Po wtorkowym posiedzeniu prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia jej przewodniczący prof. Czauderna poinformował PAP, że tematem obrad były "nowe technologie cyfrowe, które mogą być wsparciem dla sytemu ochrony zdrowia". Plany w tym zakresie przedstawił Radzie resort zdrowia.
– Cyfryzację w medycynie należy postrzegać jako szansę na pokonanie wielu ograniczeń, z którymi polski system ochrony zdrowia boryka się dość boleśnie, jak: braki kadrowe, nierówność dostępu do opieki medycznej np. ze względu na miejsce zamieszkania, czy brak koordynacji w zakresie leczenia pacjentów – podkreślił Czauderna.
Jako przykład takiej cyfryzacji podał usługi już rozwinięte ze względu na pandemię: teleporady, e-skierowanie i e-receptę. – Plany na przyszłość są w tym zakresie bardzo ambitne i szerokie. W ich wprowadzeniu zawsze barierą są koszty, ale myślę, że środki w ramach nowej perspektywy finansowania unijnego i Krajowego Planu Odbudowy doprowadzą do tego, że da się je sfinansować. Plany te zakładają powstanie e-rejestracji i jej stopniowe wdrażanie, począwszy od przyszłego roku, poszerzanie funkcjonalności internetowego konta pacjenta o różnego rodzaju funkcje profilaktyczne i edukacyjne, pojawienie się centralnej platformy teleporad, wprowadzenie elektronicznej karty zgonu, i co niezwykle istotne, rozbudowę sytemu wymiany informacji medycznej – powiedział PAP Czauderna.
Mówiąc o rozbudowie sytemu wymiany informacji medycznej podkreślił, że system już istnieje, ale ważne jest jego rozwijanie. –
Integracja informacji medycznych, w celu poddania ich potem analizie i uzyskania wiedzy: co się z pacjentem dzieje w poszczególnych pomiotach leczniczych, to jest pięta achillesowa naszego sytemu , gdyż takiej pełnej informacji o stanie zdrowia pacjenta lekarze miedzy sobą nie wymieniają. To prowadzi do niepotrzebnego zlecania badań, duplikacji ich wyników, czy niepożądanych interakcji lekowych – powiedział szef Rady.
Poinformował, że plany cyfryzacji usług zdrowotnych przedstawionych przez resort zdrowia obejmują lata 2022-2026. Dodał, że Rada wystąpiła do resortu o przygotowanie harmonogramu wprowadzania poszczególnych rozwiązań w celu udostępnienia go obywatelom.
Prezydent: Polska służba zdrowia zdała egzamin w okresie pandemii
Prof. Czauderna poinformował też, że Rada omówiła zagadnienie „cyberbezpieczeństwa” danych medycznych. Zwrócił uwagę, że jest to coraz ważniejsza kwestia, a szpitale coraz częściej zgłaszają naruszenia w tym zakresie. – To są bardzo wrażliwe dane a liczba takich incydentów rośnie. Są wiec plany utworzenia centrum cyberbezpieczeństwa dla systemu ochrony zdrowia – powiedział.
Innym tematem poruszonym na posiedzeniu Rady było zagadnienie „sztucznej inteligencji w medycynie, głównie w radiologii”. – Tu też są plany, żeby wykorzystać nową perspektywę finansowania unijnego do wprowadzeni ambitnych rozwiązań z tego zakresu. To jest podejście technologiczne służące pokonywaniu obecnych ograniczeń: braków kadrowych, czy braku doświadczenia u młodych lekarzy, którzy dzięki wspomaganiu sztucznej inteligencji będą mogli uczyć się na przypadkach setek tysięcy pacjentów w krótkim czasie, co pozwoli podejmować optymalne z punktu widzenia pacjentów decyzje – powiedział prof. Czauderna. Jako dziedziny, w których w pierwszej kolejności może być wykorzystana sztuczna inteligencja wymienił: radiologię, patomorfologię i dermatologię w zakresie nowotworów skóry.
Podkreślił, że jego zdaniem jako szefa Rady najważniejsze działania resortu zdrowia powinny zmierzać do poszerzenia liczby podmiotów, które wymieniają się informacją medyczną. – Warunki do tego już ostały stworzone i sytuacja na dziś jest taka, że około jedna trzecia podmiotów korzysta z tej możliwości. To jest ważne, bo prowadzi do usprawnienia opieki nad chorymi – powiedział.
W prezydenckiej Radzie ds. Ochrony Zdrowia zasiada ponad dwudziestu ekspertów - lekarzy i naukowców. Główne zadania rady to: analiza aktualnej sytuacji w dziedzinie ochrony zdrowia, jak i propozycje strategicznych rozwiązań w tym zakresie, przygotowywanie opinii i ekspertyz dla Prezydenta RP, opracowywanie założeń i projektów inicjatyw legislacyjnych oraz wspieranie działań Prezydenta RP związanych z realizacją inicjatywy legislacyjnej, promowanie postaw prozdrowotnych.
Sejm za dalszymi pracami nad zwiększeniem finansowania służby zdrowia