zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydenci Duda i Trump podpisali deklarację ws. współpracy obronnej

20:13, 12.06.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump podpisali w środę wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Polski.


Podziel się:   Więcej

W trakcie ceremonii podpisania dokumentu Donald Trump zaproponował Andrzejowi Dudzie, aby składając podpis wymienili się piórami. – Podobno to przynosi szczęście, kto wie – powiedział Trump.

Na koniec Trump oddał polskiemu prezydentowi pióro mówiąc, że może on zatrzymać także jego pióro.

Po podpisaniu umowy, pary prezydenckie wyszły na zewnątrz Białego Domu i obejrzały przelot myśliwców F-35.
Prezydent: Porozumienie z USA otworzy nowy rozdział we współpracy militarnej
Szczerski: Ten dzień zmieni kształt współpracy polsko-amerykańskiej
 
 
 
...
 
Polska i USA potwierdzają swoje zobowiązania wobec NATO”

Polska i USA potwierdzają swoje zobowiązania wobec NATO, w tym zobowiązania wynikające z art. 3 i 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jako podstawy wewnętrznych relacji obronnych – głosi polsko-amerykańska deklaracja, podpisana w środę przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa.

Na wstępie deklaracji podkreślono, że „Rzeczpospolitą Polską oraz Stany Zjednoczone Ameryki łączy historia przyjaźni opartej na obustronnych wysiłkach, wspólnych wartościach oraz wzajemnym szacunku”.

„Walczyliśmy ramię w ramię na całym świecie, w tym w Iraku i Afganistanie, aby zapewnić pokój i bezpieczeństwo naszym narodom i całemu światu. Ta przyjaźń stanowi podstawę coraz bliższych relacji strategicznych i obronnych, skupionych na zagrożeniach dla bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu obu państw oraz obszaru obowiązywania Traktatu Północnoatlantyckiego” – czytamy.

„Polska i Stany Zjednoczone potwierdzają swoje zobowiązania wobec Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), w tym zobowiązania wynikające z artykułów 3 i 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, jako podstawy wzajemnych relacji obronnych” – głosi polsko-amerykańska deklaracja.

Zgodnie z dokumentem „Polska i Stany Zjednoczone wyrażają przekonanie, że obecność personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych w Polsce wzmacnia NATO-wskie wysiłki odstraszania oraz obronę Polski, Stanów Zjednoczonych i Sojuszu”. „I dlatego Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce” – napisano w deklaracji.

Jest w niej także mowa o tym, że Polska i USA podzielają „najważniejsze wspólne wartości, w tym silne przywiązanie do demokracji, wolności, praw jednostki, wolnego rynku oraz wzajemny kierunek dla niepodległości i suwerenności każdego z naszych państw”.Dziś trzecie spotkanie prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy
„Trwała obecność wojsk USA w Polsce wzrośnie o ok. tysiąc dodatkowych żołnierzy”

USA planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce; ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około tysiąc dodatkowych żołnierzy – głosi polsko-amerykańska deklaracja, podpisana w środę przez prezydentów: Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa.

„Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania” – czytamy w dokumencie.

Zgodnie z deklaracją, Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych polsko-amerykańskich projektów, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. „Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarzav” - napisano w dokumencie.

Te dodatkowe projekty to - jak czytamy w deklaracji – m.in. utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce oraz utworzenie i wspólne wykorzystywanie przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych i Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim oraz docelowo w kilku innych lokalizacjach w Polsce. „Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować wsparcie dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w utworzeniu CSB przez zalewnienie obecności amerykańskich doradców” – napisano w deklaracji.Szczerski: Ten dzień zmieni kształt współpracy polsko-amerykańskiej
Eskadra bezzałogowych statków powietrznych

Zawarto w niej ponadto zapowiedź utworzenia w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych. „Stany Zjednoczone zamierzają udostępniać Polsce, stosownie do okoliczności, informacje uzyskane w wyniku działań tej eskadry w celu wspierania naszych założeń obronnych” – głosi deklaracja.

Kolejne projekty to: utworzenie bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej w celu wspierania przemieszczania się wojsk dla odbycia ćwiczeń lub na wypadek kryzysu, utworzenie grupy wsparcia na teatrze w celu zabezpieczenia obecnych i przyszłych Sił Zbrojnych USA w Polsce, utworzenie w Polsce zdolności sił specjalnych USA w celu wsparcia operacji powietrznych, lądowych i morskich, a także utworzenie infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.Szczerski: obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce będzie zwiększona jakościowo i ilościowo
Polska i USA oczekują pogłębienia i rozszerzenia współpracy obronnej w przyszłości

– Oczekujemy pogłębienia i rozszerzenia naszej współpracy obronnej w nadchodzących latach – zadeklarowali w podpisanej w środę w Waszyngtonie wspólnej polsko-amerykańskiej deklaracji prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump.

W dokumencie czytamy m.in., że Polska i Stany Zjednoczone „dążą do zawarcia międzynarodowych umów oraz innych uzgodnień, niezbędnych do realizacji wspólnej wizji zwiększonej współpracy obronnej, w tym usprawnienia funkcjonowania Sił Zbrojnych USA w Polsce”.

„Polska i Stany Zjednoczone będą odbywały regularne konsultacje w celu omówienia i planowania potencjalnych zmian stanu obecności sił oraz odpowiednich wymagań infrastrukturalnych dla Sił Zbrojnych USA rozmieszczonych w Polsce” – zapowiedziano w deklaracji.

„Oczekujemy pogłębienia i rozszerzenia naszej współpracy obronnej w nadchodzących latach” – głosi dokument.Paweł Mucha: Wizyta prezydenta w USA zapowiada się jako bardzo znacząca

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych