zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier złożył wyrazy współczucia bliskim ofiar z kopalni „Listwiażnaja” w Rosji

07:35, 29.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Facebook, Twitter

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o tragedii w kopalni „Listwiażnaja” w Rosji; rodzinie i bliskim ofiar oraz całemu narodowi rosyjskiemu składam wyrazy głębokiego współczucia – oświadczył w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Premier odniósł się w ten sposób do wybuchu metanu, do którego doszło w czwartek rano w kopalni węgla kamiennego „Listwiażnaja” w Kuźnieckim Zagłębiu Węglowym w obwodzie kemerowskim w Rosji.

Jak informowała w czwartek agencja TASS, w wypadku w Kuzbasie śmierć poniosło 46 górników i sześciu ratowników. Po wybuchu na powierzchnię wyprowadzono 239 górników, z których 38 trafiło do szpitala, a 13 opatrzono w ambulatorium.

Według rosyjskiej agencji to najpoważniejszy od 11 lat wypadek w kopalni w tym kraju.

W niedzielę premier Morawiecki zamieścił na Facebooku post w tej sprawie w języku polskim i rosyjskim. „Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o tragedii w kopalni +Listwiażnaja+ w obwodzie kemerowskim Federacji Rosyjskiej. Rodzinie i bliskim ofiar oraz całemu narodowi rosyjskiemu składam wyrazy głębokiego współczucia” – napisał premier.
O pojawieniu się dymu, a następnie eksplozji w jednym z szybów kopalni położonej w południowo-zachodniej Syberii, służby kontrolne poinformowały w czwartek rano. W chwili wypadku pod ziemią znajdowało się 285 osób, przeważająca większość wydostała się z kopalni.


Agencja TASS poinformowała, powołując się na źródło zbliżone do prowadzonego w sprawie katastrofy śledztwa, że zatrzymano trzy osoby – dyrektora kopalni, jego pierwszego zastępcę i naczelnika wydziału. Agencja Dozoru Technicznego (Rostiechnadzor) podała w czwartek wieczorem, że w tym roku w kopalni „Listwiażnaja" zanotowano ponad 900 naruszeń; dziewięć razy wstrzymywano jej pracę.


Projekt rozporządzenia ws. dotacji na renty wyrównawcze dla b. górników w uzgodnieniach międzyresortowych

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych