zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydenci Duda i Zełenski podpiszą wspólną deklarację

09:50, 12.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podpiszą w poniedziałek w Kijowie wspólną deklarację, która kompleksowo opisuje strategię i cele wspólnej polityki w obszarze m.in. historii, gospodarki i bezpieczeństwa.


Podziel się:   Więcej

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w niedzielę Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni wziął udział w obchodach 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. To pierwszy punkt trzydniowej wizyty pary prezydenckiej na Ukrainie.

Po zakończeniu ceremonii szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówił na briefingu prasowym, że w poniedziałek rozpocznie się polityczna część wizyty.

Jak poinformował, prezydent Duda będzie m.in. rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem.

– Panowie prezydenci przyjmą bardzo ważną deklarację polityczną, która podsumowuje i jest przeglądem wszystkich najważniejszych wątków w relacjach dwustronnych, zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, sytuacji gospodarczej, ale także sytuacji mniejszości narodowych w obu krajach oraz kwestii historycznych – poinformował prezydencki minister.

Jak dodał, „to niezwykle ważny dokument, który kompleksowo, na najbliższe lata opisuje strategię i cele naszej wspólnej polityki polsko-ukraińskiej, relacji polsko-ukraińskich w różnych obszarach”.Prezydent w Bykowni: Prawda o zbrodni katyńskiej jest fundamentem wolnej Polski
 
 
 
...
 
„Chcemy inwestować na Ukrainie”

W poniedziałek PGNiG podpisze umowę, dzięki której będzie miało prawo uczestniczenia w prywatyzacji sektora energetycznego na Ukrainie.

– Chcemy inwestować na Ukrainie. Chcemy, żeby to partnerstwo energetyczne obejmowało także własność. PGNiG dzięki tej umowie będzie miał otwartą drogę, by negocjować możliwości wejścia w proces prywatyzacji sektora energetycznego na Ukrainie – powiedział Szczerski.


Para prezydencka rozpoczęła wizytę na Ukrainie
W poniedziałek przed południem prezydent Andrzej Duda złożył symboliczny koszyk pod Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933, a także zapalił znicz pod Krzyżem Bohaterów Niebiańskiej Sotni.


Prezydent Duda złoży wizytę na Ukrainie
Następnie odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania polskiej pary prezydenckiej przez prezydenta Zełenskiego, po której zaplanowano rozmowy w cztery oczy prezydentów Dudy i Zełenskiego oraz rozmowy obu delegacji pod przewodnictwem prezydentów.

Po rozmowach zaplanowana jest ceremonia podpisania wspólnej deklaracji przez Andrzeja Dudę i Wołodymyra Zełenskiego, po której obaj prezydenci spotkają się z mediami.

W dalszej części dnia zaplanowane są spotkania prezydenta z ukraińskim premierem oraz szefem ukraińskiego parlamentu.


Szczerski: W październiku planowana jest oficjalna wizyta prezydenta Polski na Ukrainie

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
21-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych