zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezes PSL: Przygotowujemy ustawę o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców

14:01, 09.08.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Przygotowujemy ustawę o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców, która analogicznie jak ta dla odbiorców indywidualnych, ma zmniejszyć skutki podwyżek cen energii i ciepła - powiedział we wtorek PAP.PL szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.


Podziel się:   Więcej

– To ma być wsparcie finansowe, analogiczne jak dla odbiorców indywidualnych, oczywiście określone w sposób procentowy. Pracujemy teraz nad tymi rozwiązaniami, żeby na najbliższe posiedzenie Sejmu, a mam nadzieję, że będzie jednak Sejm zwołany wcześniej niż we wrześniu, będziemy na to gotowi – powiedział szef PSL w Studiu PAP.

Zapytany, w jaki sposób miałaby być wyliczana pomoc dla przedsiębiorstw odpowiedział, że być może będzie to uzależnione od zużycia energii. – Pewnie tutaj zużycie energii będzie stanowiło ważny element, ponieważ są firmy, które są bardzo energochłonne – powiedział Kosiniak–Kamysz.

Lider PSL podkreślił, że chodzi o wsparcie dla małych i średnich firm. – Wielcy sobie poradzą, ale małe i średnie przedsiębiorstwa, to jest sól polskiej ziemi (...) to jest miejsce wzrostu gospodarczego więc im trzeba pomóc – stwierdził. Dodał, że obecnie z rosnącymi cenami energii bardzo duży problem mają m.in. piekarnie, cukiernie czy pralnie chemiczne, a prowadzący takie firmy przychodzą do przedstawicieli PSL przedstawiając swoją sytuację.
– Oni mówią – ceny mąki wysokie, ceny pracowników wysokie, ceny energii coraz wyższe, te małe rzemieślnicze piekarnie niestety zaczynają się zamykać – powiedział.

Zapytany, czy spodziewa się, że zapowiadany przez niego projekt znajdzie szerokie poparcie w Sejmie odpowiedział, że tak. – Wierzę, że partie, które są dzisiaj po drugiej stronie do obozu rządzącego, te formacje demokratyczne, poprą to oczywiście – jestem o tym przekonany. Jak będzie mądra partia rządząca, to też to poprze – powiedział Kosiniak–Kamysz.

Na pytanie, skąd rząd miałby wziąć środki na kolejne wsparcie, odpowiedział, że „należy uruchomić środki europejskie”.

– Jest proste rozwiązanie na 250 mld zł w Polsce, żeby nie wydawać pieniędzy na inne rzeczy, tylko z tych pieniędzy europejskich czerpać na duże inwestycje, a bieżące dochody państwa przeznaczyć na akcję ratunkową dla obywateli, żeby mieli ciepło w zimie i dla przedsiębiorców, żeby utrzymali swoje małe i średnie przedsiębiorstwa – powiedział lider PSL.

Rządowa pomoc dla odbiorców ciepła


W piątek w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że rząd przygotował kompleksowe rozwiązanie dla indywidualnych odbiorców ciepła. Chodzi m.in. o dopłaty dla osób ogrzewających domy pelletem, drewnem, olejem opałowym, czy LPG.

Wcześniej, również w piątek, Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy o dodatku węglowym, których konsekwencją byłoby objęcie dodatkiem w wysokości 3 tys. zł wszystkich gospodarstw domowych, niezależnie od tego, czym są ogrzewane. Dodatek w wysokości 3 tys. zł ma więc przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym i paliwami węglopochodnymi zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Zgodnie z nowymi przepisami, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Gmina będzie miła z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.