zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydenci Polski, Litwy i Rumunii: Wzywamy UE do rozszerzenia pakietu pomocy dla Białorusi

08:21, 21.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

UE powinna rozszerzyć pakiet pomocy dla demokratycznej transformacji gospodarczej Białorusi oświadczyli prezydenci: Polski, Litwy i Rumunii we wspólnym stanowisku. Postulują m.in. wprowadzenie ułatwień handlowych, pomoc w dywersyfikacji energetycznej i dostęp do środków na restrukturyzację gospodarki.


Podziel się:   Więcej

Prezydenci: Andrzej Duda, Gitanas Nauseda oraz Klaus Iohannis zapewnili we wspólnym oświadczeniu wydanym w poniedziałek, że opowiadają się za wolnością i rozwojem demokratycznych reguł na Białorusi.

Jak zaznaczyli, wolne, uczciwe i przejrzyste wybory są podstawowym prawem demokratycznym każdego narodu, a uznanie ich wyników za zgodne z prawem jest możliwe tylko wtedy, gdy przeprowadza się je zgodnie z Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych oraz pod warunkiem międzynarodowej obserwacji wyborów”.

Prezydenci Polski, Litwy i Rumunii podkreślili, że „nikt inny oprócz narodu białoruskiego nie ma ostatecznego prawa do decydowania o losie swojego kraju".

Zapewnili, że szanują każdą taką decyzję podjętą na podstawie prawa.


PE odrzucił wyniki wyborów na Białorusi i zapowiedział, że nie uzna Łukaszenki


Cichanouska w Brukseli na spotkaniach w PE i ministrami Unii Europejskiej
Duda, Nauseda i Iohannis zaznaczyli w oświadczeniu, że „dobrze prosperująca Białoruś, zbudowana na zaufaniu społecznym i wspólnej wizji, jest warunkiem wstępnym stabilniejszej i bezpieczniejszej Europy”.

„Deklarujemy wolę współdziałania z narodem białoruskim w budowaniu demokratycznej ścieżki poprzez demokratycznie wybrane przywództwo państwa, wolne społeczeństwo obywatelskie, gospodarkę rynkową i praworządność” – czytamy w oświadczeniu trzech prezydentów.

Jak podkreślili Duda, Nauseda i Iohannis, Polska, Litwa i Rumunia są gotowe podzielić się w wiedzą i doświadczeniami w kwestii „reform politycznych i gospodarczych, budowania niezależnych instytucji i ochrony środowiska, gdzie poszanowanie praw człowieka i wolności słowa byłyby niezachwianą podstawową normą społeczną”.


Morawiecki: Plan pomocy gospodarczej dla Białorusi chcemy pokazać na RE za tydzień
„Uważamy, że wspierając naród białoruski, Unia Europejska - jako wielka światowa potęga gospodarcza - powinna rozszerzyć pakiet pomocy dla demokratycznej transformacji gospodarczej Białorusi” – oświadczyli przywódcy: Polski, Litwy i Rumunii.

Według prezydentów pakiet powinien obejmować między innymi: ułatwienia w handlu z UE i pomoc w negocjacjach akcesyjnych do WTO, a także wprowadzenie ruchu bezwizowego po spełnieniu przez Białoruś niezbędnych warunków.


Premierzy Polski i Litwy podpisali deklarację ws. sytuacji na Białorusi
Prezydenci postulują także udzielenie Białorusi pomocy w dywersyfikacji sektora energetycznego i zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Białorusi, a także umożliwienie dostępu do środków finansowych na restrukturyzację i ożywienie białoruskiej liberalnej gospodarki.

Prezydenci wzywają też do zwiększenia obecności i aktywności międzynarodowych instytucji finansowych w reformowaniu gospodarki i pobudzaniu inwestycji.

„Wzywamy społeczność międzynarodową do przyłączenia się do Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, w przygotowaniu pozytywnego programu dla Białorusi wraz z pakietem wsparcia dla przemian politycznych, gospodarczych i społecznych w tym kraju” – oświadczyli prezydenci: Polski, Lity i Rumunii.


Dworczyk: Wszystkim politykom niezależnie od reprezentowanego środowiska chodzi o suwerenność Białorusi
Najbliższy szczyt UE zaplanowany jest na 24-25 września. Według oficjalnej agendy, unijni liderzy mają rozmawiać o jednolitym rynku, przemyśle, transformacji cyfrowej oraz relacjach z Turcją i Chinami. Szczyt ma być też okazją do rozmów dotyczących pandemii koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuje tzw. Plan Marshalla dla Białorusi.


Rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy. Wśród tematów sytuacja na Białorusi

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
24-10-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");