zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier życzy górnikom PGG na Barbórkę spokoju i stabilizacji

09:07, 03.12.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Wierzę, że całej Waszej społeczności towarzyszyć będą spokój, stabilizacja i świadomość pewności jutra - napisał w barbórkowym liście do pracowników Polskiej Grupy Górniczej premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

List z życzeniami szefa rządu dla załogi PGG z okazji obchodzonego 4 grudnia górniczego święta spółka opublikowała w czwartek na swojej stronie internetowej. Tego samego dnia znalazło się tam przesłanie prezydenta Andrzeja Dudy do jej pracowników. Dzień wcześniej w sieci pojawiło się wystąpienie prezydenta kierowane do wszystkich górników.

Premier Morawiecki w swoim datowanym na 4 grudnia liście zaznaczył m.in., że obchodzona tego dnia, ważna w polskiej tradycji Barbórka jest czasem podsumowania całorocznego trudu podejmowanego w niebezpiecznym i wymagającym wyjątkowych predyspozycji zawodzie.

„Barbórka to święto ludzi od pokoleń podejmujących swoją pracę w poczuciu odpowiedzialności za kraj – ludzi dumnych z kontynuowania wielowiekowej tradycji. Uroczyste obchody dnia patronki górników, których nieodłącznymi elementami są kultywowane od lat bogate zwyczaje i obrzędy, stanowią część wspólnego dziedzictwa naszej Ojczyzny” – wskazał szef rządu.

„Etos pracy, nieodłącznie związany z górniczym stanem, jest trwałą wartością, którą przekazujecie następnym pokoleniom” – dodał.

Prezydent do górników: Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa i rozumna
„Za nami bardzo trudny rok. Nasze życie zmieniła globalna epidemia. Dotknęła też kopalnie i wiele górniczych rodzin. Jako rząd robimy wszystko, by ograniczyć wpływ kryzysu na stan naszej gospodarki oraz codzienne życie Polaków. To dla nas wszystkich trudny sprawdzian – przede wszystkim sprawdzian naszej solidarności. Wierzę, że wspólnym wysiłkiem i odpowiedzialnymi społecznie zachowaniami wyjdziemy z tej walki zwycięsko” – zadeklarował Morawiecki.

Podziękował wszystkim „tworzącym rodzinę Polskiej Grupy Górniczej” za wkład w rozwój branży.

„Jako największe w Europie przedsiębiorstwo górnicze i największy producent węgla kamiennego przyczyniacie się Państwo do utrzymania bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej. Wierzę, że całej Waszej społeczności towarzyszyć będą spokój, stabilizacja i świadomość pewności jutra. Wszystkim Państwu składam serdeczne barbórkowe gratulacje i życzę wszelkiej pomyślności. Niech Święta Barbara otacza Was oraz Waszych bliskich swoją opieką. Szczęść Boże!” – napisał premier.

Święto górnikówBarbórka – tradycyjny dzień górnika – obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w innych regionach, gdzie świętują górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest ponad 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia ok. 180 tys. pracowników, w tym ponad 80 tys. w kopalniach węgla kamiennego.

Prezydent do górników: Dziękuję za zaangażowanie i profesjonalizm

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
16-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych