zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydenci Polski, Łotwy, Litwy i Rumunii podpisali deklarację wspierającą Ukrainę, Mołdawię i Gruzję

20:57, 25.11.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydenci Łotwy, Litwy i Rumunii podpisali w piątek w Kownie wspólną deklarację dotyczącą bezpieczeństwa regionalnego i integracji europejskiej, w której m.in. potwierdzili swoje zaangażowanie we wsparcie Mołdawii, Ukrainy i Gruzji w wysiłkach na rzecz dołączenia do Unii Europejskiej. Wezwali też do międzynarodowego uznania Wielkiego Głodu na Ukrainie za zbrodnię reżimu stalinowskiego.


Podziel się:   Więcej

Oprócz prezydenta Dudy deklarację podpisali prezydenci: Łotwy – Egils Levits, Litwy – Gitanas Nauseda i Rumunii – Klaus Iohannis.

W preambule dokumentu napisano, że jest on motywowany istniejącym i potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa społeczności euroatlantyckiej, niesprowokowaną agresją Rosji przeciwko Ukrainie, uznaniem znaczenia wschodnich partnerów dla bezpieczeństwa i stabilności regionu oraz wspólną potrzebą przeciwdziałania rosyjskiej polityce rewizjonizmu.

Prezydenci zgodzili się w podpisanej w Kownie deklaracji na „ścisłą koordynację” wysiłków na rzecz regionalnego bezpieczeństwa. Zobowiązali się ponadto do dalszego wsparcia Mołdawii w integracji z Unią Europejską i przekazali, że przyjęli z zadowoleniem postępy Ukrainy na ścieżce do integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Przywódcy czterech państw oświadczyli również, że są gotowi współpracować z Gruzją na rzecz otrzymania przez nią statusu kandydata do Unii Europejskiej, a także popierają dalsze rozszerzenie UE o państwa Bałkanów Zachodnich.


Prezydent: Stoimy przy Ukrainie i potwierdzamy to poprzez szeroko pojętą pomoc
W tekście deklaracji prezydenci podkreślili także wagę integracji Ukrainy z NATO i uznali za konieczne dalsze wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa Mołdawii. W ostatnim punkcie dokumentu przywódcy czterech państw oświadczyli, że zgodzili się na „wzmocnienie współpracy w walce z dezinformacją i rosyjskimi próbami pisania historii na nowo” i wezwali społeczność międzynarodową do „uznania zbrodni dokonanych przez reżim stalinowski, w tym Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932–1933” .

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydenci Łotwy, Litwy i Rumunii uczestniczyli w piątek na Litwie w konferencji The Idea of Europe.


Prezydent Rumunii: Reżimy autorytarne w sposób alarmujący rosną w siłę

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych