zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier zobowiązał spółki SP do budowy szpitali tymczasowych

09:09, 30.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał duże spółki Skarbu Państwa lub te z większościowym udziałem SP do budowach kolejnych szpitali tymczasowych na ponad 3 tys. łóżek; powstaną one m.in. w Płocku i Ostrołęce, a także na Pomorzu, Śląsku i w Małopolsce – poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

– Sytuacja jest bardzo poważna, z czego nie wszyscy sobie chyba zdają sprawę. Przyrosty dzienne (zakażeń) powodują, że służba zdrowia, która już w tej chwili jest na skraju wytrzymałości, jeżeli nie wprowadzimy nadzwyczajnych rozwiązań, może w ogóle ulec pod ciężarem napływu chorych – mówił Dworczyk w Sygnałach Dnia w Programie 1 Polskiego Radia.

Decyzja premier ws. szpitali tymczasowych


Jak dodał, z tego powodu premier Mateusz Morawiecki podpisał dzisiaj w nocy sześć decyzji administracyjnych zobowiązujących duże spółki Skarbu Państwa, albo takie, w których SP ma większościowy udział, do budowach kolejnych szpitali tymczasowych na ponad 3 tys. miejsc dla pacjentów covidowych.

Szef KPRM dopytywany, potwierdził, że szpitale te stanowią dodatkową pulę szpitali tymczasowych, poza szpitalami, które mają być budowane w największym miastach w Polce.Premier: Pod koniec przyszłego tygodnia 31-32 tys. łóżek dostępnych dla chorych na COVID-19

Szpitale tymczasowe


– To jest kolejna pula. Za szpitale tymczasowe budowane w województwach odpowiedzialni są wojewodowie - poza tym pierwszym szpitalem (na stadionie PGE Narodowy – red.), który był pilotażem, z którego powstała instrukcja budowy szpitali tymczasowych, którą każdy wojewoda otrzymał – zaznaczył Dworczyk.Premier Morawiecki: Musimy zdusić drugą falę COVID-19
Dworczyk dodał, że „teraz do wojewodów dołączają jeszcze duże spółki Skarbu Państwa, które też budują szpitale tymczasowe”.

– Wszystko to jest podyktowane troską o to, by pacjenci covidowi mogli być przyjmowani a ich napływ będzie na pewno wzrastał – powiedział minister.Premier: wytrzymałość, pojemność służby zdrowia ma gdzieś swoje granice
Dworczyk pytany o lokalizację szpitali tymczasowych, które zostaną zbudowane przez spółki Skarbu Państwa, powiedział, że decyzje administracyjne premiera wskazują w większości przypadków na województwa poza Mazowszem, gdzie zostały wskazane konkretne miasta, czyli Płock i Ostrołęka.

– W pozostałych przypadkach to są województwa takie jak Małopolska, Śląsk czy Pomorze – odparł szef KPRM.

W czwartek na Stadionie Narodowym został uruchomiony pierwszy szpital tymczasowy; jest to oddział szpitala MSWiA. Dworczyk mówił na czwartkowej konferencji prasowej, że docelowo będzie on dysponował 1200 łóżkami.

– W pierwszym etapie, który dzisiaj właśnie się kończy, uruchamiany 300 łóżek. Kolejny etap, to będzie za tydzień, dojdziemy do 500 łóżek. I potem w kolejnym etapie łącznie 1200 łóżek – powiedział. Zaznaczył, że na te 12000 łóżek sto to będą łóżka OIOM-owe.


Dworczyk: Chcielibyśmy, by w piątek szpital na PGE Narodowym był gotowy

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych