zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydencka Rada ds. Samorządu Terytorialnego omówiła m.in. projekt o parkach narodowych

16:03, 21.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Prezydencka Rada ds. Samorządu Terytorialnego debatowała w czwartek o projektowanych przepisach o parkach narodowych oraz o gospodarowaniu odpadami z perspektywy jednostek samorządu terytorialnego - poinformowali członkowie Rady.


Podziel się:   Więcej

– Z pierwszego tematu, parków narodowych, płynie jedna konkluzja: samorządowcy bardzo wyraźnie podnoszą i mówią o tym, aby dalsze rozmowy nad przygotowanym projektem, także po tym, kiedy ten projekt zostanie upubliczniony, odbywały się z udziałem samorządów – powiedział na konferencji prasowej wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.

Przewodniczący Rady, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski wskazywał, że projektowana ustawa o parkach narodowych zakłada powrót do jednej instytucji, której podlegałyby wszystkie polskie parki narodowe.

Jak relacjonował Stawiarski, do tej propozycji podczas posiedzenia Rady krytycznie odniósł się starosta tatrzański, który przekonywał, że decentralizacja jest lepszą formą zarządzania.

Stawiarski powiedział, że drugi z omówionych tematów – gospodarka odpadami – wywołuje emocje we wszystkich samorządach.

– Ceny śmieci i to, co się dzieje w polskich lasach, na nielegalnych składowiskach, wywołuje drżenie i woła o pomstę do nieba. Pan minister (wiceminister klimatu i środowiska Jacek) Ozdoba wyjaśnił bardzo szczegółowo najnowsze nowele, którymi Ministerstwo Klimatu będzie się zajmowało i odpowiedział na część pytań – powiedział przewodniczący Rady.

Podkreślił, że temat gospodarki odpadami będzie regularnie poruszany.


Prezydencka Rada ds. Samorządu Terytorialnego zajęła się skutkami burz i powodzi
Kolejne posiedzenie Rady – jak poinformował Stawiarski – odbędzie się 18 listopada; poświęcone będzie kwestiom finansowania edukacji.


Rada ds. Samorządu Terytorialnego została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę w maju 2021 r. Do głównych zadań rady należy przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta, analizowanie rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących samorządu, wspieranie działań prezydenta związanych z samorządem oraz promocja działań i inicjatyw wspierających rozwój samorządu terytorialnego.


„Chcę, żebyśmy zajmowali się rzeczami ważnymi, które prowadzą do rozwoju naszego kraju”

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych