zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Żołnierze Wyklęci reprezentowali dobro, a ich oprawcy - imperium zła

12:33, 01.03.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Żołnierze Wyklęci reprezentowali dobro, walczyli po dobrej stronie, a ich komunistyczni oprawcy reprezentowali imperium zła – powiedział premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki w swoim wystąpieniu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przed Panteonem - Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych mówił, że Żołnierze Niezłomni w sytuacji geopolitycznie beznadziejnej wierzyli, że przez ich trud i walkę dokonują posiewu wolności, który zaowocuje w przyszłości.

– Nie wylądowali na śmietniku historii niczym Maciek Chmielnicki z filmu „Popiół i diament", tak, jak tego chcieli komunistyczni oprawcy. Nie wylądowali, ponieważ walczyli po dobrej stronie, to oni reprezentowali dobro, a ich oprawcy komunistyczni, ubeccy kaci w katowniach reprezentowali, byli przedstawicielami imperium zła – dodał szef rządu.

Winni jesteśmy im nie tylko pamięć, winni jesteśmy im kontynuację ich dzieła. Ich dzieło zmierzało ku temu, żeby Polska była wolna, niepodległa, demokratyczna, ale także silna, bezpieczna i dostatnia – podkreślił Morawiecki.


Prezydent: Żołnierze Niezłomni postanowili walczyć do końca o wolną i niepodległą Polskę
Prezydent złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą więzionych w budynku Willi „Jasny Dom"
 
 
 
...
 
Szef rządu mówił, że komuniści chcieli wymazać z kart historii „żołnierzy powstania antykomunistycznego".

– Dzisiaj walcząc nie tylko o ich pamięć, ale także o ich lekcję, o ich spuściznę, którą kierują do nas, nie moglibyśmy spojrzeć naszym potomnym w oczy gdybyśmy nie zabiegali o pamięć o nich, gdybyśmy nie pielęgnowali tej pamięci, ale gdybyśmy też nie pielęgnowali czegoś więcej – prawdy o Żołnierzach Niezłomnych, o Żołnierzach Wyklętych, która przez pokolenia musi tworzyć dalej tę wielką konstrukcję. Wielką konstrukcję jaką jest silna, niepodległa, demokratyczna Rzeczpospolita – powiedział premier.

Dodał, że „winniśmy o tym przede wszystkim pamiętać, że to nie tylko wspomnienie przeszłości, to także, a może nawet przede wszystkim projekcja ich wiary w wolną i silną Polskę w przyszłości".Morawiecki: Święto Żołnierzy Wyklętych to hołd dla tych, którzy nie złożyli broni
Morawiecki stwierdził, że wspólnota narodowa jest więzią między pokoleniami, które odeszły, tymi, które żyją dzisiaj i tymi, które nadejdą po nas.

– Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni walcząc w najtrudniejszych warunkach jakie można sobie tylko wyobrazić, nie tylko najwspanialej zapisali się na kartach historii Polski, ale swoją wiernością, wiernością swoim przekonaniom, swojemu sumieniu, wiernością Rzeczypospolitej dają nam wspaniałą lekcję jak powinniśmy dbać o przyszłość Polski – podkreślił premier.Dworczyk: Upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych to kształtowanie postaw patriotycznych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca od 2011 r.

Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" – Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki.


Premier o Żołnierzach Wyklętych: Dziękuję im za wolną Polskę

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych