zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Życie Stanisława Maczka to historia żołnierskiej służby Polsce

10:15, 04.09.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Życie Stanisława Maczka to historia żołnierskiej służby Polsce – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników wtorkowego wernisażu wystawy „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”. Wystawę można oglądać w pawilonie na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie do 28 września.


Podziel się:   Więcej

– Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski. Te słowa były dewizą postaci szczególnej generała Stanisława Maczka. Dzisiaj na wernisażu poświęconej mu wystawy, pochylamy się nad losami tego zasłużonego obrońcy ojczyzny i jego podkomendnych – napisał premier w liście odczytanym przez sekretarza stanu w KPRM Piotra Naimskiego.

W ocenie premiera, „życie Stanisława Maczka to historia żołnierskiej służby Polsce”. „Swe doświadczenie zdobyte na frontach I wojny światowej wykorzystał w walce o granice odrodzonej Rzeczypospolitej. Dał się poznać jako wybitny oficer, za którym podążali podwładni. Jako lider i wychowawca. W 1938 r. objął dowodzenie 10. Brygadą Kawalerii – jedyną w ówczesnym Wojsku Polskim dużą jednostką zmechanizowaną” – przypomniał. Napisał, że ta jednostka „w wojnie obronnej toczyła zacięte boje, zadając nieprzyjacielowi ciężkie straty i opóźniając jego postępy”.
„Po walkach w obronie Francji i przedostaniu się do Wielkiej Brytanii, generał doprowadził do powstania legendarnej 1. Dywizji Pancernej” – napisał premier. Przypomniał o zwycięskiej walce Dywizji pod Falaise oraz o oswobodzeniu Tielt, Gandawy, Bredy i zdobyciu Wilhelmshaven.

„Mimo bohaterstwa i przelanej krwi, mimo wygranych bitew i wkładu w pokonanie nazizmu, żołnierzom 1 Dywizji Pancernej nie dane było wrócić do kraju, o który walczyli”, ponieważ, jak wyjaśnił „narzucone Polsce komunistyczne władze usiłowały wymazać pamięć o ich szlaku bojowym”. Podkreślił, że „nie udało się to – imię gen. Stanisława Maczka nosi dzisiaj 10. Brygada Kawalerii Pancernej”.

W ocenie premiera przygotowana przez Muzeum Historii Polski wystawa „przyczyni się do upowszechnienia wiedzy o wielce zasłużonych: generale Stanisławie Maczku i jego żołnierzach”.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
27-02-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych