zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezentacja prezydenckiego projektu ws. sędziów pokoju - w czwartek

07:46, 03.11.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się w czwartek prezentacja prezydenckiego projektu ws. sędziów pokoju; tego dnia projekt zostanie również skierowany do Sejmu – przekazał PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.


Podziel się:   Więcej

Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju od wiosny prowadził powołany przez prezydenta zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego. Zainaugurował on działalność po rozmowach Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą; propozycja wprowadzenia instytucji sędziów pokoju to jeden ze sztandarowych projektów Kukiz'15.

Dwa tygodnie temu przedstawiciele Kancelarii Prezydenta informowali, że zespół zakończył prace, a przygotowany projekt ustawy o sędziach pokoju trafił już na biurko prezydenta.

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, pytany przez PAP, kiedy projekt zostanie przedstawiony, przekazał, że prezentacja projektu odbędzie się w czwartek. Weźmie w niej udział prezydent Andrzej Duda.

Tego samego dnia - poinformował Szrot - prezydencki projekt zostanie skierowany do Sejmu.

Bliski współpracownik Pawła Kukiza, poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko w rozmowie z PAP podkreśla, że dla jego ugrupowania to ważny moment. – Jest to realizacja naszych postulatów – mówi. – Wracamy do tego, co w Polsce istniało przed wojną, czyli do sędziów pokoju i w końcu w sądownictwie będzie wypełniana konstytucja, czyli nadzór obywateli nad wymiarem sprawiedliwości, a to jest coś, czego ludzie od lat oczekują" – dodał.

Sachajko ocenia także, że sędziowie pokoju mogą w znacznym stopniu odciążyć sądy rejonowe w drobnych sprawach karnych, a przez to przyspieszyć procedowanie.

Ze strony Kukiz'15 podczas czwartkowej prezentacji obecny ma być Paweł Kukiz.

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.


Kukiz po rozmowie z prezydentem: W październiku projekt ustawy ws. sędziów pokoju powinien być w Sejmie

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
30-09-2022
  • Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z uczestnikami akcji #sadziMY 15:10
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych