem biologicznym jest przede wszystkim odpowiedzialne przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz zaleceń specjalistów i odpowiednich służb” – napisał premier.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych