zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premierzy Polski i Słowenii spotkali się w Warszawie

11:00, 22.04.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Najważniejsze kwestie z zakresu agendy unijnej w kontekście priorytetów słoweńskiego przewodnictwa w Radzie UE są wśród tematów czwartkowych rozmów w Warszawie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Słowenii Janezem Janszą. Premierzy spotkali się w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

„W związku z tym faktem szefowie rządów omówią najważniejsze kwestie z zakresu agendy unijnej w kontekście priorytetów i planów słoweńskiego przewodnictwa” – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak dodał, wśród priorytetów prezydencji słoweńskiej, obok zapobiegania skutkom pandemii i dążenia do zwiększenia odporności UE znajdą się: kontynuacja prac nad nowym paktem w sprawie migracji i azylu, reforma strefy Schengen, cyberbezpieczeństwo i klimat.

Wśród tematów czwartkowych rozmów rzecznik rządu wymienił też unijny instrument na rzecz odbudowy, zwany potocznie Funduszem Odbudowy. W tym kontekście Müller zapewnił, że Polska prowadzi konsultacje z partnerami UE dotyczące Krajowego Planu Odbudowy, będącego warunkiem uzyskania środków z Funduszu Odbudowy.

„W celu wymiany doświadczeń odnośnie prac nad KPO przedstawiciele rządu prowadzą szerokie konsultacje z partnerami w UE. Przykładem było spotkanie ministrów państw wyszehradzkich oraz Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii i Słowenii, które odbyło się 25.02.2021 r.” – podkreślił w komunikacie rzecznik rządu.

Prezydent Słowenii wyraża solidarność z Polską w walce z koronawirusem
 
 
 
...
 

Polityka migracyjna i azylowa


W zakresie polityki migracyjnej i azylowej Müller przypomniał o podpisaniu wspólnego stanowiska w grudniu ubiegłego roku przez szefów resortów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej oraz Słowenii i Estonii wobec nowego paktu w sprawie migracji i azylu. Zapewnił o ustabilizowanej współpracy w tym obszarze państw regionu.

„W dokumencie ministrowie wyrazili stanowisko, że mechanizm solidarności powinien pozostać otwarty i być realizowany w sposób suwerenny. Wsparcie w sytuacji presji migracyjnej jest niezbędne, ale musi być elastyczne i dawać swobodę doboru środków zgodnie z możliwościami państw członkowskich. Nie może mieć charakteru przymusowego” – czytamy w komunikacie rzecznika rządu.

„(Ministrowie) zgodzili się także, że przyszłe rozwiązania powinny zapewniać faktyczną kontrolę nad przepływami migracyjnymi do i w ramach Unii Europejskiej, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania strefy Schengen, tak by adekwatnie reagować na ewentualne kryzysy migracyjne – zarówno te w basenie Morza Śródziemnego, jak również w ramach wschodniego sąsiedztwa” – dodał Müller.

Cyberbezpieczeństwo


Jako kolejny tematów czwartkowych rozmów szefów rządów Polski i Słowenii wymienił cyberbezpieczeństwo, w kontekście wdrażania sieci 5G.

„W tym kontekście fundamentalną kwestią jest utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa na każdym etapie wdrażania nowej technologii” – zaznaczył rzecznik rządu.

Współpraca dwustronna


Premierzy obu krajów omówią także kwestie związane ze współpracą dwustronną. Rzecznik rządu w komunikacie zapewnił, że z rządem Janszy udało się poszerzyć współpracę dwustronną, a w agendzie czwartkowych rozmów znajdą się także kwestie regionalne, w tym Inicjatywa Trójmorza (w kontekście przygotowań do Szczytu Trójmorza, który odbędzie się na przełomie czerwca i lipca tego roku w Sofii) i współpraca z Chinami.

„Polski rząd podkreśla konieczność pogłębiania praktycznego, międzyrządowego wymiaru współpracy trójmorskiej oraz większego zaangażowania wszystkich krajów członkowskich w Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza, a także otwierania się na współpracę z zainteresowanymi państwami trzecimi” – dodał Müller.

Prezydenci państw V4 obradują z przywódcami Słowenii i Serbii

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych