zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydenci Polski i Litwy uczczą 610. rocznicę bitwy pod Grunwaldem

07:03, 15.07.2020;   autor: akune;   źródło: IAR, Twitter

Prezydenci Polski i Litwy spotkają się w środę na polu bitwy pod Grunwaldem, by uczcić 610. rocznicę wspólnego zwycięstwa nad oddziałami państwa krzyżackiego.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Duda i Gitanas Nauseda mają też rozmawiać o bieżących sprawach polityki europejskiej.

W obchodach upamiętniających bitwę pod Grunwaldem wezmą udział również premierzy obu krajów, Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis, a także Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Frank Bayard.

Wczesnym popołudniem prezydenci Polski i Litwy odsłonią obelisk, który powstał z inicjatywy Litwinów.

Widać na nim herb Pogoni i napis w dwóch językach: „Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo”.

Andrzej Duda i Gitanas Nauseda wygłoszą też przemówienia.
Prezydenci Polski i Litwy uczczą rocznicę bitwy pod Grunwaldem
Sprawy europejskie

Obaj politycy spotkają się też w mniejszym gronie, by rozmawiać o bieżących sprawach europejskich – m.in. o walce z koronakryzysem, inicjatywie Trójmorza i współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej.

– Prezydent Litwy będzie pierwszą głową państwa, która odwiedzi Polskę po okresie zamknięcia granic, więc polsko-litewski sojusz trzyma się mocno – zaznaczył w rozmowie z radiową Jedynką szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

O potrzebie jedności obu krajów mówił podczas wywiadu dla Polskiego Radia premier Litwy Saulius Skvernelis. – Kiedy nasze oba narody były razem to udawało nam się pokonać każdego, natomiast wtedy, kiedy były między nami podziały, to byliśmy okupowani, niezależnie, przez różnie imperia – powiedział polityk.


Prezydent: Relacje polsko-litewskie dawno nie były tak dobre
Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla premiera Litwy

We wtorek Saulius Skvernelis otrzymał z rąk polskiego prezydenta jedno z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP – za starania w zacieśnianiu dialogu obu krajów. Ceremonia odznaczenia odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

„Order został nadany za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy i przyjaznych stosunków” – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Według komunikatu prezydent podkreślił, że przyznaje Order z wielką radością i satysfakcją. – To odznaczenie przyznałem z ogromnym przekonaniem. Po latach różnych trudności, w okresie, w którym pan jest prezesem Rady Ministrów Republiki Litewskiej relacje polsko-litewskie nabrały zupełnie nowego, bardzo dobrego wymiaru – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.


Prezydent odznaczył premiera Litwy Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
12-08-2020
  • 14. posiedzenie Senatu – dzień drugi 10:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych